-->

Potkany se daří udržet „na uzdě“. Skončila letošní deratizace pražské kanalizační sítě

15. 11. 202207:15
foto: pvk.cz/Potkan v pražské kanalizaci

Od začátku letošního dubna do konce října probíhala celoplošná deratizace stokové sítě společnosti Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK). Tato pravidelná každoroční akce zajišťuje, aby se potkani nerozmnožili nad únosnou mez, což se podle vyjádření firmy podařilo.

PVK ve své tiskové zprávě uvádí, že žádná městská část nebyla zasažena mimořádným výskytem hlodavců. Jejich pracovníci provedli v rámci deratizace pokládku návnad u třinácti a půl tisíce kanalizačních vstupů na celém území hlavního města, každou o hmotnosti zhruba jeden kilogram.

„Krátkodobý zvýšený výskyt hlodavců jsme v této sezóně zaznamenali pouze v okolí intenzivních stavebních činností,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

V kanálech pod povrchem metropole žije několik milionů potkanů. Pravidelnou deratizací stokové sítě se daří udržovat jejich počet na přiměřené úrovni.

Větší množství nevítaných hlodavců se vyskytuje také nahoře v okolí popelnic, případně v místech, kam lidé vyhazují odpadky, což potkany láká na povrch. „Dalšími místy s jejich problémovým výskytem bývají lokality obývané bezdomovci, kam potkany láká všudypřítomný nepořádek,“ doplnil Tomáš Mrázek.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex, což jsou požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí obsahující například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Další kolo boje s potkany začne v pražské kanalizační síti v dubnu 2023.

Co je deratizace

Jedná se o proces hubení či omezování výskytu hlodavců, nejčastěji se jedná o krysy, potkany, hraboše a myši. Provádí se v obytných domech či bytech, sklepích, hospodářských staveních nebo v kanalizaci.

Podle toho jaké prostředky se používají, se rozlišují tři různé způsoby deratizace. Při mechanické deratizaci se používají různé odchytové a nástrahové pasti, do kterých se vkládají návnady a následně se musí každý den kontrolovat. Poté se každý den provádí pravidelné kontroly, protože při usmrcení hlodavců může dojít k úniku krve, kterou se poté krmí roztoči, vši nebo blechy.

Mezi další metody určené k likvidaci hlodavců může patřit také nasazení jejich přirozených nepřátel, jako jsou například kočky, ale nejedná se o příliš účinný způsob hubení hlodavců, snad s výjimkou myší.

Chemická deratizace

Tento druh deratizace se provádí za použití speciálních pesticidů označovaných jako rodenticidy. Jedná se o speciální jedy určené k likvidaci hlodavců obsahující antikoagulanty, což jsou látky narušující srážlivost krve. Jedná se o nejspolehlivější a nejpoužívanější metodu určenou k hubení hlodavců.

Deratizace je součástí ucelené ochrany proti veškerým možný škůdcům, která se označuje jako DDD, což je zkratka pro pojmy deratizace, dezinsekce a dezinfekce.