Plukovníka Karla Janštu nově připomíná pamětní deska

13. 12. 202210:27
Plukovníka Karla Janštu nově připomíná pamětní deska
foto: MČ Praha 2 - Jan Schejbal/Odhalení pamětní desky plukovníka Karla Janšty

Pamětní deska věnovaná plukovníkovi Karlu Janštovi byla 8. prosince odhalena na Praze 2 u příležitosti 110. výročí jeho narození. V domě v Žitné ulici číslo 32 žil dlouhá léta až do své smrti.

Podle informací na webu Prahy 2 se odhalení pamětní desky zúčastnilo množství významných hostů. Například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), radní Prahy 2 pro oblast kultury Jaroslav Šolc (ODS), velitel Vzdušných sil AČR Petr Čepelka, ředitel VHÚ Praha Aleš Knížek, ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany Robert Speychal či dcera plukovníka Janšty Jana Zachová.

„Naše městská část se může pochlubit desítkami hrdinů, jejichž jména, která byla léta neprávem opomíjena, se dlouhodobě snažíme vyzdvihovat. Patří k nim i další významný československý příslušník RAF plukovník in memoriam Karel Janšta, který dlouhá léta žil zde v tomto domě, kde bohužel také v zapomnění zemřel. Plukovník Janšta bohužel patří k té většině „rafáků“, která se pádu režimu a své rehabilitace nedočkala. A já jsem proto vděčna mým kolegům z radnice Prahy 2, že jsme společně dotáhli do konce umístění této pamětní desky. Díky tomu dnes symbolicky můžeme napravit velikou křivdu, kterou náš národ spáchal na hrdinech, jakým byl nepochybně i plukovník Janšta,“ pronesla ve své řeči ministryně obrany Jana Černochová.

Životní příběh Karla Janšty by neměl být zapomenut

Autorem desky, která je umístěna na vnější fasádě funkcionalistického činžovního domu v Žitné ulici vlevo od vchodu, je akademický sochař Petr Císařovský. Plaketa nese základní data o Karlu Janštovi, jeho kariéře u armády i po ní a také období, ve kterém v domě žil.

Za iniciativu poděkovala Janě Černochové i starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS), která dle svých slov myšlenku na realizaci pamětní desky pro Karla Janštu ráda podpořila. „Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností i válečných hrdinů. A plukovník Karel Janšta se právem řadí mezi ně. Jeho životní příběh plný odvahy a statečnosti by neměl být zapomenut,“ uvedla.

Do úkolů perutě RAF se zapojoval už v září 1940

Janšta se narodil 9. prosince 1912. Dům v Žitné ulici 2055/32 na území druhé městské části obýval dlouhá léta až do své smrti. Za první republiky působil ve Svazu letců republiky Československé a po ukončení leteckého vzdělání byl 1. července 1936 zařazen jako polní letecký střelec-radiotelegrafista na letiště Praha k 71. leteckému pluku 6.

Po německé okupaci Československa ilegálně emigroval přes Polsko a Francii do Anglie. Tam se připojil k zahraniční armádě. Do leteckých bojových úkolů 311. bombardovací perutě RAF se zapojoval už v září 1940. Odlétal zde předepsaných 200 hodin a jako instruktor vedl i výcvik nových posádek ve střelbě. V RAF dosáhl hodnosti F/Lt. a zastával funkci Gunnery Leader.

Po válce pracoval jako dlaždič a asfaltér. Pádu komunismu se nedožil

Prezidentem exilové vlády Edvardem Benešem byl pak roku 1943 jmenován členem československé Státní rady v Londýně. Zastával tam až do návratu do vlasti a vytvoření nového parlamentu jako jediný zástupce zahraniční armády funkci předsedy branného výboru.

Jako člen a hlavní organizátor Společnosti Štefánikova fondu pro pozůstalé po československých letcích zajišťoval pro tento fond prostředky mezi letci. Byl také členem Československé sociální demokracie a řádným členem tělocvičné jednoty Sokol Londýn.

Po vyřazení z armády v roce 1952 pracoval jako asfaltér a dlaždič. Pádu komunismu se nedožil, zemřel 10. ledna 1986. O pět let později ho prezident Václav Havel rehabilitoval a povýšil na plukovníka letectva in memoriam.