foto: Praha 3 / (se svolením)/Možná podoba Olšanské ulice
Téměř kilometr dlouhá Olšanská ulice by se podle koncepční studie mohla stát moderní městskou třídou. Dostat by měla čtyři stromořadí, park i jezírko. Její podoba se bude ale ještě do roku 2028 pilovat. Teprve pak proměna začne.
Jedna z nejdelších ulic pražského Žižkova, 850 metrů dlouhá Olšanská ulice, je v současnosti plná úřadů a nebytových prostor a je vnímána jako tranzitní. To by se ale mělo změnit. Informace přinesl web třetí městské části.
Tvůrci budoucího vzhledu ulice se inspirovali ve francouzské Bretani, německém Hannoveru, kanadském Torontu, ve Filadelfii a Miami v USA, ale i u nábřeží řeky Loučná v Litomyšli nebo v opravených Tyršových sadech v Pardubicích. Vzniknout by tu měl takzvaný lineární park, který bude třídu kopírovat podél staré hřbitovní zdi.
Místo klidu propojí Olšanské náměstí a novou čtvrť
„Bude fungovat jako místo klidu, které propojí Olšanské náměstí na jedné straně a nově vznikající čtvrti u bývalého nákladového nádraží na straně druhé,“ vysvětlil Filip Tittl ze studia Unit architekti, které rekonstrukci ulice navrhlo.
Park by měly zdobit stromy, které vytvoří příjemný stín vysoko nad hlavami chodců. Javory a jasany, které tu rostou v současnosti, projdou probírkou. Pro další ochlazení parčíku v horkých dnech přibudou stromové hájky o jejichž závlahu by se měl starat speciálně upravený povrch, který bude do země vsakovat dešťovou vodu. Pro sportovce bude k dispozici nové lesní hřiště a stroje na venkovní cvičení.
Parkoviště nahradí park a jezírko
Změnou by mělo projít i Olšanské náměstí. Ve prospěch pobytového prostoru se stromy se zbaví parkoviště. Rekonstruovat by se měl také park naproti ZŠ Chelčického a na historii bývalého rybníka odkáže obnovená vodní plocha.
Studie počítá s přizpůsobením prostoru před základní školou dětem. Na místě současných tenisových kurtů by tak mohla například vyrůst sportovní hala. Naopak pietní ráz by měl zůstat v okolí kostela svatého Rocha.
Prostor pro trhy a komunitní život
„Areál stavebnin se uzpůsobí konání společenských akcí, jako jsou třeba sezónní trhy a další události podporující komunitní život Žižkova,“ přiblížil Tittl.
Chybět nebude kavárna, prostor pro posezení nebo hřiště na pétanque. Obnoven by měl být i původní vstup na hřbitov včetně zázemí pro obchůdky včetně květinářství. Velká otevřená plocha vznikne také za budovou cizinecké policie. Ta nabídne trávník vhodný pro piknik, posezení nebo hry.
„Právě tady rovinatější terén umožňuje otevřenou plochu s veřejně přístupnými sportovními hřišti. Prostor se rovněž přizpůsobí potřebám nové mateřské školy,“ informoval Tittl.
Na místě telekomunikační budovy se naopak připravuje stavba obytného komplexu s obchody a službami v přízemí.
Páteřní cyklistická trasa
V rámci dopravního uspořádání Olšanské ulice je součástí návrhu jeden jízdní pruh v každém směru s tramvajovou tratí uprostřed. Chybět by neměly ani široké chodníky a obousměrná cyklostezka oddělená od chodníku i vozovky. Mělo by přitom jít o součást páteřní cyklistické trasy A8 spojující nákladové nádraží s centrem města a Karlínem.
Třídu ozdobí čtyři řady stromů. To je v Praze výjimečné. Z křižovatky s ulicí Jana Želivského by se pak měl stát důležitý dopravní uzel a významné veřejné prostranství. Díky tomu by se měla Olšanská přirozeně propojit s nově vznikající čtvrtí.
Psali jsme
Radnice Prahy 3 bude letos hospodařit s příjmy 792,69 milionu korun a s výdaji 1,36 miliardy korun, což je meziročně v případě příjmů méně, naopak…
Radnice kritizuje přesun zastávky
„Terčem kritiky Prahy 3 je přesun zastávky u pošty a polikliniky Olšanská 7 za křižovatku na ulici Jana Želivského. V rámci dokončení studie požadujeme, aby na současném umístění byla zachována alespoň rezerva pro zastávku a byla možnost ponechat přímou vazbu na polikliniku,“ uvedl místostarosta Ondřej Rut (Zelení).
Rekonstrukce by mohla podle vzniklé koncepční studie začít nejdříve v roce 2026. Podle místostarosty Prahy 3 Pavla Dobeše (STAN) to ale bude spíše později. Asi mezi lety 2028 a 2030. Do té doby by se měl návrh ještě změnit, aby zcela vyhovoval zejména zdejším obyvatelům.
Podkladem studie byla loňská anketa
Právě jejich názorům se věnovala on-line anketa, která probíhala loni v březnu. Praha 3 se tehdy občanů ptala, jak by si budoucnost Olšanské představovali. Důraz byl kladen zejména na prostupnost, bezbariérovost, bezpečnost a bezmotorový pohyb.
Právě tato anketa měla být podkladem pro architektonickou studii o budoucnosti ulice i přilehlých prostor. Účastníci měli za úkol přispět znalostí místa a také vlastními potřebami a požadavky.