foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Vánoční trhy na náměstí Míru v roce
U kostela svaté Ludmily na náměstí Míru se konají vánoční trhy tradičně. Nejsou sice tak velké jako na Staroměstském náměstí, ale rozhodně stojí za návštěvu. A také letos mají oproti ostatním trhům jednu zvláštnost, začínají o týden dříve. Otevřeny byly už 20. listopadu. PrahaIN.cz se na místo vydala hned první den večer. Na Staroměstském, ale také na Václavském náměstí a jinde ve městě si na trhy můžete zajít až od 26. listopadu.
„Vánoční trhy na náměstí Míru jsou každoročně první vlaštovkou Vánoc. Dle platné nájemní smlouvy se tak konají již tradičně v termínu od 20. listopadu do 24. prosince včetně. Do 6. ledna následujícího roku pak zůstává na náměstí Míru umístěn vánoční stromeček s betlémem,” uvedla pro PrahaIN.cz vedoucí odboru komunikace Jana Kučerová.
Co se týče návštěvnosti v porovnání s předchozím rokem, byla v Praze 2 ve stejném termínu tentokrát mnohem nižší. Viditelně. Jaký bude celkový úspěch, ovšem zjistíme až po jejich konci. Minulý rok byly trhy na náměstí Míru totiž jedinými, které byly alespoň krátce otevřeny.
K vánočním trhům neodmyslitelně patří občerstvení. Praha tradičně patří v této oblasti k nejdražším regionům v republice. Nicméně my jsme byli potěšeni.

Foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz
Langoš na trzích v Praze 2 stál o dvacet až čtyřicet korun méně než na podkrkonošské pouti toto léto. Dopřejete si ho za 80 korun a vybrat si můžete ze dvou slaných a dvou sladkých variant.
Nezabije vás ani párek v rohlíku, stojí 35 korun. Malá klobása je za šedesát a grilovaná, velká klobása za devadesát pět.
Seženete tu také bezlepkovou klobásu. Velká vyjde na 120 korun, malá na 80 korun.
Dnes již klasický trdelník stojí 70 korun.
Psali jsme loni
Vedení hlavního města se společně se stánkaři vymezilo proti rozhodnutí vlády uzavřít veškeré vánoční trhy v republice v rámci opatření…
Nezapomeňte hotovost. Zapomeňte na karty
V podstatě nezdražil ani oblíbený svařák. Dvě deci stojí 65 korun. Dvě deci grogu s velkým panákem rumu koupíte taktéž za 65 korun. Punč a grog z griotky za 60 korun. Nejdražší je horká medovina, dvě deci vyjdou na 90 korun. U dalšího stánku pak na 89 korun (případně čtyři eura), ale dostanete pouze jeden a půl deci.
Ceny na trzích, tedy minimálně na těch před bazilikou svaté Ludmily, oproti předchozím létům nezdražily, což je v době sedmnáctiprocentní inflace téměř zázrak.
Na trzích koupíte vánoční ozdoby, čepice, šály, cukroví, sýrové speciality, perníková srdíčka, turecký med a další dobroty.
Nás zaujal stánek mýdlárny Boemi z Loděnic. Jejich sortiment voněl na dálku. Bohumil Rota, který mýdlárnu na trhu zastupuje, nám řekl, že sem jezdí od roku 2000. Na otázku ohledně obav z prodeje odpověděl optimisticky: „Poprvé jsme tu byli už v roce 2000. Tím, že tu jsme tak dlouho, máme svou klientelu. Věřím, že i letos to bude fajn. Strach totiž ničemu nepomůže,” zhodnotil pro PrahaIN.cz.
A upozornění závěrem? Řada prodejců nebere kreditní karty a všelijaké platební aplikace.
Vstupné je pochopitelně zdarma. A jak nám sdělila vedoucí komunikace, otevřeno zde mají vždy od 10 do 20 hodin. Dobrou zprávou ale je, že svařák se dal koupit i kolem deváté.