„Ožralí od snídaně.“ Rusové v Egyptě děsí české turisty

25. 10. 202205:55
„Ožralí od snídaně.“ Rusové v Egyptě děsí české turisty
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Hotel v Hurghadě, Egypt. Ilustrační foto

Egypt patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů. V roce 2019, ještě před pandemií covidu, atakoval počet našich turistů zhruba 300 tisíc ročně. Oblíbený je ale také u dalších národů bývalého východního bloku. U Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Přesvědčily se o tom hned tři turistky, s nimiž jsme hovořili.

Podle webu Egypt independent je Egypt druhou nejoblíbenější ruskou dovolenkovou destinací. Turisté z Ruska a Ukrajiny tvořili přibližně 40 procent návštěvníků.

Po 24. únoru letošního roku, po začátku ruské agrese na Ukrajině, je Egypt ještě oblíbenější.

Dne 20. října z moskevského letiště Sheremetyevo odletěla do této destinace hned čtyři letadla. Jeden Airbus A320 s kapacitou zhruba 180 lidí, dva Airbusy A330-300 s kapacitou přibližně 300 osob a jeden Boeing 777-200 s kapacitou 305 až 404 sedadel. Čtyři letadla do Egypta mířila i 19. a 21. října. Mnoho cest směřuje také do Turecka, tamní letiště, zejména Istanbul, jsou ale přestupní.

Ruští turisté mají téměř po celém světě velmi špatnou pověst. Na vlastní kůži jsme zažili situace, kdy se lidem ulevilo, že nejsme z Ruska. Na Srí Lance byla například majitelka restaurace tak ráda, že nás zdarma pozvala na koktejl. „Oni jsou agresivní, nepříjemní, arogantní. Odmítají mluvit jinak než rusky. Pro nás je to velmi nepříjemné. Jsem opravdu šťastná, že jste z jiné země. Když jsem slyšela, jak se mezi sebou bavíte, bála jsem se k vám jít, myslela jsem, že jste Rusové,” řekla nám tehdy.

Zlí, arogantní

Podobné zkušenosti popsala naše čtenářka, která v Egyptě strávila minulý týden. Odletěla na dovolenou do Hurghady, do levného hotelu blízko centra. Ruské turisty prý čekala, ale údajně ne v takovém množství. „Vím, že Rusové do Egypta jezdí, dočetla jsem se to v různých diskuzích, psali to i u recenzí hotelů. Rozhodně jsem ale nečekala, že jich tam bude tolik, když v Rusku měli mobilizaci,” uvedla pro PrahaIN.cz

„Co mi vadilo nejvíc? Jsou arogantní, sebestřední a mnohdy zlí. Je jim úplně jedno, jestli někoho ruší, obtěžují, myslí jen sami na sebe. Chovají se povýšeně. Nechci házet všechny do stejného pytle, to ne. My taky dokážeme udělat pěknou ostudu, hlavně pokud je alkohol zdarma, ale v souvislosti s tím, co nyní dělají na Ukrajině, mě to tentokrát štvalo ještě víc. Je to paradox. Vedou válku, pak se baví na dovolených, každý večer zábava a litry alkoholu od snídaně. Je to smutné, ale válku Ruska cítíme snad víc my doma,” dodala.

Naše čtenářka si prý nejprve nebyla jistá, zda se opravdu jedná o Rusy, měla za to, že vzhledem k vyhlášené mobilizaci by neměli odjíždět ze země, šla se tedy podívat na recepci hotelu, kde mají vývěsky jednotlivé cestovní kanceláře. U některých byla vypsána i jména a země původu. Tam si potvrdila, že opravdu pochází z Ruska. Navíc při večerním programu se ti, kteří se ho účastnili, představovali. Z 85 procent to prý byli ruští občané.

PrahaIN.cz zmíněný hotel kontaktovala telefonicky. O Rusech nikdo z recepce zprvu hovořit nechtěl. Neoficiálně nám však místní manažer potvrdil, že „s nimi je problém“. Požádal ale, abychom neuváděli přesné místo, že úzus zakazuje jakkoli komentovat ubytované.

My jsme z Ruska, smáli se

„Jednoznačně tam dominovali Rusové, pak Češi, Egypťané, pár Slováků, byli tam ale i Poláci, Slovinci a dokonce dvě Francouzky,” uvedla čtenářka na dotaz ohledně obsazení letoviska.

„Nejtrapnějším momentem celého zájezdu byla ruská turistka, která se opila doslova jako ruský mužík. Myslím, že jsem v životě neviděla, aby ženská vypila tolik alkoholu. Obsluha jí donesla na stůl dvě vodky s džusem, dvě vodky bez džusu a asi čtyři koly s rumem. Vypito měla za chvíli. Co jí ale chybělo, byly cigarety, proto se rozhodla „spřátelit” s dámou z Čech. Ta z její přítomnosti nadšená nebyla. Rozzářily se jí oči až ve chvíli, kdy se vrátila její kamarádka. Očekávala jsem, že se paní natolik posilnila, že na místě usne, jaké bylo mé překvapení, když jsme se po pár hodinách vrátili z procházky a paní neusnula, dokonce pila dál. Moje představa o vztahu Rusů k alkoholu se tak potvrdila. Nejen v případě této paní,” uvedla česká turistka.

„Naopak nejzvláštnější zážitek jsem měla poslední den. Při večerním programu si na pódium pozvali osm lidí. Po skončení se všichni představovali. První čtyři byli z Ruska, pátý byl z Ukrajiny, další z Ruska. Když se představil Ukrajinec, zazněl v hledišti asi nejsilnější potlesk, který jsem tam za celou dobu slyšela. Jak tam tak stál mezi Rusy, kteří se veselili. Říkala jsem si, co se mu asi honí hlavou. Pokud mám být ale upřímná, tak nijak sklesle nevypadal. Dokonce jako jediný vtipkoval,” popsala nám svůj zážitek naše čtenářka.

 

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných