Park Motolka nabídne po revitalizaci přírodní hřiště i piknikové plácky

25. 06. 202318:02
Park Motolka nabídne po revitalizaci přírodní hřiště i piknikové plácky
foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Rybník, ilustrační obrázek

Studie, která je součástí celkové proměny Motolského údolí a podkladem pro další spolupráci mezi hlavním městem a pátou městskou částí byla představena veřejnosti. Nabízí přírodní dětská hřiště, piknikové plácky s výhledem i kavárnu.

Veřejnost si může studii ateliéru krajinářské architektury Terra Florida prohlédnout v rámci výstavy Motol*ka ve výstavní síni Atelier plánování a rozvoje Prahy 5. Podle tiskové zprávy páté městské části jde také o důležitý dokument pro další spolupráci při revitalizaci celého území.

„Většina území parku je v majetku hlavního města, proto budeme ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje a Odborem ochrany prostředí magistrátu usilovat o jeho postupnou revitalizaci,“ informoval místostarosta Prahy 5 Radek Janoušek (Praha 5 sobě).

Citlivý přístup a zachování identity

Ve studii se autoři snažili citlivě přistupovat k danému místu s ohledem na jeho identitu a možné využití lokálního parku. Ten je zároveň významnou součástí Motolského údolí a navazuje na další přírodní oblasti, což z něj činí jedno z nejvýznamnějších míst pro obyvatele Pětky. Významná je i jeho poloha podél potoka, s rybníky a vazbou na park Cibulka.

V současné době tu ale chybí místa pro využití volného času. Ta by měla vzniknout právě chystanou revitalizací. Park nabídne malá přírodní hřiště pro děti a piknikové plácky s výhledem na vrch Poštovka. V západní části je pak předmětem návrhu kavárna, která by měla oddělit rušnou křižovatku od klidné oblasti rybníků.

Břehy ožijí lidmi i zvířaty

„V parku Motolka chceme vytvořit nový příběh formou cesty, procházející parkem podél potoka, který se snažíme zviditelnit, přiblížit řadou přístupů k vodě a oživit jeho břehy, stejně jako břehy rybníků. Potok je zásadním prvkem Motolského údolí, přitom je málokdy jeho viditelnou součástí, nyní většina jeho toku vede pod zemí,“ uvedla jedna z autorek projektu Zuzana Štemberová.

Návrh počítá s vytvořením přírodního koryta Motolského potoka a nových tůní. K hnízdění ptáků by pak měl sloužit první z rybníků. Zvířata bude možné pozorovat z pozorovatelny. Východní část pak bude patřit dráze pro odrážedla a dalším vodním plochám s možnostmi posezení u potoka.

Zachovány budou hodnotné porosty a dojde i k tvorbě nových biotopů. Díky nim by se do oblasti mělo nastěhovat více druhů zvířat, což obnoví mokřadní louky, břehové porosty i okraje parku.

„Krajinářský ateliér Terra Florida odvedl na studii parku Motolka vynikající práci. Podařilo se jim najít přívětivý návrh řešení části údolí Motolského potoka. Jediné, co je potřeba ještě promyslet, jsou možná rizika vlivu blízkosti motolské skládky,“ doplnil radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč (Sen 21).

Studie je přístupná až do poloviny září

Celá studie je pro veřejnost přístupná až do 15. září každý všední den od 10 do 18 hodin ve výstavní síni Atelier plánování a rozvoje Prahy 5 ve Štefánikově ulici. Vstup je zdarma.

„Nechte se vtáhnout do atmosféry parku Motolka. Vejděte dovnitř a zaposlouchejte se do jeho zvuků, ponořte se do jeho atmosféry, uvidíte park nyní - i za několik let. Představte si, co všechno vám dosud zůstalo v parku skryté a co můžete zažít při cestě podél potoka nebo na loukách. Zahrajte si o parku hru a nahlédněte do studie, kterou zpracovali krajinářští architekti Zuzana Štemberová a Lucie Vogelová z Terra Florida pro úřad Městské části Prahy 5 spolu s A69 - architekti, Petr Preininger a kolegy z Vodohospodářský rozvoj a výstavba,“ zve na svém Facebooku architektonické studio Terra Florida.