Opeřená a ochlupená jednotka specialistů chrání bezpečnost Letiště Václava Havla
foto: Archív letiště Praha, se svolením/Příslušníci týmu Biologické ochrany
Dvanáct vycvičených dravců a šest loveckých psů každý den rozhání hejna ptáků, která by mohla ohrozit letadla při startu nebo přistání. Jednotka je ve službě každý den od východu do západu slunce. Pro PrahaIN.cz to prozradila tisková mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.
Úkolem týmu Biologické ochrany je i zahánění volně žijících zvířat, která se dostanou do prostoru letiště a mohla by ohrozit jeho běžný provoz.
Hejna ptáků mohou být pro letadlo smrtícím nebezpečím především při startovacích a přistávacích manévrech. Při srážce hrozí, že motory letadla ptáky nasají a může dojít k destrukci celého ústrojí.
Činnost týmu je proto mimořádně důležitá.
Cena vycvičeného dravého ptáka je přibližně 24–25 tisíc korun.
Letité zkušenosti odborníků z celého světa prokázaly, že vycvičení draví ptáci jsou nejefektivnějším způsobem ochrany.
Dlouhá tradice
„Provozujeme sokolnictví v rámci komplexního procesu Active Bird/Wildlife Control (Aktivní kontrola ptactva a zvěře). V týmu Biologické ochrany letiště pracuje celkem šest zaměstnanců. Střídají se ve dvou pracovních skupinách a zabezpečují prostor letiště každý den od východu do západu slunce,“ řekla Klára Divíšková.
„Máme celkem šest loveckých psů a dvanáct sokolnicky vedených dravců. Psy i dravce pořizujeme vždy mladé a sami je pak cvičíme pro jejich práci na letišti,“ dodala mluvčí.
Ochrana letiště pomocí dravých ptáků má v Ruzyni letitou tradici. Dravci byli na letiště nasazeni už v roce 1982. Součástí týmu Biologické ochrany je jestřáb, raroh, sokol lovecký, sokol stěhovavý, orel, krahujec a káně. Orli mají za úkol vyhnat z letiště jiné druhy dravých ptáků, především poštolky. Sokoli eliminují ptáky nad letištěm.
Tagy
Speciály