Pětka spouští projekt mezigeneračního bydlení

21. 04. 202419:18
Pětka spouští projekt mezigeneračního bydlení
foto: Pixabay.com license/Senior, ilustrační foto

Soužití mladých lidí a seniorů bylo v minulosti zcela běžné. Dnes už tomu tak není, i když je mezigenerační bydlení opět na vzestupu. Jednotlivé městské části postupně spouští projekty, ve kterých nabízejí studentům levné bydlení výměnou za společnost a pomoc seniorům. Tentokrát se přidává Praha 5.

Už od roku 2021 bydlí studenti společně se seniory například na Praze 6. Letos v březnu začala s obdobným projektem také radnice Prahy 1. Jak jsme informovali ZDE, mladým lidem nabídla bydlení v jednotkách, které jsou součástí domů s pečovatelskou službou, ale nejsou vhodné pro seniory. Na oplátku mohou studenti dělat starším lidem společnost a mnohé se od nich naučit.

Nyní se přidává Praha 5. V tiskové zprávě informuje, že studentům vysoké nebo vyšší odborné školy nabízí k pronájmu volný byt v Domě s pečovatelskou službou v Hlubočepích. Součástí příjemného bydlení za příznivou cenu bude závazek dvaceti hodin dobrovolnické práce měsíčně.

Nízký nájem výměnou za dobrovolnou činnost

K mání je byt o dispozici 2+kk s rozlohou 61 metrů čtverečních v takzvaném Raudnitzově domě za měsíční nájemné necelých 8.800 korun bez záloh za služby a elektřinu. Nájemní smlouva bude uzavřena na jeden rok s možností opakovaného prodloužení. Háčkem ale je, že žadatelé musí nejprve předložit návrh, ve kterém představí své záměry ohledně pomoci seniorům. Pomoci se pak musí věnovat každý měsíc alespoň 20 hodin.

„Na projekt studentského bydlení v Domě s pečovatelskou službou se moc těším. Je to skvělá příležitost pro sdílení zkušeností a zážitků mezi různými generacemi. Projekt funguje také jako prevence proti osamocení seniorů a zároveň nabízí studentům za jejich pomoc dostupné bydlení. Věřím, že to bude velmi úspěšné,“ uvedla místostarostka pro sociální oblast Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Pomoc v domácnosti nebo doprovod na procházce

Cílem projektu je podpořit bydlení pro mladé lidi, v tomto případě pro studenty, a zároveň rozšířit nabídku aktivizačních programů pro seniory. Ty dům nabízí prostřednictvím pečovatelek či v Komunitním centru Konírna. Vybraní studenti budou s pečovatelkami i centrem spolupracovat a seniorům budou pomáhat také v domácnosti, doprovázet je při procházkách v okolí anebo jim dělat společnost.

Na Šestce například studenti pomáhají s nastavením a zprovozněním chytrých telefonů, připojením na internet nebo zakládáním sociálních sítí. V knihovně pak pořádají zpívání u kytary, poslouchání starých gramofonových desek či hlasité předčítání knih. Vyplývá to z výsledků pilotního programu, které Praha 6 zveřejnila na webu v létě roku 2022.

„Dostupnost bydlení je jedním z nejpalčivějších problémů dnešní mladé generace a trápí i studenty. Senioři zase často trpí osamělostí a sociálním vyloučením. Student poskytuje seniorovi společnost, aby se necítil osamělý a získal povědomí, jak žije dnešní mladá generace. Senior zase může studentovi nabídnout své životní zkušenosti a jistý nadhled. Umožní mu pochopit specifické potřeby člověka ve stáří,“ přiblížila výhody mezigeneračního bydlení starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) v tiskové zprávě ke spuštění obdobného projektu na Jedničce letos v březnu.

Podmínkou je studium a uzavřená pojistka

Podmínkami pro pronájem bytu v Hlubočepích je prezenční studium vysoké nebo vyšší odborné školy v Praze, předložení projektu v rozsahu maximálně 2 normostran, uzavření dobrovolnické smlouvy na jeden rok, čistý trestní rejstřík a pojistka pro případ způsobení škody.

Žádost je nutné podat do 19. května na adresu úřadu městské části k rukám vedoucího Odboru sociálního a prevence kriminality nebo elektronicky na email podatelna@praha5.cz. Více informací nabízí Pětka na webu.