Podpořil je i Jiří Krampol. Fiakristé i jejich čtyřnozí kamarádi dostali novou šanci

03. 02. 202211:01
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Drožkáři mají zmizet ze Staroměstského náměstí.

Praha dá dohromady skupinu odborníků, kteří znovu zhodnotí situaci s koňskými povozy v Praze. Od roku 2023 měla být totiž zrušena stanoviště pro fiakristy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. Hlavním podmětem k tomuto rozhodnutí byly údajné špatné podmínky, ve kterých zvířata žijí. Zastupitelstvo muselo situaci znovu projednat.

Změnu tržního řádu schválili loni v prosinci radní hlavního města Prahy. Šlo o reakci na petici ‚Kůň není stroj‘ organizovanou Hlasem zvířat. Petici podepsalo 12 000 lidí. Upozorňovala na nevhodné podmínky, ve kterých se zvířata pohybují. Praha se při zrušení stání pro fiakristy inspirovala v jiných velkých evropských městech, kde podnikli obdobné kroky.

U nás koně netrpí, tvrdí fiakristé

Fiakristé se samozřejmě proti tomuto rozhodnutí bouří. Stojí za tím, že zvířata u nich rozhodně netrpí. Koně jsou na práci zvyklí a tahání povozů pro ně není zdravotní zátěží. Součástí projevů odporu byly tři kočáry, které se 27. 1. dopoledne shromáždily před Magistrátem. Jedním z vozatajů byl i Jiří Krampol. Podporu fiakristům vyjádřili i zástupci ze Strany soukromníků České republiky s 6 transparenty. Ještě ten samý den v 18 hodin proběhlo jednání, na které bylo přizváno i vedení cechu.

Na prvním letošním zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy byly mimo jiné projednávány důsledky, které přináší nová podoba tržního zákona fiakristům. Předseda Zdeněk Zajíček (ODS) uvedl, že chce vědět, jak probíhalo jednání k tomuto bodu. Považoval za nejasné, jak, kdo a kdy navrhl zrušení stanovišť pro koně, i jak a s kým to bylo projednáváno. Také vznesl během jednání dotaz, zda proběhlo připomínkové řízení. Dle jeho názoru tímto rozhodnutím mohou vznikat fiakristům škody.

Ani opozice nesouhlasí

Opozice poukázala především na způsob, jakým byl tržní řád schválen. „Proces nebyl v pořádku. Někdo přišel a položil na stůl návrh a vůbec se nepromyslely souvislosti," dodal Zajíček.

Na jednání se mluvilo i o tradici kočárů v Praze, která bude tímto narušena, stejně tak i o osudech zvířat. „My se vůbec nebavíme o tom, co bude s těmi koňmi," vyjádřil se k tématu Radek Lacko (ANO).

Výsledkem jednání je, že by měla vzniknout rada složená z veterinářů a zástupců fiakristů, která se bude záležitostí dále zabývat v hlubším smyslu. Zároveň Zastupitelstvo rozhodlo o tom, že smlouva mezi městem a fiakristy bude platná nejméně dva další roky.