Počet obyvatel Prahy přesáhl 1,4 milionu, za tři čtvrtletí stoupl o téměř 2 900
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Prahu
Počet obyvatel Prahy přesáhl 1,4 milionu, za tři čtvrtletí letošního roku se zvýšil o téměř 2 900 lidí. Je za tím stěhování do města, zemřelých bylo víc než narozených.
Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Hlavní město a Středočeský kraj jsou jediné regiony, kde obyvatel přibylo, celorepublikově se počet snížil o víc než 12.300 pod 10,9 milionu.
Do metropole se letos do konce září přistěhovalo 45.403 lidí, z města jich odešlo 41.784. Stěhováním se tak počet obyvatel zvýšil o 3619 lidí. Takzvaným přirozeným způsobem město přišlo o 738 lidí, když 8955 zemřelých převážilo nad 8217 narozenými.
Do manželství ve sledovaném období vstoupilo v Praze 4997 párů. Naopak 1757 manželství se podle statistiků rozvedlo.
Praha na konci třetího čtvrtletí zůstala druhým nejlidnatějším regionem v Česku. Víc obyvatel má podle ČSÚ jen Středočeský kraj, kde jich za devět měsíců roku přibylo víc než 6 400 na téměř 1,473 milionu.
Celorepublikový úbytek způsobila výrazná převaha lidí, kteří zemřeli, nad těmi, kteří se od začátku roku do konce září narodili. Šlo o dosud nejhlubší přirozený úbytek za první tři čtvrtletí od vzniku samostatné České republiky, oznámil dnes ČSÚ. Nepomohlo ani to, že víc lidí se do Česka přistěhovalo, než z něj odešlo.
Předběžné údaje o stavu a pohybu obyvatel v Praze za 1. až 3. čtvrtletí 2025:
|
|
k 30. září
|
|
Počet obyvatel
|
1,400.761
|
|
Celkový přírůstek
|
2881
|
|
Živě narození
|
8217
|
|
Zemřelí
|
8955
|
|
Přistěhovalí
|
45.403
|
|
Vystěhovalí
|
41.784
|
|
Sňatky
|
4997
|
|
Rozvody
|
1757
|
Zdroj: ČSÚ
Tagy
Speciály