Pět Ukrajinek poznamenalo celou třídu, napsala pražská učitelka

15. 09. 202305:54
Pět Ukrajinek poznamenalo celou třídu, napsala pražská učitelka
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Tabule, ilustační foto

Odbor školské statistiky a analýzy resortu školství v dubnu letošního roku prezentoval tabulku s konkrétními počty ukrajinských žáků na českých školách. PrahaIN.cz tyto výsledky do hloubky analyzovala.

Celkem tak k 31. březnu 2023 školy vykázaly 51.281 dětí a žáků-uprchlíků z Ukrajiny, což představuje 2,8 procenta z celkového počtu 1.850.751 všech žáků, které školy vykázaly ve výkonových datech k 30. září 2022.

Z tohoto hlediska druhu škol největší podíl žáků z Ukrajiny tvořily přípravné třídy (7 procent ze všech dětí zde) a žáci z Ukrajiny v základních školách (3,9 procenta ze všech žáků v ZŠ). V základních školách žáci z Ukrajiny tvořili největší podíl v okresu Cheb (7,6 procenta ze všech žáků v ZŠ), Karlovy Vary (7,5 procenta), Tachov a Plzeň-město (v obou 7,1 procenta) a v Praze (6,7 procenta).

Právě v hlavním městě měla naše redakce možnost hovořit s třídní osmých ročníků školy v Praze 4. Její pocity z ukrajinských žáků jsou jen pozitivní. V jazycích podle ní sice „plavou“, zatímco fyziku a matematiku ovládají na výbornou.

Pro pětici Ukrajinek ve třídě se podle ní naskytla ještě jedna šance vyniknout. Jde o přípravu na čtyřletá gymnázia, kam se řada studentů v budoucnu chystá. „Ty holky opravdu mají problém s angličtinou, podle mého se na Ukrajině téměř neučí.

Jazyky ne, matematika ano

V matematice jsou naopak velmi pokročilé. Ale tak, že to mají v sobě, mají na to buňky. Holky odsud nejprve zachovaly jistý distanc, po roce se už všechno změnilo,“ uvedla tato třídní.

Podle pokynů vedení školy nesmí říct ani své jméno, ale ani název instituce. PrahaIN.cz obojí zná.

„Teď se rozjely kurzy, přípravka pro střední školy. Protože je o gymnázia velký zájem, byly rychle vybrané. Matematiky se dost studentů bojí. Ukrajinky proto udělaly něco, čím mě dost překvapily. Začaly se samostatnou výukou pro naše děti, navíc zdarma. Chtěla jsem se tímto pochlubit, protože jejich přístup zcela poznamenal celou naši třídu,“ uvedla.

Zmíněná pětice ukrajinských dívek je z města Lvov. Podle třídní se chtějí všechny vrátit. „Kdy, to nevíme, to neví nikdo,“ dodala vyučující.

Zejména na sociálních sítích se pravidelně objevují informace, že ukrajinské děti zaplňují kvóty pro české studenty. Ti pak mají údajně problém s navazujícím studiem. Ministerstvo školství však tento argument odmítá.

„Školy podle informací vykázaly k 31. březnu 2023 celkem 51.281 dětí a žáků, uprchlíků z Ukrajiny. Při srovnání s jejich počty k 30. září 2022 došlo k nárůstu o 996 dětí a žáků z Ukrajiny,“ reagoval resort na přímý dotaz.