Pospíšil neodchoval ani krtka, říká místopředseda cechu fiakristů

23. 05. 202415:30
Pospíšil neodchoval ani krtka, říká místopředseda cechu fiakristů
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Fiakr na Staroměstském náměstí

Fotografie svaleného koně na Staroměstském náměstí poměrně nedávno vzbudila vlnu diskuzí o fiakrech v Praze. Ty jsou přitom už několik let vyškrtnuty z tržního řádu města a zásadně proti nim bojuje například pirátský radní Adam Zábranský. Cech fiakristů a povozníků Čech a Moravy teď chce vystoupit na čtvrtečním zastupitelstvu Prahy a svoji činnost ospravedlnit. Redakce s dotyčnými probrala detaily.

Podle místopředsedy Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Václava Luky je aktuálně velmi těžké předpovídat, jaká bude reakce zastupitelů. Zmiňuje, že se v poslední době nastavil mediální lynč, který je podle něj neférový.

„Když nic jiného, tak vystoupíme před určitým grémiem, na základě přihlášených odborníků vysvětlíme situaci, že to není tak, jak je to podávané. Třeba i veřejnoprávní televizi,“ říká.

Právě některé výstupy České televize prý Luku zneklidnily. „Vypadalo to, jak kdyby to bylo pouze na zakázku,“ krčí rameny.

„Máme pocit, protože objektivní důvody tady nejsou, že je to pouze něčí zájem. A pokud je to něčí zájem, objektivita jde stranou. Neřekl bych ale, že všechna média jdou proti nám, ale zneužilo se nějaké neštěstí, které se může stát, nemá žádné dopady. Hned se ovšem zvedla vlna odporu a nesmyslných invektiv a nesmyslných argumentů. Jednalo se o neobjektivní a nekorektní poznámky,“ dodává.

Proč?

Na mysli má událost, která rezonovala českými médii, když internet obletěl snímek svaleného koně. Právě to rozvířilo debatu o fiakrech, následně se k tomu začala vyjadřovat celá řada politiků.

„Byl jsem upozorněný na tuhle znepokojivou fotku, na které leží svalený kůň zapřažený v kočáře. Podle našich informací mu podklouzla noha a teď je v péči veterinářů. Za Piráty každopádně dlouhodobě prosazujeme přístup důsledné ochrany zvířat, takže s provozem fiakrů na Staroměstském náměstí nesouhlasíme!“ uvedl Zdeněk Hřib na sociálních sítích.

Připomněl, že ještě za doby jeho funkčního období fiakristům zrušili místa na náměstí v tržním řádu, což znamená, že aktuálně podnikají nelegálně a je potřeba to řešit.

„Za Piráty navíc prosazujeme, aby byla fiakristům zrušena také nájemní smlouva, a nemohli tak stát na náměstí vůbec. Držte nám palce, pokud jako my souhlasíte, že si koně zaslouží důstojné podmínky, a ne být pouhou turistickou atrakcí,“ dodal bývalý primátor hlavního města.

Luka přiznává, že s porušováním tržního řádu je to bohužel pravda. „Je potřeba se vrátit do toho, jak to vzniklo. Bylo to bez analýzy, rozboru a diskuzí, jestli ano, nebo ne. Pamatuji si na ten den, kdy to tam pod tlakem pana doktora Plicky pan Adam Zábranský vloudil. Slepě to odmávli. Udělali už spoustu takových rozhodnutí bez analýzy, zkrátka mávli proutkem a my se to dozvěděli ze sdělovacích prostředků, že nás vyškrtli z tržního řádu. Aktuálně tam můžeme stát a jezdit s koňmi, ale nemůžeme provozovat živnost. Náročné to je především psychicky pro lidi, co tam jsou,“ komentuje.

Radního Adama Zábranského (Piráti) popisuje jako lídra boje proti fiakrům.

Neustoupím, říká radní

Ten v souvislosti se čtvrtečním zastupitelstvem skrz server PrahaIN.cz vzkazuje, že fiakristé klidně mohou vystoupit v čase vymezeném pro vystoupení veřejnosti, je to jejich právo a nikdo jim v tom bránit nebude. Ovšem na platném rozhodnutí rady města o tom, že koňské povozy nemohou podnikat na Staroměstském náměstí, to nic nezmění.

