Otík se může znovu motat se sluchátky po lávce

03. 11. 202315:14
Otík se může znovu motat se sluchátky po lávce
foto: Městská část Praha 11 (pro média)/Rekonstrukce Otíkovy lávky skončila.

Je to přesně 38 let, co jedna nenápadná stavba na Jižním Městě vstoupila do povědomí obyvatel nejen v metropoli, ale třeba i v Beskydech. Jednalo se o nenápadnou lávku přes Opatovskou ulici.

Lávku proslavil film Jiřího Menzela Vesničko má středisková. Maďarský herec János Bán coby mírně retardovaný muž Otík právě na této lávce bojoval s nástrahami velkoměsta, na které nebyl připraven. I když šlo zpočátku o bezejmennou mostní konstrukci, netrvalo dlouho a lidé ji začali říkat spontánně Otíkova lávka.

I po téměř 40 letech Menzlův film dojímá a baví. Málokdo si však uvědomoval, že Otíkova lávka na Jižním Městě neustále stárla.

„Celá oprava byla rozdělena na dvě etapy a skryté vady konstrukce rekonstrukci prodražily,“ uvedl na webu městské části radní pro dopravu Libor Vrkoč (HPP11).

Měnila se hydroizolace, lávka dostala nový protikorozní nátěr, měnilo se zábradlí. Původní rozpočet 36 milionů korun byl však o deset milionů překročen. Mohla za to například výměna schodiště, které bylo v havarijním stavu a zjistilo se to až během rekonstrukce.

Nicméně Otíkova lávka od listopadu už znovu slouží veřejnosti a opět vzdává hold nesmrtelné české filmové škole, jak uvádí web městské části.