foto: vizualizace AP ATELIER/Podoba dostavby Kavčích hor a Pankrácké pláně
Pláň na Pankráci přinášela často Praze jen problémy. Poslední velký trn byl před lety zapíchnut do oka organizaci UNESCO.
Ta začala poukazovat na to, že zdejší mrakodrapy nejsou vhodné pro historické panorama Prahy a že by se další nerozvážná výstavba v této oblasti mohla do budoucna stát důvodem, proč by mohlo být v ohrožení setrvání metropole na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.
Jenže, když se procházíte dnes touto lokalitou, tak zjistíte, že okolí zdejšího Centrálního parku po zástavbě přímo volá. O vysvětlení požádala PrahaIN.cz architekta Ivana Lukáše Klineckého.
„Musíme se na to podívat z většího odstupu. Zapomeňme na Pankrác a na Kavčí hory. Vezměme to nejprve teoreticky. Vytvoří se projekt. Jakýkoliv. A ten má samozřejmě nějakou ucelenou podobu. My ten projekt můžeme hodnotit, zda je kvalitní nebo není, ale to nechme stranou. Nás zajímá, že ten projekt má nějakou vizi. A pokud se ta vize neuskuteční celá, je to špatně,“ říká Klinecký.
Naráží tím na myšlenku, podle které mělo na Pankráci vyrůst luxusní místo výškových budov, které se měly stát výkladní skříní moderní podoby metropole.
Chybí tu výškový mezistupeň
„Jenže ty budovy musí ctít okolní prostředí. Nemohou vyrůst z ničeho a musí tvořit mezistupně, snižovat se a zvyšovat, aby zase „bezbolestně“ sestoupily mezi ostatní zástavbu,“ připomíná architekt a pokračuje: „Jenže to se na Pankráci neděje. Máme tu postavené ty nejvyšší budovy, ale chybí mezistupeň mezi těmi nižšími. A to je to, co UNESCO odsuzuje.“
Běžnému návštěvníkovi Kavčích hor to dojde už v okamžiku, kdy se tu jen prochází. Mezi nejvyššími budovami jako je V-Tower a City Tower je Centrální park. Za ním se nachází stavební plocha, která dnes slouží jako parkoviště a pak se výstavba prudce sníží do budov Office Park Kavčí Hory. Mezistupeň tu není.
Psali jsme
Když se podíváme dnes na malebnost Libeňského zámečku, tak nám hned padne do oka jeho barokně-rokoková načančanost. Ale nenechte se mýlit,…
I proto vyhlásil Institut plánování a rozvoje Praha (IPR) ve spolupráci se společností Central Group před časem architektonickou soutěž na podobu rezidence na Kavčích horách.
Vítězem se stal AP ATELIER pod vedením Josefa Pleskota. V ateliéru kromě návrhu budov vznikla i představa veřejně přístupného parku, který bude navazovat už na současný Central Park. V novém parku budou mít svoje místo vodní nádrže, ale i další vodní prvky.
Klubání vítězného projektu na svět však nebylo jednoduché. I tady byla mezinárodní organizace UNESCO původně nespokojená s výškou budov, a tak muselo dojít k jejich snížení.
Porota byla spokojená, ne však zcela
Vítězný návrh dokázal zaujmout porotu z několika důvodů. Sedmi členům komise, mezi kterými seděl i David Vávra nebo Adam Gebrián, se líbila hlavně skutečnost, že nová výstavba bude tvořit uzavřený blok. To bude napomáhat aktivnímu životu zdejších obyvatel, a to i přesto, že komplex nepočítá s oplocením komplexu, ale s uzavřeným dvorem.
Stavby budou vyrůstat ve třech různých hmotových objemech. Pětice velmi tenkých 22patrových věží tak vyrůstá z nižšího a více korpulentního šestipodlažního soklu. Ten s výškově prostředním blokem utváří automaticky uzavřený prostor.
Ne se všemi složkami architektonického návrhu však byla komise spokojena. Největší diskuze se vedly ohledně fasád a jejich řešení. Tady ze strany posuzujících plyne do AP ATELIER doporučení na zvážení a další promyšlení jejich výsledné podoby.
Zajímavým prvkem staveb, které mají tři výškové vrstvy je výstavba podloubí. To slouží paradoxně jak ke sjednocení jednotlivých částí komplexu, tak zároveň i k oddělení užitkových a bytových částí.
Budoucí obyvatele potěší jistě skutečnost, že projekt počítá s výstavbou mateřské školy. Celý projekt vyjde přibližně na 2,5 miliardy korun. Dalším nezbytným krokem, kterým zase o něco přiblíží vlastní výstavbu je změna územního plánu. O ní se řeší v současné době.