foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Menstruační pomůcky
Městská část Praha 5 se chce přidat do boje proti menstruační chudobě. Po vzoru Ostravy, kde probíhá pilotní projekt poskytování menstruačních pomůcek zdarma na všech školách od letošního jara, chce podobná opatření zavést i na vlastních školách. Usilují o to političky z několika stran.
Město Ostrava nabídlo začátkem letošního roku všem svým základním školám menstruační pomůcky pro žákyně druhého vzdělávacího stupně zdarma. Nabídku tehdy dle tiskové zprávy města Ostrava využilo 37 škol z celkového počtu 55. Město v první fázi projektu nakoupilo asi 82 tisíc kusů menstruačních vložek.
Rozhodnutí poskytovat menstruační pomůcky školačkám zdarma vzedmulo vášnivé debaty na sociálních sítích. Zatímco někteří nápad hodnotili kladně, jiní skutečnost označovali za zvýhodňování žen či sexismus. Objevovaly se také obavy, že některé dívky budou velkorysosti města zneužívat.
Očekávání byla naplněna
Závěry pilotního projektu však potvrdily jeho přínos a naplnění veškerých očekávání. Na jaře příštího roku by měla být spuštěna finální podoba projektu, kdy budou menstruačními vložkami standardně vybaveny všechny dívčí toalety škol, které o to projeví zájem.
„Je zapotřebí zdůraznit, že tento projekt, který jsme připravovali řadu měsíců, nemá ambici plošného řešení menstruační chudoby v našem městě, ale je účelově zacílen na pomoc dívkám navštěvujícím ostravské základní školy. Inspirací pro mne byly zkušenosti z některých západních zemí, z nichž vyplývá, že právě dívky ze základních škol, které jsou dosud vzhledem ke svému věku zcela výdělečně neaktivní, tvoří skupinu nejvíce ohroženou menstruační chudobou. Ale také při mých diskuzích s pedagožkami zaznívaly informace o tom, že dívkám v případě potřeby tyto pomůcky opakovaně poskytují z vlastních zdrojů,“ vysvětlil ve zprávě Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora.
Političky z Pětky chtějí Ostravu napodobit
Na ostravský projekt chce navázat Praha 5, respektive političky ze stran Praha 5 sobě, SEN 21, KDU-ČSL a Zelení. Ty se společně pokouší o rozběhnutí projektu zaměřeného na řešení menstruační chudoby na pětkových školách. Cílem je zastavit absenci dívek ve výuce a otevřít diskusi o rovnosti ve vzdělání. Vyplývá to z tiskové zprávy.
„Menstruační chudoba ohrožuje zhruba 38.000 žen a dívek v České republice, Prahu nevyjímaje. Kvůli nedostatku hygienických pomůcek chybí každý měsíc stovky dívek ve škole. To, co se na první pohled může zdát jako ‚běžný problém‘, ve skutečnosti přímo ovlivňuje jejich zdraví, vzdělání i psychickou pohodu,“ popsala ve zprávě problém menstruační chudoby u dospívajících dívek radní pro školství Alena Janďourková (Praha 5 sobě).
Psali jsme
Kasárny Karlín by se již brzy mohly proměnit z armádního prostoru ve smíšené centrum pro širokou škálu městských funkcí. Změnu územního plánu…
Menstruační chudoba nemá v moderní společnosti místo
Političky z Pětky už na konci listopadu uspořádaly pracovní schůzku na radnici Prahy 5, na kterou přizvaly i Zbyňka Pražáka. Ten se s nimi osobně podělil o zkušenosti a poskytl cenné rady a poznatky pro chystaný projekt. Ostravská radnice si podle jeho slov vysloužila pozitivní ohlasy nejen ze strany žákyň, ale i od zaměstnanců škol. Ti si pochvalují zejména nižší absenci.
„Ostravská zkušenost je pro nás skvělým příkladem. Ukazuje, že i lokální samosprávy mohou mít obrovský dopad. Menstruační chudoba nemá místo v moderní společnosti,“ okomentovala ve zprávě Lucie Rektorová (KDU-ČSL), která schůzku s náměstkem primátora Ostravy iniciovala.
Pracovní schůzky se dále zúčastnily také Eva Horáková (Piráti), Hana Heringová (Zelení), Monika Shaw Salajová (SEN 21) a Radka Šimková (Praha 5 sobě). Projekt je podle nich praktickou pomocí a důležitým krokem k destigmatizaci menstruace. Společně političky usilují o to, aby se téma řešilo nejen na území Prahy 5, ale i v celostátním měřítku.
„Je skvělé vidět, jak různorodé politické subjekty na Praze 5 dokážou spolupracovat na důležitých tématech. Menstruační chudoba je problém, který lze řešit, pokud si to dáme jako prioritu,“ pochválila spolupráci napříč politickým spektrem Eva Horáková.
Pomůcky zatím nabízí Člověk v tísni
Menstruační pomůcky jsou přitom na některých školách Prahy 5 dostupné už nyní. Projekt, do kterého se z pětkových škol zapojila ZŠ a MŠ Kořenského a FZŠ a MŠ Grafická, realizuje nezisková organizace Člověk v tísni.
„Menstruační potřeby jsou dle mého názoru nutnost, na kterou má každý menstruující člověk právo. Pro zajištění základních biologických potřeb nemenstruujících lidí na záchodech 'stačí' toaletní papír, mýdlo na ruce a ručník. Pro ty menstruující to však nestačí. Každému se někdy stalo, že menstruace přišla neplánovaně. Bohužel se o ní stále málo mluví a někteří ji berou jako něco, za co by se měli stydět,“ upozornila na webu Člověka v tísni Diana Filipová ze Střední průmyslové školy zeměměřické a Geografického gymnázia Praha.