Postupné odkrývání Motolského potoka pokračuje

25. 05. 202418:22
Postupné odkrývání Motolského potoka pokračuje
foto: Julie Benčíková, PrahaIN.cz/Údolí Motolského potoka

Na území městské části Praha 5 dochází k postupnému odkrývání hladiny Motolského potoka. Tentokrát se otevření dočkalo koryto v lokalitě Buďánky, které bude již brzy sloužit jako rekreační prostor. Práce budou probíhat do srpna.

Motolský potok patří mezi nejvíce zatrubněné potoky v Praze. Na povrchu protéká pouze v lokalitě Motola. Dále ústí v Košířích do podzemní štoly, která ho vede podél ulic Plzeňská a Vrchlického až do centra Smíchova. Tam je pro něj mezi parkem Portheimka a kostelem svatého Václava vyzděná klenutá štola, kterou teče až na náměstí 14. října a pak přímo do Vltavy.

Původně však byla trasa Motolského potoka v dolní části Košíř a Smíchova velice křivolaká. Místní si navíc podle webu Pražská příroda často stěžovali na kvalitu vody, kterou dle následného místního šetření způsoboval fakt, že do koryta byly sváděny veškeré odpady. Proto po obou stranách toku vznikla kanalizace. Další úpravu podpořily opakující se povodně, kdy voda stoupala až o 2,5 metru.

Potrubí není pro přírodu ideální

Se zatrubňováním se pak začalo na počátku 20. století. Pod zem byly skryty více než dvě třetiny délky potoka. Pro životní prostředí to ale není z dnešního pohledu ideální a hlavní město se proto snaží potok postupně otevírat a vracet zpět na povrch.

První část této snahy se dle informací z webu Pražské přírody podařilo uskutečnit v roce 2019. Dopomohla k tomu výstavba rybníka Kotlářka o dva roky dříve. Díky němu se hladina potoka dostala tak vysoko, že pod kopcem Cibulka mohl být otevřen na celých 280 metrů. Stačilo vyčistit stávající příkop, odstranit pozůstatky starého chodníku, vyhloubit tůňky a opevnit koryto štěrkem.

Ověřovací studie otevření potvrdila

V roce 2022 pak radnice Prahy 5 v tiskové zprávě informovala o snaze otevřít Motolský potok také v lokalitě Buďánka. Pro tento záměr si městská část nechala vypracovat ověřovací studii, která možnost využití potoka v rámci veřejného přírodního prostoru potvrdila.

„Cílem ověřovací studie, kterou jsme nechali zpracovat ve spolupráci s hlavním městem Prahou, bylo jednak rozvinout návrh ateliéru A69 architekti ze studie Motolského údolí a současně bylo třeba ověřit reálnou možnost otevření potoka v lokalitě Buďánek,“ uvedl tehdejší místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN).

Potok se na povrch podívá už letos

Letos se Motolský potok konečně dočkal. Jak informovala Pražská příroda na Facebooku, odkrývání jeho další části právě probíhá: „Právě otevíráme zakryté koryto Motolského potoka na Buďánkách. Motolský potok zde byl v 70. letech 20. století zakryt železobetonovou konstrukcí. Ta je nyní silně poškozená a bude odstraněna. Je to už druhé místo v blízkosti Plzeňské ulice, kde se vody Motolského potoka dostanou z podzemí opět na povrch.“

Pražská příroda dále na webu doplňuje, že koryto původně tvořily stěny z kyklopského zdiva a dno z kamenné dlažby a betonu. Otevřené koryto však bylo následně zakryto zmíněnou železobetonovou stropní konstrukcí, která silně zdegradovala a na některých místech dokonce propadla. Zkorodovaná je také výztuž nosných stropních trámů.

Součástí projektu je odstranění části degradované stropní konstrukce, dozdění kyklopského zdiva stěn do výšky terénu a osazení kovaného zábradlí. To má zajistit bezpečnost prostoru, který bude přístupný pro veřejnost. Na povrch se dostane 50 metrů Motolského koryta, které je v této části nesmyslně skryto pod zemí. Práce mají trvat do srpna letošního roku.