foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Pes, ilustrační foto
Na nečekaný krok Státní veterinární správy (SVS) upozornil na svém Facebooku známý pejskař a milovník zvířat, politik za TOP 09 Jiří Pospíšil. Jeho reakce byla dle očekávání vášnivá: „Dobrá věc se podařila aneb DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI!“
Každý, kdo má psa či kočku a někdy potřeboval převézt zvíře přes hranice, ví, jak komplikované to je a jak velká byrokracie je s tím spojena. Proto tisková zpráva SVS, kde stojí, že umožňuje výjimky pro vstup zvířat doprovázejících válečné uprchlíky z Ukrajiny, byla takovým překvapením.
Psi, kočky a… fretky
SVS píše, že v souvislosti s aktuálním ozbrojeným konfliktem na Ukrajině upravuje podmínky pro vstup zvířat v zájmovém chovu, která doprovázejí své majitele prchající před válkou do České republiky. Při vstupu psů, koček a fretek z Ukrajiny na území ČR nebude jako nutná podmínka vstupu vyžadováno označení zvířete mikročipem či tetováním, harmonizované veterinární osvědčení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině.
„Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nímž má vztah a povinnost se o ně postarat. Nechceme je proto zatěžovat zbytečnou byrokracií, či jim vstup se zvířaty do ČR znemožňovat. Nicméně je na druhou stranu nutné minimalizovat riziko zavlečení vztekliny či dalších nebezpečných nákaz do země,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Praktické informace
Pro zvířata bude po vstupu do ČR platit 10denní karanténa. Do 72 hodin zvíře klinicky vyšetří soukromý veterinární lékař, aby se vyloučilo, že má zvíře vzteklinu. Pokud zvíře při příchodu do ČR nebude označeno mikročipem, označí jej český soukromý veterinární lékař mikročipem a vystaví doklad o provedeném vyšetření. Mezi pátým a desátým dnem karantény bude následovat povinné opakované vyšetření zvířete na vzteklinu.
Pokud zvíře nebude vykazovat klinické příznaky vztekliny, nejpozději desátý den karantény bude naočkováno proti vzteklině a bude mu vystaven očkovací průkaz nebo petpas. V případě, že zvíře během karantény poraní člověka, nebo se u něj projeví onemocnění s nervovými příznaky, bude mít jeho majitel povinnost neprodleně kontaktovat soukromého veterinárního lékaře a zajistit vyšetření zvířete. Pokud jde o ostatní zvířata v zájmovém chovu, nebude vstup s nimi do ČR nijak omezován.
Válka na Ukrajině je krizová nejen pro lidi, ale i miliony zvířat
Ozvala se nám i organizace Svoboda zvířat se sídlem na Praze 2: „Jak vypadá situace pro ukrajinská zvířata v útulcích, záchranných stanicích, azylech nebo na cestách se svými páníčky? Jak mohou pomoci lidé z České republiky? Všechny důležité informace poskytuje česká zvířecko-právní organizace Svoboda zvířat,“ píší.
Bojí se výbuchů, nemají vodu
A pokračují: Situace na Ukrajině je extrémně krizová nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Zvířata v ukrajinských útulcích jsou na pokraji přežití. „Největší problém je nedostatek krmení a v některých přístřešcích je problém s vodou. Zvířata se bojí explozí,” informuje na svých sociálních sítích ukrajinská organizace na ochranu zvířat UAnimals. Kvůli bojům v Gostomelu bylo v útulku u Gostomelu zabito několik zvířat. Kvůli výpadku elektřiny jim neteče voda a nemůžou se dovolat pomoci. Boje propukly také v Kyjevě nedaleko Zoo. „Jsme ve spojení se spoluzakladatelkou organizace UAnimals, Olgou Chevhaniuk, která nám potvrdila, že dva obrovské útulky jsou přímo v bojišti a organizace se snaží jim dovézt krmení. Silnice jsou zničené a pod kontrolou Rusů,” uvádí Jolana Haismanová ze Svobody zvířat.
Polské organizace na ochranu zvířat prý čekají desítky hodin na hranicích, aby si mohly převzít zvířata z útulků, která chtějí umístit do těch polských, informuje na Facebooku organizace Viva. Zatím je největší problém s rychlostí dopravy přes Ukrajinu. Chybí benzín a cesty jsou extrémně nebezpečné.
Podle posledních zpráv, které poskytla maďarská organizace Ébredő Bolygó Alapítvány (Awakening Planet Foundation), jsou lidé cestující se svými zvířecími přáteli na maďarských hranicích přijímáni. Stejně jako na Slovensku, kde o situaci informuje organizace Zvierací ombudsman. „Podle informací z Awaking Planet Foundation maďarské organizace kontrolují hranice a snaží se zmapovat útulky a ostatní zařízení pro zvířata na Podkarpatské Rusi,” doplňuje Jolana Haismanová. Maďaři také potvrdili, že jim jejich Zoologická asociace podala informaci z Evropské Asociace pro zoologické zahrady. Hlasovala pro pomoc ukrajinským Zoo a připravuje se na zásah k transportu zvířat, pokud to bude potřeba.
Jak můžete pomoci vy?
„Jelikož je situace nepřehledná, neoslovujte prosím jednotlivé útulky a organizace. V současnosti jsou zahlceni, starají se o stovky zvířat a nemohou odpovídat na zprávy. Polské, české, slovenské i maďarské organizace pracují na koordinované pomoci, vše se teprve vyvíjí. V současnosti jsou nejvhodnější tři možnosti. Pokud máte zkušenost s dočasnou péčí nebo máte prostor přijmout k sobě domů zvíře v nouzi, vyplňte dotazník bit.ly/docasna_pece pro organizaci Vegan Fighter, která je v kontaktu s některými z ukrajinských útulků. Uloží si vás v databázi a jakmile budou zvířata připravena k převozu, budou vás informovat. Pro dlouhodobější pomoc se zapište také do databáze na //www.pesweb.cz/cz/databaze-dobrovolniku,“ vysvětluje Jolana Haismanová s tím, že kdo má známé, rodinu nebo přátele na Ukrajině, ať je kontaktujte a informujte, že mohou cestovat se svými zvířaty. Pracovníci na hraničních přechodech v Polsku, Maďarsku, České republice, Litvě i Slovensku je v současnosti pustí do svých zemí.
Peníze neuškodí nikdy
Zvířata, která zatím musí zůstat na místě, můžete podpořit finančním darem. Sběr peněz v České republice organizuje Svoboda zvířat, která je v kontaktu s ukrajinskou organizací UAnimals. Té veškeré vybrané peníze pošlou a UAnimals finance rozdělí mezi útulky, azyly, záchranné stanice a další potřebná zařízení. „Pracovníci z UAnimals stále setrvávají v Kyjevě a snaží se pomáhat odtud. Obdivuji jejich neskutečnou odvahu a odhodlání pomoci zvířatům,” doplňuje Jolana Haismanová ze Svobody zvířat. Sbírku můžete podpořit tady.
Psali jsme
Za vážné zranění čtyřletého chlapce psem, ke kterému došlo 1. dubna loňského roku na pražském Petříně, poslal Obvodní soud pro Prahu 1 Jaroslava…