foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Prahu, ilustrační obrázek
Ve veřejném prostoru po celé České republice se v posledních měsících začaly objevovat tajemné dárečky, jejichž hlavním účelem je vykouzlit úsměv na tváři náhodným kolemjdoucím. Iniciativa vznikla na internetu. Úsměv si tam předává už téměř 60 tisíc Čechů.
Za různými dárečky, na které lze s trochou štěstí narazit například v lese, na louce, v parku, v MHD nebo třeba přímo na ulici, stojí facebooková skupina s názvem Našel se úsměv, která sdružuje téměř 60 tisíc uživatelů. Ti mohou do skupiny přidávat fotografie předmětů, které se jim podařilo najít a poděkovat zároveň těm, kteří si pro ně překvapení přichystali.
Koncept celé iniciativy je velice jednoduchý. Dobrovolníci, kteří chtějí darovat úsměv, zanechávají na různých veřejných místech drobné předměty dle svého výběru. Může jít o ruční výrobky z korálků či drátků, pletené či háčkované maličkosti, ale třeba i o plyšáky. Představivosti se v tomto případě meze nekladou.
Psali jsme
REPORTÁŽ: V nedávné době jsme navštívili dva z našich národních parků, a to Krkonoše a Šumavu. Nabízí se tedy srovnání, která z těchto dvou…
Fotografie se objevují z různých koutů republiky
Takto připravené dárečky jsou obvykle doplněny krátkým vzkazem, ve kterém v různých menších či větších obměnách stojí: „Ahoj. Nejsem ztracený ani zapomenutý. Čekám tu na tebe, abych ti vykouzlil úsměv na tváři. Povedlo se? Pokud ano, stačí napsat, že jsi mě našel do FB skupiny Našel se úsměv.“ Někdy je záležitost zcela anonymní, jindy připojí autor dárečku své jméno či monogram.
Nálezci zbývá udělat přesně to, o co ho nalezená věc žádá. Tedy napsat do zmíněné facebookové skupiny. Příspěvky s poděkováním a fotografií nalezeného „úsměvu“ jsou často doplněny také informací, kdy a kde k nálezu došlo. Jak je z jednotlivých fotografií patrné, zapojují se lidé napříč republikou. Dárečky nacházejí v Praze, Brně či v Ostravě, na horách, na hradech a zámcích, na zastávkách MHD nebo třeba přímo ve vlaku.
Konečně projekt, který lidi sbližuje
Na skupinu nás upozornila jedna z pravidelných čtenářek s tím, že tento nápad konečně lidi nenásilnou formou sbližuje, motivuje a učí radosti z maličkostí. Sama na ni prý přišla tak, že na ulici našla náramek, který ji po náročném dni udělal obrovskou radost. „Děkuji za projekt, který v dnešní smutné době stmeluje lidi s dobrým srdcem a děkuji všem, kdo se na tom podílí,“ poděkovala prostřednictvím naší redakce.
Na zážitek z náhodného nálezu prý nikdy nezapomene. Proto se sama rozhodla předávat radost dál. Několik balíčků už prý rozmístila na různých místech v Praze a pár se jich už dokonce objevilo i ve skupině. „Některé zmizely a nic se nestalo. Tak můžu jen doufat, že úsměv někomu přesto vykouzlily. A třeba se jen zapomněl pochlubit,“ neztrácí naději.
Na podobném principu už několik let funguje také facebooková skupina Kamínky (official), která úsměv rozdává prostřednictvím putovních malovaných kamínků. Její členská základna je ještě o něco větší, čítá přes 175 tisíc lidí. Nálezce má v tomto případě za úkol kamínek vyfotit a přemístit na jiné místo, kde ho může najít a znovu přemístit někdo další.