foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pravoslavný chrám sv. Michaela na Petříně shořel 28. 10. 2020
Chrám svatého archanděla Michaela na Petříně se po několika letech od vyhoření dočká citlivé rekonstrukce. Radní hlavního města vybrali dodavatele, který bude schopný kulturní památku opravit za částku 45 milionů 500 tisíc korun. Hotovo by mohlo být v roce 2026.
Požár postihl chrám svatého archanděla Michaela v zahradě Kinských na Petříně dne 28. října 2020. Kostelík bohužel nebyl pojištěn, veškeré náklady na jeho obnovu tak bude muset hlavní město zaplatit ze svých zdrojů. Absence pojištění byla také důvodem v prodlevě dlouho slibované obnovy kostelíka. Na tiskové konferenci po jednání Rady hlavního města Prahy to v pondělí 4. listopadu uvedl náměstek pražského primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata Jiří Pospíšil (TOP 09).
V rámci výběrového řízení vzali radní v potaz připomínky opozice i Národního památkového ústavu. Hlavním cílem prý je, aby byl objekt zrekonstruován v zásadě do téměř původní podoby. Podle odborníků to je možné, ač to tak z trosek příliš nevypadá. Vítězem se stala společnost, která kulturní památku zvládne opravit za zhruba 45.500.000 korun včetně DPH.
Některé ohořelé části budou znovu použity
Kostelík bude podle slov náměstka rekonstruován přímo na místě. Některé ohořelé části budou znovu použity. „Na základě doporučení památkářů bude třeba do konce roku vyřešit dřevo, které bude muset být speciálně nakáceno. Toto dřevo bude prosychat a pak bude využito k samotné rekonstrukci. Ale i mezi tím budou probíhat přípravné práce na zbytcích kostelíku, kdy bude docházet k restaurování částí, které nebyly zcela požárem zničeny, budou očišťovány a připravovány k usazení do rekonstruované stavby,“ uvedl na konferenci Pospíšil.
Opravy by měly být hotovy v roce 2026. Vzhledem k tomu, že jde o velmi citlivou rekonstrukci, při které není klíčový čas, ale zachování veškerých technologických postupů schválených památkáři, však náměstek nevylučuje ani průtah délky prací.
„Výsledek bych hodnotil podle toho, jak kvalitně bude kostel zrekonstruován. Jestli to bude o několik měsíců dříve, či později z mého pohledu není až tak důležité. Ale 2026 je v tomto směru termín, kdy rekonstrukce bude dokončena,“ sdělil Pospíšil na konferenci.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: V posledních týdnech prokazatelně doutnají vztahy mezi Pirátskou stranou a úředníky pražského magistrátu. Vše vyvrcholilo dopisem…
Kostelík bude sloužit církevním i kulturním účelům
Až budou práce hotové, kostelík už nebude ponechán svému osudu, jako tomu z části bylo před osudným požárem. Do budoucna bude ve správě Muzea hlavního města Prahy. „Tato naše příspěvková organizace dostane kostelík přímo do správy, bude mít jasnou náplň kulturního a muzejního využití a vedle toho bude moci být církevně využíván. Ale teprve na základě budoucí smlouvy, která upraví jasný vztah mezi muzeem a mezi případnou církví. To znamená, nechť je nám tento požár mementem toho, že majetek byl v zásadě prázdný, byl jenom částečně pod kontrolou Prahy, byl jenom částečně používán a nebyl pojištěn. Tohle všechno by mělo být opraveno a do budoucna předpokládám bude sloužit nejen k církevním, ale výrazně i ke kulturním účelům,“ přiblížil budoucí směřování kostelíku Pospíšil.
Jen krátce po požáru vyhlásilo hlavní město veřejnou sbírku na obnovu kostelíku. Sbírka trvala rok a jen v prvním měsíci na účet dorazil více než milion korun. Nakonec činil výtěžek 1.904.500 korun, které poputují na vybavení interiéru nového kostela. Využita bude podle Pospíšila celá částka.
„Je to důležitá, ale ne zásadní částka. Samozřejmě peníze budou využity. Pro samotnou stavbu mají ale spíše symbolický charakter, což však nesnižuje význam toho, že se na opravu památky vybraly od dobrovolníků takové peníze,“ uzavřel Pospíšil.
Celodřevěný chrám měl 17metrovou věžičku
Chrám svatého archanděla Michaela nebo také karpatský kostelík svatého Michala byl celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století. Podle informací z webu prague.eu měl tři cibulovité věžičky, z nichž ta nejvyšší měřila 17 metrů. Byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním stylu s prvky lidového baroka.
Původně šlo o řeckokatolický kostelík, ale v rámci historického sloučení řeckokatolické církve s pravoslavnou je dnes označován za pravoslavný. Šlo o součást sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.