foto: Se svolením Florenc 21 (stejně jako ostatní snímky v článku)/Možná budoucí podoba Florence
V rámci veřejné konzultace se může kdokoliv vyjádřit k budoucí podobě Florence. Komentář lze podat do 25. listopadu. Všechny připomínky poté budou shrnuty ve zprávě a poskytnuty soutěžní porotě.
Florenc se nachází asi kilometr východně od Staroměstského náměstí, na rozhraní Nového města a Karlína. V lokalitě najdeme Ústřední autobusové nádraží, vlakové Masarykovo nádraží a vede zde také část magistrály. Lokalita je všeobecně vnímaná velmi negativně. Lidem vadí zejména vysoký počet narkomanů a lidí bez domova. Zároveň se jedná o největší brownfield v centru metropole.
Do soutěže o nové podobě Florence se zapojilo celkem 57 týmů, ze kterých porota na základě jejich portfolií vybrala pět. Ti v první fázi soutěže připravili koncept revitalizace. Po druhém soutěžním workshopu zůstali tři finalisté z Česka, Nizozemska a Švýcarska, A právě tyto tři návrhy může veřejnost komentovat. Návrhy si můžete prohlédnout na stránce: florenc21.eu.
„Florenc a její okolí jsou velmi důležitou lokalitou, jejíž budoucí podoba bude mít zásadní vliv i na život v Praze 1. Proto mezinárodní soutěži přikládáme velkou důležitost, a proto prosím naše občany, aby si návrhy pozorně prostudovali a vyjádřili se k nim,“ obrátil se na veřejnost starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).
Všechny tři návrhy jsou představeny na výstavě, která se koná od 16. listopadu v prostorách CAMPu. Prohlédnout si je můžete až do 5. prosince. „Překvapilo nás, kolik energie, času a invence všechny tři týmy do svých návrhů vložili. Zároveň se ukázalo, že i zahraniční týmy mohou k místu přistupovat s pochopením a s pokorou k jeho historickým hodnotám. Návštěvníci výstavy budou určitě překvapeni, jak příjemná a atraktivní čtvrť by v tomto dnešním zadním dvorku centra Prahy mohla vzniknout. Pro ty, co výstavu nestihnou, připomínám možnost stáhnout si návrhy přímo z webu soutěže,“ vysvětlil Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.
V rámci českého týmu se spojili UNIT architekti, A69 – architekti a v Londýně působící studio se slovenskými kořeny Marko&Placemakers. Skupina na své vizi Florence pracuje s širokým mezioborovým týmem, do nějž patří sociologové, ekonomové a odborníci na klimatickou změnu nebo na dopravu.
Návrh týmu UNIT ARCHITEKTI, A69 – ARCHITEKTI, MARKO&PLACEMAKERS
Švýcarský agps Architecture,Atelier Girot a IBV Hüsler nejspíš v návrhu Florence využije zkušenosti posledně jmenovaného studia. Ateliér má za sebou práci na projektu, kde bylo nutné najít shodu mezi několika zúčastněnými stranami včetně vedení kantonu a města. Šlo o pozoruhodné překrytí dálnice na curyšském předměstí Schwamendingen, kde provoz desetitisíců aut „schová“ zelená plocha parků a hřišť.
Návrh týmu AGPS ARCHITECTURE, ATELIER GIROT, IBV HÜSLER
Nizozemská studia de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects se propojila s českým ateliérem M2AU. Nizozemské portfolio zaujme hlavně transformací nevyužitého přístaviště v Amsterdamu.
Návrh týmu DE ARCHITEKTEN CIE., M2AU, LOLA LANDSCAPE ARCHITECTS
Nejlepší návrh nové Florence zvolí nadnárodní porota složená z architektů, urbanistů a krajinářských architektů. V nezávislé části poroty je například zakladatel MVRDV Winy Maas, zakladatel KCAP Keese Christiaanse, profesor Matthew Carmona z Londýna, dále urbanista Pavel Hnilička nebo rektorka Regina Loukotová. Předsedou poroty je hlavní architekt města Brna Michal Sedláček. Závislá část poroty zastupuje zájmy zainteresovaných stran, patří sem Lenka Burgerová za hl. m. Praha, Jaromír Hainc za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Petr Palička z Penta Real Estate, Tomáš Ctibor z 4ct / ČSAD Praha Holding, Tomáš Hřebík za Městskou část Praha 8 nebo starosta Petr Hejma za Městskou část Praha 1.
Vítězný návrh bude představen 1. prosince.
Psali jsme
1989: PRAHA INSPIRUJÍCÍ Páteční večer a sobotní ráno je díky popularitě pitek na konci týdne v nemocnicích (hlavně na chirurgických odděleních)…