foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Stánek s pečivem na Dvorcích. Vpravo zakódovaná lednice.
REPORTÁŽ: Vystupujeme z tramvaje na zastávce Dvorce. Cestou na autobus, který míří na Pankrác, jsme se zastavili u stánku a zaplatili jsme si půllitrovku coca coly. Sáhli jsme do lednice a málem jsme si o uzamčené dveře utrhli ruku. „Dovnitř se nedostanete. Musím vám otevřít,“ říká starší prodavačka a otevírá lednici zařízením, který připomíná dálkový ovladač na televizní přijímač.
Vedoucí stánku s pečivem nám pak vysvětluje, že jde o nezbytné opatření. Láhve s nápoji musí chránit před zdejšími zloději. „Omlouvám se, lednice je zablokovaná. Musím vám ji otevřít ovladačem. Pokud bych ji neměla uzamčenou, tak by mi tam nezůstalo nic. Kdysi mi tu lednici s pitím kompletně vykradli,“ řekla nám s omluvou starší prodavačka. Pak nám asi na desátý pokus úspěšně lednici otevírá. Vytahujeme láhev, dveře zaklapnou a slyšíme hlasité cvaknutí zámku.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Lidé cestující tramvají z Palmovky na Ohradu si v jednom úseku mohou na okamžik připadat jako na návštěvě v jihoamerickém slumu.…
Stíny noci
První zmínky o bývalé osadě Dvorce na pravém břehu řeky Vltavy se dochovaly z roku 1222, k Podolí byly připojeny v roce 1850. Okolí tramvajové zastávky Dvorce v Praze 4 dnes patří k oblíbeným místům na území hlavního města. Hned u zastávky leží prastaré tenisové dvorce a přes silnici jsou populární Žluté lázně, o kus dál servis a prodejna značkových jízdních kol, půjčovna lodí a nedaleký plavecký areál Podolí. Je zde i několik restaurací a množství stánků s občerstvením. Mezi nimi dominují hned tři s kebabem, přičemž každý je od jiné firmy. Oblíbený je drůbeží gril i asijské bistro. Frekvence lidí, především v letních měsících, je zde obrovská. Na první pohled je tady ale klid a pohoda jako v každé jiné sportovní a odpočinkové zóně. Večer je ale všechno jinak.
„Během dne je tady relativní klid a pohoda. V noci je ale všechno jinak. Jakmile se večer uzavřou lázně, stánky, restaurace a odejdou lidi, tak tady začnou řádit bezdomovci a feťáci, kteří jsou přes den někde zalezlí. Než k večeru odejdu domů, tak musím všechno důkladně a nejlépe dvakrát pořádně zkontrolovat, zamknout a také venku nesmí zůstat nic. Dovnitř se jim zatím nepodařilo dostat. Stánek mi jenom pomalovali a dělají tady bordel. Vedle ale několikrát Vietnamce stánek vykradli a před pár lety jí to ta sebranka dokonce zapálila,“ stěžuje si starší prodavačka.
Ve střehu
Kupujeme dva šátečky s marmeládou a dvě koblihy. Během hovoru vedoucí stánku obhlíží zásobu zboží a ze dveří vyhlíží zákazníky. Lidí prý od rána přišlo neobvykle málo. „Doufám, že do večera prodám to, co mi přivezli. Dnes kšeft nějak vázne. Mám pocit, že všichni zůstali doma, nebo se z Prahy odstěhovali. Pusto a prázdno. Od rána tady bylo včetně vás jenom pár lidí a několik stálých zákazníků odnaproti. Vždy to jsou takové zvláštní vlny. Některý den mám vyprodáno už skoro po poledni a občas nepřijde během celého dne téměř ani noha.
Pravidelně chodí pouze stálí zákazníci. Netuším, čím to je. Někdy mi to vrtá hlavou, přemýšlím o tom, ale na nic jsem zatím nepřišla. Většinou ale prodám všechno. Rozčiluje mě místní podolská „sebranka“. Na všechno musím pořád dávat pozor a být neustále ve střehu. Hlavně k večeru,“ rozpovídala se prodavačka. Za okamžik bude poledne. Rozhlížíme se okolo, kromě několika lidí čekajících na autobus a tramvaj je na Dvorcích prázdninové pusto a prázdno. Hodina „podivných” postav teprve přijde.
Přestěhovali se k řece
Tiskový mluvčí ředitelství pražské městské policie Zdeněk Modálek na dotaz naší redakce prohlásil, že v Podolí a jeho širším okolí došlo ke zlepšení celkové situace. Zásadním způsobem k tomu prý přispěla likvidace bezdomoveckých squatů, zvláště objektů v ulicích Zachova a Nad Ondřejovem. „Jejich demolice a odsun osob, které ho obývaly, měla dle našeho názoru mimořádně pozitivní dopad na bezpečnostní situaci v širším okolí stanice metra Budějovická. Nyní v této lokalitě neevidujeme objekt podobných rozměrů, co se počtu závadových obyvatel týče. Jedná se spíše o místa, kde nocují jednotlivci,” sdělil nám Modálek.
Upozornil zároveň, že s příchodem příznivějšího počasí se podobná místa objevují například v blízkosti řeky. „Na základě poznatků občanů a místní znalosti strážníků se snažíme i s těmito osobami vhodně pracovat,” uzavřel Zdeněk Modálek.