„Už teď to není možné podle upraveného tržního řádu města z předchozího volebního období. Fiakristé, kteří stále pokračují v podnikání na Staroměstském náměstí, nyní přímo porušují tržní řád. Živnostenský odbor jim za to pravidelně dává pokuty. Existence smlouvy z devadesátých let mezi provozovateli a městem o tom, že tam mohou parkovat, na tom také nic nemění. Její ukončení mělo být už jen formálním uzavřením celé této záležitosti. Protože s ohledem na to, že tam nyní už nemohou podnikat, nemá smysl, aby tam dál parkovali,“ připomíná.

Také dodává, že pro vypovězení smlouvy na Radě města hlasovali pouze čtyři Piráti a Jiří Pospíšil z TOP09. Hlasy nedodalo hnutí STAN a ODS. Vypovězení smlouvy na Radu prý předloží ještě jednou.

„Pokud by to prošlo, měli by fiakristé podle smlouvy dvouletou výpovědní lhůtu. Jsem přesvědčený o tom, že koňské povozy v rozpáleném historickém centru města rozhodně nemají co dělat. Důvodů, proč je to nesmysl, je celá řada. Povrchy v centru Prahy nejsou podle některých odborníků pro koně vhodné, je tu velký smog, hluk, fiakry se mísí s automobilovou dopravou, což také není vhodné. Koně se navíc občas zraní, trpí repetitivním pohybem. Kombinace těchto všech faktorů vytváří nepříjemný mix, který je negativní pro welfare těch koní. Nevidím nicméně důvod, proč zařazovat bod na projednání zastupitelstvem. Řešili jsme to tam již několikrát a všechny argumenty obou stran již zazněly,“ popisuje Zábranský.

Minulé zastupitelstvo i s Adamem Zábranským. Zdroj: PrahaIN.cz

Nepřipouští diskuzi, krčí rameny Václav Luka

Místopředseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Václav Luka popisuje Adama Zábranského jako kontroverzní osobu. „Absolutně nepřipouští diskuzi, a to nemáme pouze ze své hlavy, ale také od dalších osob z jiných oborů v hlavním městě. Každý, s kým mluvím, mi říká: jo, to je ten, co dělá majetek, ten je úplně někde jinde. To říkám velice slušně a zdrženlivě,“ popisuje Luka a mluví také o Jiřím Pospíšilovi, který se chce ochranou zvířat prý jenom zviditelnit. „Zítra bude zase dělat něco jiného,“ kroutí hlavou Luka.

„Argumenty, které používají rádoby ochránci zvířat jsou absurdní a nesmyslné. Ale dav se nechá jednoduše zmanipulovat, když se udělá šikovně reportáž, nebo se to vloží do úst někoho, kdo umí dobře rétoriku, ale o oboru neví nic. Někdo si na tom dělá politickou kariéru a politické body, nebo má snahu se jiným způsobem zviditelnit. Celkově mám těch indicií, že je to nefér a nekorektní, hodně. Je to především zájem Pirátů za podpory pana Pospíšila, který se pasuje do role ochránců zvířat, to je přitom absurdní, nemá na to vzdělání, nikdy to nedělal, neodchoval ani krtka, ale bude zachraňovat zvířata,“ kroutí hlavou místopředseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy.

Jiří Pospíšil (TOP09) na dotazy redakce tradičně nereagoval.

„Já mám jenom obavy, protože moje doména jsou dostihové koně, že to může pokračovat dál, že to nejsou jen kočárové koně, ale veškeré sportovní disciplíny, které spojují lidi s koňmi. Kdyby přitom všichni věděli, jaká je mentalita lidí, kteří se o koně starají, mají je jako rodinné příslušníky, jsou na ně navázaní, je to symbióza, dělají maximum, aby se zvířata měla dobře, ne oni sami, často na svůj úkor, já ty příběhy znám, učil jsem to externě na vysoké škole, mám na to vzdělání a za život jsem odchoval stovky hříbat a koní, x jsem jich zachránil. A teď si představte, že si před vás stoupne politická reprezentace a nařkne vás, že koně trápím, po padesátileté činnosti a x zachráněných koních. To už přesáhlo únosnou mez,“ uzavírá.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných