Památky už prý netáhnou. Lidé jezdí za akcemi a zábavou

23. 04. 202415:06
Památky už prý netáhnou. Lidé jezdí za akcemi a zábavou
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Turisté, ilustrační foto

Březnové tržby v České republice vzrostly meziročně o téměř polovinu. Začátek jara znamenal pro hoteliéry ještě vyšší návštěvnost, než úspěšná zima. Důvodem návštěv jsou prý hlavně akce a události, památky samotné už zdaleka netáhnou.

Česká republika je s hodnotou 44,8 procent evropským premiantem v meziročním růstu tržeb. Lépe na tom bylo jen Turecko a Rusko. Poukazují na to data poradenské společnosti STR, se kterými seznamuje tisková zpráva společnosti Czech Inn Hotels. Absolutní čísla tržeb na pokoj však za evropskými turistickými velmocemi, jakými je Itálie nebo Francie, stále výrazně zaostávají.

Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), v loňském roce přijelo do Prahy 7.437.897 turistů, tedy asi o 22 procent více než v roce 2022 a o 8 procent méně než před pandemií covidu v roce 2019. Nejvíce návštěvníků bylo z Německa, USA a Velké Británie. Čeští návštěvníci tvořili asi pětinu, do Prahy jich přijelo zhruba 1,6 milionů.

„Jde o dobrou zprávu, ale výsledky je třeba číst realisticky. Letos březnu hodně pomohly Velikonoce a teplé počasí. Potvrzuje se také, že lidé jezdí tam, kde se něco děje. Jenom památky už nestačí. Táhnou například trhy a koncerty, dělejme víc akcí a nebudeme mít o turisty nouzi,“ přiblížil chování turistů Jaroslav Svoboda, majitel Czech Inn Hotels.

Tahounem jsou například trhy nebo možnosti zábavy

Praha si je důležitosti kulturních a společenských akcí vědoma. Každý rok tak chystá různé kulturní a společenské akce. Zmínit lze například tradiční trhy, které pravidelně lákají velké množství návštěvníků. Díky těm adventním se Praha dokonce umístila v žebříčku top vánočních destinací zpravodajského serveru U.S. News.

Ten každoročně hodnotí všechny světové destinace na základě skóre respondentů i hodnocení editorů v rámci několika kategorií. Například kultury nebo možnosti zábavy. Server popisuje Prahu jako prosperující a rušné město s malebným historickým centrem. Turistům prý nabízí množství kostelů, úzké uličky, panorama s hradem i četné historické mosty lemované sochami.

„Vánoční trhy jsou důležitou součástí sváteční atmosféry centra Prahy. Česká metropole je v zahraničí vnímána jako místo s kouzelnou vánoční atmosférou i díky vánočním trhům,“ uvedl k trhům v tiskové zprávě THMP Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je již devatenáct let organizátorem vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.

Letošní rok připomene Franze Kafku

Letošní rok se má nést v náladě Franze Kafky. Ve spolupráci s organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze byl zahájen rok Franze Kafky při příležitosti 100 let od jeho úmrtí. S sebou to přinese program pro děti i dospělé z oblasti filmu, literatury, divadla nebo hudby. Unikátní je také tramvaj s motivy ze spisovatelova života, která už brázdí ulice Prahy.

„Tento rok oživíme kafkovský narativ v metropoli. Díky úžasným kulturním projektům, které už odstartovaly nebo budou zanedlouho spuštěny, se Kafka a jeho osobité umění propíše do zážitků z metropole, který nabídneme Pražanům a dalším návštěvníkům Prahy,“ popsal začátkem dubna v tiskové zprávě náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Do kultury letos Praha investuje 400 milionů

V oblasti kultury se letos finanční podpory od města dočká 651 jednoletých a 67 víceletých projektů. Udělovány byly dotace pro obory divadlo, hudba, tanec, nonverbální umění a nový cirkus, dále vizuální umění, literatura, audiovize nebo mezioborové projekty, celkem v sedmi opatřeních. Informace přinesla tisková zpráva magistrátu.

„Uvědomujeme si, že pražská kultura finance potřebuje. Proto jsem rád, že se nám podařilo schválit dostatečné prostředky na poskytnutí dotací v této oblasti. S kolegy jsme schválili jak granty na rok 2024, tak i ty víceleté na roky 2025 až 2028. Jen za letošní rok poputuje do kultury 400 milionů korun, což je skvělá zpráva. Navzdory náročné ekonomické situaci, ve které se nacházíme, se nám podařilo navýšit částku oproti minulému roku o 20 milionů korun, což je dobrá zpráva, i když navýšení nekopíruje rychlost inflace. S podporou nesmíme usnout na vavřínech a již teď s kolegy pracujeme na tom, abychom příští rok mohli finanční prostředky navýšit,“ uvedl Jiří Pospíšil.