Plánujete si pořídit psa v metropoli? Důkladně to promyslete
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Pes, ilustrační foto
Říká se, že Česko je pro psy zemí zaslíbenou. Čtyřnohý přítel přináší spoustu radostí a třeba také nového smyslu života. Jenže je nutno počítat i se zodpovědností a starostmi. Zvláště pak pro obyvatele hlavního města České republiky.
Venčení je základem každého pejskaře. Průměrná procházka by měla trvat aspoň půl hodiny a měla by probíhat minimálně třikrát denně. Právě v Praze je potřeba být na pozoru, kam čtyřnohý přítel může, a na jaká místa zase ne. S tím souvisí také povinnost mít psa uvázaného na vodítku, která se v různých oblastech mění.
Bez vodítka skoro nikam
Prostory pro volné pobíhání psů jsou vymezeny závaznými vyhláškami. Pokuta za porušení se může vyšplhat až na sto tisíc korun. Volný pohyb čtyřnohých společníků je v Praze zakázán téměř všude ve veřejné zeleni. Výjimkou může být soukromá plocha, tam musí být samozřejmě piktogram či jiné značení, jež informuje o neplatnosti zákazu.
S venčením souvisí také úklid exkrementů. Ten by měl být samozřejmostí. Přesto se to v mnoha případech neděje. Za to hrozí pokuta až dvacet tisíc korun.
Spousta starostí. Stojí to za to?
Kromě pravidelného venčení, které je v Praze o poznání složitější než na menších městech, je třeba počítat i s dalšími starostmi. Například pravidelné očkování proti vzteklině, nebo také označení mikročipem nejpozději do tří měsíců věku štěněte. Zde platí pouze jedna výjimka, a to pro psy, kteří mají viditelné tetování provedené před 3. červencem 2011. Za nesplnění této povinnosti hrozí pokuta opět až dvacet tisíc korun.
Majitel psa staršího tří měsíců musí svého mazlíčka v místě svého trvalého bydliště nahlásit a hradit takzvaný poplatek ze psů. Ten stanovuje sama obec. V Praze je to částka 1500 korun za prvního psa. Za druhý přírůstek Pražan zaplatí 2250 korun. Částka platí na jeden kalendářní rok. Mazlíček se musí nahlásit nejpozději do patnácti dnů od jeho pořízení. Každoroční poplatek je povinností uhradit nejpozději do posledního března daného roku. A když ho nezaplatíte? Úřad má právo navýšit ho až o trojnásobek. To by se majiteli již pořádně prodražilo.
Psali jsme
Příběh malého Ondry se začal psát v prosinci roku 2018, když se rozezvučel alarm v babyboxu umístěném v boční stěně úřadu Městské části Praha 6.…
Tagy
Speciály