foto: Informační leták Ptačí hodinky/Ptačí hodinka, sčítání ptáků od 7. do 9. ledna 2021
Dnes začal již čtvrtý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO). Během následujícího víkendu budou opět tisíce lidí po celém Česku sledovat ptačí krmítka a zapisovat přilétající opeřence.
Ptačí hodinka je dlouhodobý projekt pomáhající ornitologům ve spolupráci s širokou veřejností zjišťovat, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností a nutnosti se předem registrovat. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé sledovat své krmítko a výsledky vloží do formuláře na ptacihodinka.birdlife.cz.
Zapojení do Ptačí hodinky je jednoduché. „Stačí jen nasypat do krmítka, připravit psací potřeby nebo si otevřít online formulář a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Alena Jechumtál Skálová z České společnosti ornitologické (ČSO). Pokud by si někdo nebyl jistý při určování běžných druhů ptáků nevadí, zapíše do pozorování neznámy druh.
Nejčastějšími ptačími druhy létajících na krmítka jsou sýkory, kosi, vrabci, zvonci, brhlíci, hrdličky, pěnkavy, strakapoudi, straky a červenky. Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro kolektivy, například školní třídy. „Čím více se nás do sčítání zapojí, tím kvalitnější informace o přezimujících ptácích získáme. Pozvěte proto ke sčítání i svou rodinu, přátele a známé. Sčítat je jednoduché a zvládne to každý,“ vyzývá Dita Hořáková z ČSO.
Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. U každého druhu se zapisuje vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou v průběhu sledování. „Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku jako nejvyšší počet pozorovaný v jeden okamžik. Tím se vyhneme tomu, že bychom nějakého ptáka započítali dvakrát. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková.
Loni se do akce zapojilo 27 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes půl milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,“ připomíná Alena Jechumtál Skálová. Skokanem mezi nejčastěji pozorovanými ptáky loňského roku byl čížek, postoupil ze čtyřiadvacátého místa na deváté, byl pozorován na pětkrát větším počtu krmítek. Také kosů bylo zaznamenáno více, ti se objevili na bezmála šedesáti procentech krmítek.
Průběžný stav sčítání je k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Výsledky mohou lidé vkládat online do 14. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí papírového formuláře na uvedeném webu. Předpokládá se, že konečné výsledky budou k dispozici v únoru.
Psali jsme
Zažili to nejen místní. Vystoupíte na tramvaji u hlavního nádraží. Je podvečer, spěcháte na vlak nebo na metro. Na hlavu dáte kapuci, mobil…