Petřiny zdobí nová budova Městské knihovny

03. 11. 202317:13
Petřiny zdobí nová budova Městské knihovny
foto: Hana Hlušičková/Nová budova knihovny na Petřinách

Novou moderní budovu knihovny na Petřinách charakterizuje spojení Nový dům pro lidi a knihy. Veřejnosti se poprvé otevřela 1. listopadu. Nabízí více než 9 tisíc knih ve volném výběru i příjemné prostředí pro čtení uvnitř či v zahradě.

Moderní novostavba nabízí příjemné prostředí pro všechny čtenáře. Chce být ale i místem pro setkávání lidí, rozvoj kreativity a pořádání kulturních i vzdělávacích akcí. Umožní jí to několik multifunkčních kluboven. Za podobou budovy stojí ateliér Monom works, jak informuje Praha 6 v tiskové zprávě.

„Každá nová knihovna je radost. Knihovna na Petřinách je radost o to větší, že se jedná o dům, který byl navržen pro potřeby knihovny a jeho dispozice umožňuje další rozvoj služeb na základě potřeb uživatelů,“ informoval ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Nová budova nahradila starou školičku

Dříve sídlila knihovna na Petřinách v bývalé školičce z 50. let. Ta se už stala technicky i prostorově nevyhovující a bylo tedy třeba pro ni vymyslet novou budovu. Ta vznikala něco málo přes rok, předcházelo jí ale deset let příprav.

„Moderní budova nahradila provizorní stavbu takzvané školičky, ve které knihovna sídlila od 60. let 20. století. Knihovna se stane významným kulturním a kreativním centrem nejen pro lokalitu Prahy 6, ale s přesahem do celého regionu,“ doplnil Tomáš Řehák v zářijové tiskové zprávě Městské knihovny.

Flexibilní objekt dokáže reagovat na budoucnost

Budova je čtvercového půdorysu a střídmé funkční architektury, která je zároveň velice flexibilní. Umožňuje tak reagovat i na případné budoucí proměňující se služby knihovny a nové potřeby čtenářů a návštěvníků. Každé patro například nabízí malou kuchyňku pro ohřátí svačinky pro děti nebo uvaření kávy a čaje.

„Otevření knihovny není v životě obce zcela běžnou událostí. Mám radost, že má mnohem širší dosah, nejen v rámci podpory k četbě, ale také k setkávání a návštěvám kulturních či komunitních akcí. To vše by měla pobočka městské knihovny na Petřinách návštěvníkům nabídnout a já věřím, že se zde budou cítit dobře a budou se sem rádi vracet,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

K dispozici je několik místností pro různě velké skupiny

Budova disponuje několika multifunkčními místnostmi pro různě velké skupiny. Pronajmout si jí může každý, kdo potřebuje klidný a vybavený prostor na přípravu do školy, pořádání workshopů nebo třeba hraní deskových her.

„Programová nabídka se bude přizpůsobovat požadavkům místních obyvatel, a to na základě výsledků participace s veřejností, kterou chce knihovna realizovat ještě do konce tohoto roku,“ přiblížila vedoucí pobočky Petřiny Hana Livorová.

Knihy je možné vyzvedávat i vracet mimo otevírací dobu

Otevírací doba knihovny v ulici U Petřin je v pondělí od 13 do 19 hodin, od úterý do pátku od 9 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 17 hodin.

Novinkou je pak služba Kniha do boxu, která umožňuje splněné rezervace z pobočky přesunout do výdejního boxu. Tam si je můžou čtenáři vyzvedávat od brzkého rána až do pozdní noci. Mimo otevírací dobu je knihy možné vrátit také vhozem vedle vstupních dveří.