foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Labuť, ilustrační foto
Zastupitelka hlavního města Prahy a městské části Praha 12 Eva Tylová (Piráti) na sociálních sítích upozornila na problematické používání pyrotechniky, které pravidelně ohrožuje i volně žijící zvířata. Učinila tak sdílením pět let starého příspěvku, který informoval o sedmi zraněných labutích. „Vzbudila jste se ze zimního spánku?“ ptají se komentující.
Hlasité výbuchy a světelné záblesky spojené s oslavami Nového roku jsou stresující a nebezpečné pro velké množství domácích, ale i volně žijících zvířat. Upozorňují na to veterináři, majitelé zvířat, ale i někteří politici. Jedním z nich je Eva Tylová, pirátská zastupitelka hlavního města a městské části Praha 12. Za svou snahu o osvětu se však dočkala především negativních reakcí.
Na problematiku totiž na Facebooku upozornila sdílením příspěvku Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy z 1. ledna roku 2020. Stanice v příspěvku informuje o sedmi výjezdech ke zraněným labutím, z nichž jedna uhynula ještě před příjezdem záchranářů a jednu se nepodařilo najít. Zbylých pět živých, ale zraněných, tehdy záchranáři odvezli do záchranné stanice. Jedna měla utržené křídlo, druhá se nemohla postavit a zbylé utržily oděrky a pohmožděniny.
„Tak tohle opravdu chceme? 7 mrtvých a zraněných labutí výsledek silvestrovských radovánek. Podle údajů záchranné stanice je několik vodních ptáků mrtvých i letos, bohužel je včas nikdo nenašel, takže nemají fotky,“ napsala ke starým informacím Tylová.
Starý příspěvek komentující označili za Fake news
Lidé si samozřejmě stáří příspěvku všimli a začali na něj ihned upozorňovat. Nepřišlo jim adekvátní, aby se politička rozčilovala nad starým příspěvkem, jako by byl aktuální. I z dobře míněné věci se totiž podle nich stává zavádějící informace. Objevilo se i označení Fake news.
Tylová stejný příspěvek sdílela i jinam, například do veřejné skupiny Modřany, Praha 12 Necenzurovaná. Také tam se dočkala především negativních reakcí ohledně stáří příspěvku, a tedy jeho neaktuálnosti.
„Je Vám doufám jasné, že tímhle totálním amatérismem (odkazování na článek z roku 2020 a počty z roku 2020 bez upozornění… napsané je to fakt pitomě zavádějícím způsobem) celou věc srážíte a můžete tomu stejně tak uškodit jako pomoci?“ ptal se jeden z obyvatel Dvanáctky. „Po 4 letech jste se probrala ze zimního spánku???“ přidal se další. Nechyběly ani narážky na to, zda už politička zná také údaje z příštího Silvestra.
Psali jsme
Ohňostroje a zábavní pyrotechnika je kontroverzním tématem, které každoročně budí vášně. Na jedné straně přitom stojí majitelé domácích mazlíčků,…
Někteří si neaktuálnosti nevšimli
„Když si přečtete ty reakce pod příspěvkem, tak zjistíte, že většina lidí reaguje, jako by se to stalo teď. Ano, je to jejich chyba, že se nekouknou na datum, nerozkliknou si příspěvek, nebo ho nedočtou do konce,“ upozornil jeden z komentujících, podle kterého je potřeba na všechny podobné recyklované příspěvky upozorňovat. „A nemyslím, že by to bylo letos to samé, minimálně u nás ten pokles byl oproti minulému roku docela znát,“ uzavřel.
Zastupitelka se však nedala a na negativní reakce odpovídala slovy o tom, že letošní situace byla podobná a na problematiku je třeba upozorňovat stále. „Ten post jsem dala i proto, že jsem sledovala na Faceboocích, jak lidé ohňostroje oslavovali, aby si uvědomili, co mohou všechno petardy způsobit. Teď se také povede v parlamentu boj o to, aby byla schválena novela zákona, která zpřísňuje prodej a dále omezuje místa použití pyrotechniky, takže názory lidí budou pro politiky důležité. Legislativa v této oblasti se zpřísňuje, jak již zákony, tak vydávané městské vyhlášky a podpora lidí, kteří s tím nesouhlasí a veřejně tak vyjádří svůj názor, je důležitá,“ napsala v komentářích Eva Tylová.
Příspěvek letos přesdílely desítky lidí
Samotný pět let starý příspěvek záchranné stanice byl od svého vytvoření sdílen více než 19 tisíckrát. Desítky uživatelů ho, jakožto aktuální, na své profily umístily také letos. Další lidé sdíleli příspěvek Evy Tylové.
Jak ale redakci potvrdila Petra Fišerová, vedoucí oddělení komunikace a propagace příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy, jejíž součástí je i Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy, situace je poslední 2 až 3 roky klidnější než právě v roce 2020.
Jen dva případy a několik dotazů
Ohledně aktuálních informací nás mluvčí odkázala na letošní facebookový post. Z něho vyplývá, že silvestr i 1. leden byl letos ohledně příjmů živočichů a výjezdů záchranářů klidný.
„Přijali jsme jen dva případy a vyřídili několik dotazů na pohotovostní lince. Neměli bychom se však mylně domnívat, že hluk a záblesky ohňostrojů přestaly volně žijícím živočichům vadit, nebo, že všichni Pražané a návštěvníci již dodržují vyhlášku hlavního města Prahy, která reguluje tuto zábavu. Možná zraněné zvíře jen neleželo na chodníku a nikdo ho nepotkal. Děkujeme všem, kteří na konci a začátku roku volí tichou formu oslav,“ poděkovali záchranáři.
Vánoční tragédie v zookoutku
Podělili se také o jednu smutnou zprávu z Vánoc, kdy řešili zbytečnou smrt v zookoutku v lesoparku Kamýk. I přes výslovný zákaz házení krmení do výběhu tam někdo do ohrady naházel nevhodné a nahnilé potraviny, za což jedna koza kamerunská zaplatila životem.
„Naši ošetřovatelé zvířatům připravují a dávkují krmivo přesně podle jejich potřeby a jejich zdravotního stavu. Případné drobné pamlsky (ovoce, zeleninu a podobně) mohou zájemci nechávat na vyhrazených místech nebo je po domluvě předat ošetřovatelům. Neházejte tedy prosím nic přímo do výběhů,“ apelovala stanice.