foto: Archiv PrahaIN.cz/Vyúčtování energií, ilustrační foto
PŘÍBĚH Redakce PrahaIN.cz měla možnost hovořit s podnikatelem, jehož profesní dráha je desítky let spojena s centrem metropole. Provozoval restauraci, hotel. Covid udělal čáru přes rozpočet a nakonec se musel vlastního způsobu obživy vzdát.
Jednotlivé prostory, kde byl sám v pronájmu, pronajal dál. Pár měsíců vše fungovalo. Zvrat přinesly až zvýšené zálohy. Jelikož je původním pronajímatelem, jsou smlouvy s poskytovateli služeb psány na jeho fyzickou osobu.
Ačkoli přídavné jméno zvýšené můžeme v tomto případě považovat za eufemismus. Zálohy skočily z 34 tisíc na 164 tisíc korun měsíčně. Splatnost první byla ve čtvrtek 15. září.
Zmíněný podnikatel, a nebyl sám, nám přímo řekl, že v tuto chvíli na zálohy nemá.
PrahaIN.cz se s podobnými reakcemi setkává poslední týdny pravidelně. I proto jsme se rozhodli zjistit, jak v daném případě postupovat. Začali jsme u poskytovatele energií. V případě podnikatele z Prahy 1 se jedná o děčínskou firmu Armex energy.
Tam jsme chtěli vědět, co dělat, když lidé na zálohy nebudou mít. U podobně razantních skoků zjevně nepůjde o nic nečekaného.

Zmíněné navýšení od září 2022. zdroj: redakce PrahaIN.cz
Ukončení smlouvy má svá pravidla
„V případech, kdy nedojde k úhradě předepsaných záloh, systém automaticky spouští upomínací proces, na jehož konci je přerušení dodávek pro neplacení a odstoupení od smlouvy," sdělil serveru PrahaIN.cz projektový ředitel Tomáš Horyna. „Nicméně v průběhu tohoto procesu je možné se individuálně domluvit například na splátkovém kalendáři. Možností může být více, ale jak uvádím, jedná se o individuální posouzení konkrétních případů a do značné míry to také závisí na konkrétním zákazníkovi. Jakou měl doposud platební morálku, zda sám vyvíjí nějaké aktivity směřující k dohodě o zmíněném splátkovém kalendáři a podobně," vysvětlil dále.
Psali jsme
Pokud by se platilo za elektřinu 1000 eur (zhruba 24.600 korun) za megawatthodinu (MWh), tak jako na začátku tohoto týden, nedokáže si šéf…
Redakci zajímalo i to, co se bude dít v krajním případě, že podnikatelé, restaurace, hotely, pekárny a další nebudou na splacení mít a problém budou oddalovat. Pětiměsíční výše záloh se například ze 150 tisíc dostane na necelých 900 tisíc. A to nepočítáme inflaci, navýšení nájmů, nákup surovin.
„Pokud klient neplatí zálohy, dostane upomínku, pokud nereaguje ani na upomínky, tak mu můžeme dodávky energií přerušit. Pokud ale nezaplatí ani potom, je to na soudy a soudní vymáhání,“ řekl pro PrahaIN.cz zástupce firmy Dobrá energie fungující od roku 2012.
Jak z toho?
„Zpravidla jsou dvě upomínky, poté následuje přerušení dodávek pro neplacení. Pokud nedojde ani poté do nějaké doby k úhradě, aby mohly být obnoveny dodávky, dojde k odstoupení od smlouvy, po kterém následuje předsoudní upomínka a proces končí elektronickým platebním rozkazem," potvrdil postup za Armex energy Horyna.
Oslovení odborníci dali jedinou radu.
Odstoupení od smlouvy podle zákona 458/2000 sb. týkající se opatření na ochranu zákazníka (VZOR JE KE STAŽENÍ ZDE). Při ukončování smlouvy je však nutné přihlédnout k obsahu ujednání. V případě smlouvy uzavřené na dobu určitou je třeba ukončit smlouvu k datu výročí smlouvy, jinak se zákazník vystavuje riziku vystavení smluvní sankce.
Ukončení smluvního vztah bez sankce je zaneseno rovněž v některých dalších případech předpokládaných zákonem (DETAILY ZDE).
Psali jsme
TVRDÁ ČÍSLA Ruský Gazprom uvedl, že na konci srpna přeruší toky plynovodem Nord Stream do Německa na tři dny kvůli potřebě údržby. I to…
Psali jsme
KAUZA Poté, co ve čtvrtek novinářka Sabina Slonková informovala, že se místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová dlouhodobě…