foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Ovce, ilustrační foto
Komunitní zahrada Pastvina truchlí. Kvůli nezodpovědným majitelům psa totiž přišla o terapeutickou ovečku Lentilku. „Respektujte sakra, že váš pes musí být vždy na vodítku,“ prosí zahrada. Podobné incidenty bohužel nejsou výjimečné.
V úterý 13. května informovala Komunitní zahrada Pastvina na svém Facebooku o smrti terapeutické ovečky Lentilky, která byla odchována na flašce a stala se miláčkem všech návštěvníků i ošetřovatelů. Osudným se jí stal na volno puštěný pes. Než se ho podařilo odchytit, ovečku uštval.
„Majitelé zcela přijali zodpovědnost a k věci se postavili čelem, ale to ovečce život nevrátí, její cena není těch pár korun za ovci, byla to úžasná bytost,“ oznámila dále v příspěvku zahrada s tím, že volný pohyb veřejnosti na pozemcích je podmínkou pronájmu obecního pozemku. Zahrada prý musí být stále plně průchozí. „Ale prostě pak se to nedá ohlídat, je nás málo a je to tu jak na Václaváku,“ stojí dále v příspěvku.
Psali jsme
Majitel psa zodpovídá za veškeré škody, které jeho mazlíček způsobí. Volný pohyb psů je však zakázán pouze ve vztahu k veřejné zeleni. Jiná…
Psi mají být na vodítku
Jak komunitní zahrada uvádí na svém webu, Pastvina se nachází na území o rozloze pražského Václavského náměstí nedaleko Vinořského hřbitova, přičemž průchozí část je za světla přístupná veřejnosti. Po setmění by však případní návštěvníci měli respektovat klid zvířecích i lidských obyvatel. Návštěvníci by dále měli odnášet své odpadky a platí také přísný zákaz konzumace vlastního alkoholu. Psi by měli být na celém území pastviny na vodítku, na což upozorňuje přímo na místě i několik cedulí.
Bohužel to ale ne všichni pejskaři dodržují a smrt Lentilky je toho důkazem. „Respektujte proto sakra, že váš pes musí být na pastvině vždy na vodítku, nebo vás okamžitě vyhodíme a nahlas a nepěkně seřveme!!!!!! Hodně!“ varovala Pastvina na Facebooku. Redakce se pokoušela s komunitní zahradou spojit. Zajímalo nás jak často pejskaři zákazy nerespektují nebo v čem byla Lentilka výjimečná. Odpovědi se nám však zatím získat nepodařilo.
Tragická událost si však vysloužila obrovské množství komentářů, ve kterých většina komentujících odsuzuje nezodpovědné chování majitelů psa a vyjadřuje soustrast se ztrátou oblíbené ovečky. „Lidi, copak vám vypadl mozek? Když jdete na takové místo, kde jsou k vidění volně se pasoucí zvířata, to vás nenapadne, že váš pes musí být na vodítku? Je to zbytečná smrt takového miláčka. Je mi to líto,“ napsala jedna z komentujících.
Psali jsme
Smíchovská kavárna Stará škola, ve které zákusky i kávu připravují lidé důchodového věku, bojuje o přežití. Za sociálním podnikem stojí nezisková…
Napadení psem není výjimečné
Nejde zdaleka o výjimečný případ. Příběhy o volně pobíhajících psech se na sociálních sítích objevují pravidelně. Mnohdy jde o usmrcená divoká zvířata, nezřídka se ale oběťmi stávají i další psi, nebo dokonce lidé. Několik takových příběhů jsme už v minulosti publikovali, například ZDE nebo ZDE. Jak nám tehdy potvrdila tisková mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová, strážníci řeší přestupky spojené se psy pravidelně.
Problematice pohybu psů na území Prahy se PrahaIN.cz věnovala také letos v březnu. Jak jsme informovali, pravidla stanovuje vyhláška o ochraně veřejné zeleně z roku 2001. Podle té je ve veřejné zeleni zakázán volný pohyb psů, s výjimkou ploch, které k tomu vlastník zeleně určil, typicky jde o takzvané psí louky. Vstup se psy je pak úplně zakázán na dětská hřiště a pískoviště.
„V minulosti jsme řešili vznik a úpravu vyhlášky, narazila však odpor některých městských částí i veřejnosti. V současnosti tedy stále platí v nezměněné podobě pravidla pro pohyb psů ve veřejné zeleni stanovená vyhláškou z roku 2001,“ uvedl dříve pro redakci tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že majitel zodpovídá za všechny škody, které jeho pes způsobí. To platí jak v parku, tak na ulici. Pro uliční prostor navíc žádná vyhláška neexistuje, a pohyb psů je tedy umožněn bez vodítka.