Posilovač břišních svalů, pouta, mobilní klimatizace. Praha eviduje přes 4.800 nálezů

31. 08. 202317:22
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Tramvaj, ilustrační foto

Dosud eviduje hlavní město už přes 4.800 přijatých nálezů. Za celý loňský rok to přitom bylo jen o 200 více. Nejvíce zapomenutých věcí se našlo tradičně v MHD. Kromě tašek, peněženek, sluchátek a mobilních telefonů šlo přitom i o řadu kuriozit, například mobilní klimatizaci, ukulele nebo pouta.

Množství nalezených věcí v Praze se zvýšilo s návratem většího počtu turistů. Ještě před koncem letošních prázdnin se do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu dostal téměř stejný počet věcí, jako za celý loňský rok. Podle tiskové zprávy si přitom nalezené předměty vyzvedne pouze zlomek majitelů.

Za rok 2022 eviduje hlavní město celkem 5 tisíc přijatých nálezů. Vráceno z nich bylo 512. Za letošní rok už bylo předmětů nalezeno více než 4.800 a z toho majitelům vráceno 324. Průměrně se tak domů vrátí asi desetina věcí.

Nejvíce věcí se našlo v MHD

Pražané zapomínají nejvíce věcí v prostředcích městské hromadné dopravy. Za sedm letošních měsíců eviduje pražský dopravní podnik (DPP) celkem 4.194 nálezů, ze kterých bylo asi 45 procent, tedy 1.890 věcí, úspěšně navráceno majitelům. Ostatní nalezené a nevyzvednuté předměty bez osobních údajů putovaly právě do kanceláře ztrát a nálezů pražského magistrátu.

Tradičně se v dopravních prostředcích nalézají tašky, batohy, mobilní telefony, klíče, peněženky, platební karty, sluchátka a jízdenky na MHD. Ani letos se však nálezy neobešly bez různých kuriozit. Šlo například o posilovač břišních svalů, stolovou pilu, petardy, napěňovač mléka, mobilní klimatizaci, šicí stroj, kovová pouta, ukulele, kávovar, demižon nebo horolezeckou výstroj.

Pandemie dopadla i na ztráty a nálezy

Za poslední dva roky se ale stále našlo méně věcí, než před pandemií covidu. V roce 2018 bylo nalezeno 6.960 věcí, v následujícím roce dokonce 7.929. Z povahy nalezených věcí bylo navíc v průběhu pandemie, kdy se počet nálezů výrazně snížil, patrné, že z metropole ubyli zahraniční návštěvníci. Nalezeno bylo mnohem méně peněženek s cizí měnou, cizojazyčných průvodců, knih, suvenýrů či dárkových předmětů.

Všechny nalezené předměty jsou uloženy v budově hlavního města v ulici Karolíny Světlé, která slouží jako úložna nálezů. Uschovány jsou tu po dobu tří let a to za poplatek 3 koruny za kalendářní den.

Majitel se musí prokázat vlastnictvím a občankou

S poctivými nálezci je na místě sepsán protokol o odevzdané věci. Odevzdat nález je možné i anonymně. V případě vyzvednutí se musí majitelé prokázat vlastnictvím věci a ukázat také občanský průkaz nebo cestovní pas.

Pokud se o předměty v průběhu tří let nikdo nepřihlásí, každý měsíc se soubory nalezených věcí prodávají. Koupit si je přitom může každý. Jde vždy o věci, které hlavní město nemůže využít pro svou potřebu ani pro potřeby organizací, které zřizuje. V souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku byla navíc posílena práva nálezce, který si může po uplynutí úložní doby nalezenou věc nechat.

Veškeré nálezy i prodeje jsou vždy umisťovány na Úřední desku Magistrátu hlavního města Prahy. Detailnější informace lze nají zde.