Park na Čtyřce nově nese jméno Adolfa Borna

06. 06. 202411:10
Park na Čtyřce nově nese jméno Adolfa Borna
foto: MČ Praha 4/Park Adolfa Borna

Přátelská zahrada Jeremenkova na Praze 4 změnila název. Jméno jí nově propůjčuje výtvarník a čestný občan městské části Adolf Born, kterého proslavily zejména ilustrace ke knihám Miloše Macourka. Přejmenování bylo posledním krokem celkové přeměny dříve zpustlého místa v oázu klidu.

Přejmenování Přátelské zahrady Jeremenkova schválila v pondělí 3. června na svém jednání rada hlavního města. Stalo se tak po několikaměsíční snaze místostarosty Prahy 4 Filipa Váchy (TOP 09), který měl jako radní pro investice v kompetenci také dříve provedenou revitalizaci areálu. Již dříve byla dle informací z webu Prahy 4 změna schválena také Komisí pro kulturu a volný čas na Praze 4 a magistrátní místopisnou komisí.

Park se nachází v těsné blízkosti základní školy na místě původního zahradnictví, které však nebylo již několik let v provozu. V parku se zpustlý prostor díky celkové revitalizaci proměnil v roce 2020. Od té doby slouží jako výukový a odpočinkový přírodní prostor pro žáky školy i místní obyvatele. Obsahem revitalizací byla především zeleň a jezírko, přibyly nové lavičky, altán a amfiteátr. Původní název kopíroval název sousední základní školy a odkazoval na sovětského maršála Andreje Jeremenkova.

K upravenému místu klidu a harmonie se jméno nehodilo

„Park je k relaxaci využíván širokou veřejností, stejně tak slouží i žákům sousední základní školy, kteří v nově vybudovaných objektech amfiteátru a altánu mohou pořádat výuku nebo divadelní a hudební představení. Jediné, co se nehodí k upravenému místu klidu a harmonie, je jeho název. Andrej Ivanovič Jeremenko byl maršálem a posléze politikem Sovětského svazu, který se podílel na rozpoutání druhé světové války napadením Polska a Litvy. V dnešní době, kdy jsme svědky krvavé ruské agrese vůči Ukrajině a toho, jak současný ruský prezident vyhrožuje anexí nebo zničením Pobaltí a Polsku, je tedy nanejvýš vhodné náš park přejmenovat tak, aby nepřipomínal sovětský režim,“ přiblížil důvody změny názvu Filip Vácha na Facebooku TOP 09 Praha 4.

To je už ale minulost. Díky rozhodnutí pražských radních nese park nově jméno Adolfa Borna, předního českého malíře a také čestného občana Prahy 4. „Adolf Born byl předním českým malířem, ilustrátorem, grafikem a režisérem. Byl to člověk, který svou tvorbou šířil radost a dobrou náladu mezi děti i dospělé. Čestný občan Prahy 4, člověk respektovaný a uznávaný pro svou tvorbu i morální kvalitu. Velice si vážím toho, že rodina Adolfa Borna souhlasí s tím, aby park nesl jeho jméno,“ doplnil ve facebookovém příspěvku Vácha.

Born byl jedním z prvních čestných občanů

Adolf Born se stal v roce 2009 jedním z prvních jedenácti čestných občanů Prahy 4. Jak web městské části informuje na kontě má přes 380 ilustrovaných knih a 65 animovaných filmů. V České republice i v zahraničí uskutečnil více než 150 výstav. Nejznámější je díky postavičkám Macha a Šebestové nebo Žofky. Born byl v roce 2003 oceněn také Medailí Za zásluhy I. stupně prezidentem republiky. Zemřel v roce 2016 ve věku 85 let.

„Se změnou názvu na park Adolfa Borna jsem nadšeně souhlasil a bylo mi ctí tento bod na program jednání magistrátní místopisné komise osobně zařadit a za Prahu 4 podpořit, stejně jako jej podpořila celá komise. V pondělí tento návrh schválila i magistrátní rada. Rádi bychom v parku v dalším kroku pojmenovali i různé druhy dřevin, ale i dalších objektů ve formě tabulek s typickou grafikou a písmem Adolfa Borna, dokonce uvažujeme i nad bronzovou plastikou utrženého sluchátka. V překrásném prostředí tamního revitalizovaného parku je tak stále na co se těšit,“ nastínil budoucnost parku Tomáš Hrdinka (ANO), radní pro životní prostředí z Prahy 4, ve facebookovém příspěvku v sousedské skupině Braha – Braník.

Jak ale vyplývá z jediného komentáře pod jeho příspěvkem, ne pro všechny místní je to dobrá zpráva: „Vždycky to byl a vždycky bude park Marcela Škréty. Pouze neznalci historie to můžou pojmenovat jinak.“

Nejde o jediný přejmenovaný park

Na Čtyřce nejde v poslední době o jediný park, který se dočkal nového jména. V zimě loňského roku byl slavnostně pokřtěn také park v bezprostřední blízkosti Podolské vodárny, který získal jméno po legendárním architektovi Antonínu Engelovi.

Podle informací z webu je ale úplně první nápad na oficiální přejmenování parku po starý více než tři roky. Přišel s ním podolský občan Martina Utrackiho. Na jeho základě podal radní Tomáš Hrdinka vloni žádost o pojmenování parku magistrátní místopisné komisi. Ta tehdy změnu jména odsouhlasila s podmínkou, že plocha musí projít revitalizací, což se podařilo.