Ortenovo náměstí je už celé městské části Praha 7

10. 09. 202316:40
Ortenovo náměstí je už celé městské části Praha 7
foto: Městská část Praha 7/Nově zakoupený objekt včetně pozemku na Ortenově náměstí.

Sedmá městská část usiluje o koupi dvou pozemků. Jejich vlastnictví pomůže Sedmičce v dalším rozvoji a v lepším využití veřejného prostoru. První koupi už schválilo poslední zasedání zastupitelstva.

Jedním z klíčových míst pro život sedmé městské pražské části jsou samozřejmě holešovická náměstí. Zatímco Strossmayerovo náměstí je z pohledu úřadu Prahy 7 naprosto v pořádku, na Ortenově a Letenském náměstí chybí městské části ke spokojenosti výkup jednoho pozemku na každém z nich.

Úkol je splněn, poválečné provizorium je koupeno

Problém zvaný Ortenovo náměstí si však už Praha 7 může odškrtnout jako hotový. Poslední zastupitelstvo schválilo koupi posledního pozemku, který bránil scelení pozemků v prostoru tamního náměstí. Informaci přinesl web Prahy 7.

Tím posledním pozemkem bylo místo, kde se nachází budova, která dříve sloužila k předškolní péči o žáky.

Historie tohoto objektu sahá až do dob těsně poválečných, kdy byla snaha o nárůst demografické křivky a musely se řešit otázky spojené se vzděláváním. A tak v rámci první Dvouletky (1947-8) navrhl architekt Lubor Marek na celostátní úrovni výstavbu takzvaných Školiček. Šlo o provizorium. Byly to vlastně samostatné modulové zděné objekty, které se často zdvojovaly či ztrojovaly. Jeden provizorní modul ukotvený v prostoru obsahoval jednu dvoutřídku.

A stejný význam chce Praha 7 vtisknout i budově na adrese Ortenovo náměstí 36. Koupě vyšla městskou část Praha 7 na 64 milionů korun.

„Problém byl v tom, že tento objekt na Ortenově náměstí přešel v 90. letech v rámci privatizace do soukromého vlastnictví. Využíval se jako provozovny služeb, kanceláře, byla tu i herna,“ připomíná historii objektu starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).

Školička se vrátí dětem

Městská část už nedoufala, že se odkup znovu podaří, nicméně usmálo se štěstí a pozemek na Ortenově náměstí se vrací do městského majetku.

Na okolních pozemcích se nachází škola, školní hřiště, veřejné hřiště, a tak je jasné, že stejným způsobem bude chtít Praha 7 využít i nově nabytý majetek. „Vzhledem k tomu, že musíme držet krok s demografickým vývojem naší městské části a každoročně navyšovat kapacity našich školek a škol, rádi bychom objekt v příštích letech opět využili pro nějaký typ školského zařízení,“ uvedla na webu městské části místostarostka Hana Šišková (Piráti).

Jen na Praze 7 vznikly v poválečných letech tři tyto Školičky. Všechny dodnes stojí. Objekty v Tusarově ulici i v ulici Na Výšinách slouží dnes znovu předškolní péči.

Na Letenském náměstí se nedaří

Posledním pozemkem, na který má Praha 7 velký zálusk, je pozemek pod nákupním centrem Billa na Letenském náměstí. I tady s vlastníky pozemků vedou představitelé městské části dialog o případném odkupu. Rozhovory trvají už více než deset let a jsou stále pro Prahu 7 neúspěšné.