foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Mrázovka je upraveným parkem pátého pražského obvodu.
REPORTÁŽ: Park Mrázovka je nově zrevitalizovaným zeleným oddechovým místem v pátém městském obvodu. Nachází se ve svažitém terénu v klínu hlavních ulic Plzeňská a Radlická. Jak už název napovídá, tak jde o prostor, který o mnoho metrů níž provrtává městský tunel Mrázovka. PrahaIN.cz se byla podívat na komentované prohlídce, která novinářům nabídla prohlídku upravených prostor.
Průvodci novinářům byli starostka městské části Radka Šimková a místostarosta pro územní rozvoj a strategické investice Radek Janoušek (oba PRAHA 5 SOBĚ) a také tiskový mluvčí David Šťáhlavský.
Historie úprav této zelené plochy se začala odvíjet už v roce 2018, ale od začátku se nešlo ideální cestou. Už tehdy přislíbilo vedení hlavního města v čele s tehdejší primátorkou Adrianou Krnáčovou dotaci na revitalizaci, ale samotný projekt se rodil velmi těžce.
„Smlouva na revitalizaci lokality byla podepsána až den před volbami,“ připomíná nelehké období Radek Janoušek a pokračuje: „Když se nové vedení seznamovalo s projekty, objevili jsme v tomto zadání obrovské množství chyb, které snad nebylo možné ani převést do reálné podoby. Nastalo tedy období, kdy jsme se snažili projekt vylepšit tak, aby měl hlavu a patu.“
Prvním krokem bylo vykácení porostu. Mrázovka je přirozeným odpočinkovým místem, kde nejsou stromy vysazovány cíleně do promyšlených zahradněarchitektonických koncepcí, jde o přirozeně se rozvíjející zeleň. I proto zde bylo ohromné množství náletových dřevin.
„K zemi jich šly stovky, ale těch, na které se vztahuje povolovací povinnost, bylo jen pár,“ připomíná místostarosta Janoušek. „Jednalo se vlastně o prosvětlení celé plochy,“ vysvětlit.
Samotný původní záměr byl veden primárně jako rekonstrukce parkových komunikací než celá úprava parku. V původním návrhu bylo požadováno přeložení celé cesty žulovými kostkami. Nové vedení radnice se však na tomto bodu revitalizace rozhodlo šetřit, a zvolilo proto raději pokládku povrchu z betonové zámkové dlažby. „Na tom jsme ušetřili 30 milionů korun, o kterých si myslíme, že se dají smysluplně využít v jiných oblastech,“ připomíná místostarosta Janoušek.
Na co však je pátá radnice víc než pyšná, je úprava zdejšího retenčního systému. Ten pracuje mnohem více v souladu se současnými potřebami ochrany klimatu a životního prostředí. Každý, kdo si pamatuje původní podobu parku, tak ví, že podél hlavní komunikace se nacházely odtokové rigoly až o metrové hloubce.
„Nejen, že to nebylo hezké, ale bylo to i potenciálně nebezpečné, například když jste tu šli na procházce s malými dětmi,“ popisuje tehdejší stav Janoušek. Nově se původní rigoly změnily v důmyslný retenční systém se štěrkovým podložím. Právě štěrk díky své velké zrnitosti umožní lepší vsakování srážek do podloží. Další dobrou vlastností štěrku je, že dokáže dobře rozkládat zátěž, mnohem lépe než klasická zemina. V případě, že budou povrchové partie nadměrně zatíženy například vozidly, nedojde k udusání zeminy a nesníží se tak vsakovací schopnost podloží. Retenční štěrkové podloží je pochopitelně překryto zeminou a zatravněno.
Psali jsme
Prodej zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží završily České dráhy dohodou o odkupu se společností Sekyra Group. Oproti původní dohodě…
To však nejsou jediné změny v parku Mrázovka. Výměny se dočkalo i zábradlí lemující zdejší stezky. Změnilo barvu, je tmavě hnědé a nebije do očí původní červenou barvou. Na několika místech se objevily i nové lavičky. S nimi je ale problém, který připomíná starostka Radka Šimková: „Aby byl pobyt v krásně zrekonstruovaném parku zároveň příjemný i bezpečný, zvažujeme zavedení opatření, která by zajistila dodržování návštěvního řádu,“ říká starostka a má na mysli narkomany, kteří bohužel některá místa v parku navštěvují. „Z toho důvodu byly do parku umístěny speciální koše na použité injekční stříkačky,“ připomíná starostka.
Součástí revitalizace, kterou prováděla společnost Gardenia, je i hezké dětské a také psí hřiště. Hrací plocha pro děti se nachází při hlavní parkové komunikaci, psí miláčkové se zase zabaví o patro výš. Několik malých záhonů bylo nově osazeno trvalkami.
„Celkové náklady na revitalizaci parku Mrázovka dosáhly 43 milionů korun,“ říká na závěr komentované prohlídky Janoušek a pokračuje: „Původní finanční rozvaha však byla 67 milionů korun.“ Jeho slova ještě doplní starostka Radka Šimková: „Z toho však bylo 17 milionů formou dotace od Hlavního města Prahy.“
A jak se rekonstrukce povedla, se můžete přesvědčit nejlépe sami. Zlatá barva padajícího listí parku na Mrázovce víc než sluší.