Palác Žofín hledá nového provozovatele

08. 06. 202417:12
Palác Žofín hledá nového provozovatele
foto: Wikimedia Commons, volné užití. Diego Delso /Palác Žofín

Městská část Praha 1 vyhlásila veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na pronájem Paláce Žofín a přilehlých pozemků. Cílem je zajistit další kulturní a společenský rozvoj paláce, který má sloužit kulturním a společenským akcím či domácím i zahraničním konferencím. Vítěz získá smlouvu na provoz na dalších 10 let.

Nepřetržitě od roku 1994, kdy byla dokončena poslední generální rekonstrukce objektu, má žofínský palác v pronájmu Agentura NKL. Současná smlouva jí vyprší na konci letošního roku, městská část proto hledá nového nájemce. Ten by měl i nadále rozvíjet dosavadní využívání areálu a pořádat v místě společenské a kulturní akce nebo konference.

Objekt Paláce Žofín o celkové rozloze místností 5.926,25 metrů čtverečních, z nichž 853,77 metrů čtverečních připadá na provozní místnosti, disponuje trojpodlažní budovou čtvercového půdorysu s jedním suterénem, podkrovím a pochozími terasami na jižní, západní i severní straně. Kromě budovy budou dle tiskové zprávy součástí pronájmu také okolní pozemky.

Zájemci musí nejprve složit milionovou kauci

Záměr veřejné soutěže je na úřední desce první městské části zveřejněn od konce letošního května. Poslední termín odevzdání nabídek do veřejné soutěže je 1. srpna ve 12:00 hodin. Případní zájemci musí nejprve složit kauci ve výši 1 milion korun, pak bude jejich nabídky posuzovat odborná komise jmenovaná Radou Prahy 1.

Jejími členy budou dle usnesení ze dne 30. dubna například radní pro oblast kultury, sportu, školství, spolků a vnitřního chodu úřadu David Bodeček (BPP), radní pro oblast financí a majetku Tomáš Heres (ODS), radní pro oblast cestovního ruchu Karel Grabein Procházka (ANO) nebo vedoucí odboru kultury, sportu a zahraničních vztahů Linda Klečková.

Uchazeči musí doložit předchozí zkušenosti

Jak vyplývá z podmínek soutěže, uchazeči musí například předložit přehled o dosavadních zkušenostech s užíváním alespoň jednoho podobného objektu. Tím se rozumí kulturní zařízení či objekt s kapacitou alespoň 200 osob. Dále je třeba doložit doklady o realizaci alespoň 4 společenských nebo kulturních akcí s hodnotou plnění minimálně 500 tisíc korun.

Přihlíženo bude i ke Koncepčnímu a realizačnímu plánu, ve kterém musí žadatel o pronájem představit svůj plán na veškerá plánovaná využití objektu. Jednotlivé body se týkají propagace, včetně například vizualizací a způsobu prezentace, druhů jednotlivých akcí i koncepce využívání prostor.

Ze 70 procent rozhodne cena

Koncepční a realizační plán bude porota hodnotit bodovací stupnicí od 0 do 250. Všichni zájemci, kteří obdrží alespoň 150 bodů, postoupí do druhého kola. Tam se bude posuzovat cenová nabídka ročního nájemného. Dílčí kritéria mají o vítězi rozhodnout v poměru 30 procent za realizační plán a 70 procent za cenu ročního nájmu. Vítěz získá smlouvu na provoz na dalších 10 let, tedy do roku 2035.

Jak je uvedeno na webu Paláce Žofín, v průběhu posledních let se objekt stal symbolem společenských, politických, kulturních i obchodních událostí. Ostrov, na kterém budova stojí, přitom vznikal až v 17. a 18. století díky usazeninám na Vltavě. Skutečným ostrovem se stal až po velké povodni v roce 1784. Samotná budova paláce s číslem popisným 226 pochází z roku 1885 a postavena byla v novorenesančním stylu. Jde o kulturní památku a součástí světového dědictví UNESCO.