Parkovací stání za dva miliony, nájem za třicet tisíc. Realitní makléř popisuje trh

04. 06. 202513:06
Parkovací stání za dva miliony, nájem za třicet tisíc. Realitní makléř popisuje trh
foto: Ondřej Kučera pro PrahaIN.cz/Realitní makléř Ondřej Kučera

ROZHOVOR: Ondřej Kučera se dlouhé roky soustředí na pražské reality. Ačkoli je jeho primárním polem působnosti Praha 3, nevynechali jsme ani dotazy týkající se globálního pohledu na domy, byty či garáže.

O co je v Praze aktuálně větší zájem, o bydlení či nájmy?

Je to vyrovnané. Vždy záleží na porovnání nájemného a kupní ceny, respektive výši měsíční splátky na hypotéku, která začíná být opět přístupnější pro více poptávajících. Praha je velmi žádoucí a často se stává, že lidé, kteří se do Prahy čerstvě nastěhují, vezmou nejdřív roční pronájem, počkají na pevnou pracovní smlouvu a po roce už řeší hypotéku na koupi nemovitostí.

Všiml jsem si několika bytů (60-65 metrů) kolem Vinohradské s nájmem až třicet tisíc korun. Je to běžné, nebo výjimečné?

Mohu potvrdit, že to v současné době už běžné je. Na Vinohradské, zvlášť kolem náměstí Jiřího z Poděbrad, je to čím dál více atraktivnější a stěhují se sem lidé z celého světa, ať už jednotlivci, nebo páry, celé rodiny. Pro místní obyvatele je tato oblast velmi oblíbená a popularita tak láká i ostatní, kteří takové peníze mají a rádi je za tyto byty zaplatí.

Kamarád mi říkal o garážovém stání na Žižkově za dva miliony korun. Jelikož se u toho nesmál, asi to nebyl vtip…

Také jsem o něm slyšel.

Víte podrobnosti?

Dokonce to bylo kryté parkovací stání v domě, kde je několik dalších míst. Nešlo o samostatnou garáž.

Koho jste jako premiéra respektovali nejvíc?

5%
2%
7%
3%
0%
27%
56%
celkem hlasovalo 32237 hlasujících
Potvrďte, že nejste robot

Jde už o standard?

Okolo jednoho milionu korun je to běžná cena, ale někteří prodávající to zkouší a občas i s vysokou cenou uspějí, protože rezidenčních parkovacích míst je stále stejně (plus mínus), ale počet aut na jednu rodinu přibývá. To pak nevydrží majitelé luxusních automobilů a raději si koupí garáž za „jakoukoliv cenu“, než aby po večerech kroužili kolem svého bydliště a nechali své nové krásné auto někde na rohu, kde jim to naštvaní chodci akorát poničí. Garáže jsou také jednou z nejlevnějších nemovitostí na trhu. Berme to ale v rámci celkové částky a ne na cenu za metr… Takže v případě ukládání peněz do nemovitostí je to často jasnou volbou pro „drobné“ investory. Berou to jako velmi konzervativní přístup jak se ochránit před inflací.

Mají ještě při současných cenách reality investiční potenciál, pokud si do částky započítáme i hypotéku?

To je velmi individuální. Někomu to smysl dává, jinému zas ne, a to mohou mít podmínky hypotéky stejné. Vlivy okolí jsou v poslední době značné a záleží, jestli posloucháte podcast realitních investorů, nebo si necháte poradit od „hospodského experta“. Pomalu nevíme, co bude zítra a je lepší se zařídit svou aktuální potřebou a možností. Tím chci říct, že asi nemá smysl čekat na pád cen nemovitostí a nižších úrokových sazeb, protože se to stát nemusí a člověk tak promešká svou jedinou příležitost, která pro něj byla ještě přípustná.

Do čeho byste radil vložit peníze?

Asi bych volil investici do pěkného, dobře dispozičně řešeného bytu 2+kk a 2+1, ideálně někde na zastávce metra či vlaku. Tyto dispozice jsou pro nejširší výběr zájemců, jednotlivci, páry, rodiny s jedním dítětem, mladí i staří. Pěkný byt zmiňuji proto, že vás to musí bavit. Když si nemovitost oblíbíte, jistě se o ni budete starat raději, než aby vás to neustále obtěžovalo, a pak už se začne zanedbávat stav, takže i výběr nájemníka a další věci. To platí spíš pro investory od jedné až tří nemovitostí. Znám majitele desítek nemovitostí, kteří některé své byty ani neviděli a všechno řeší na dálku.

Kupují nemovitosti také Ukrajinci?

Teď už více. Proces v rámci schvalování hypotéky je občas složitější, ale už v České republice mají většinou slušnou finanční historii, takže mají větší šanci si pořídit vlastní bydlení.

Jaká cílová skupina je podle vás nyní nejvíce bonitní? Myslím z hlediska věku a vzdělání.

Na to nelze jednoznačně odpovědět. Třeba hodně mladých investorů do akcií a kryptoměn, kteří chytili „vlnu“ a včas své investice prodali, si tím vydělali slušné peníze a nyní to raději investují do nemovitostí. Někteří mají také pravidelný příjem ze sociálních sítí. Ono jde spíš o typ nemovitosti. Na činžovní domy se koukají spíš starší generace a na luxusní byty i ty mladší. Teprve až při jednání o konkrétním obchodním případě s vážným zájemcem se dozvídáme, z čeho má našetřeno, jestli bude mít hypotéku nebo dostane peníze od rodičů. Takže ačkoliv se můžou mladí tvářit jako bohatí, můžou mít ve finále peníze od těch starších.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných