Povodňový štáb Prahy 8 je v pohotovosti

04. 06. 202407:33
Povodňový štáb Prahy 8 je v pohotovosti
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Červen 2013. Libeňský ostrov pod vodou.

Pokaždé, když hlavní město očekává zvýšenou hladinu Vltavy nebo vytrvale prší několik dní, začnou být ve střehu i úředníci a obyvatelé Prahy 8. Přesně před deseti lety Libeň zaplavila rozvodněná Rokytka. „Je v pohotovosti povodňový štáb Prahy 8. Uvidí se, co přinese situace dál například v souvislosti s Rokytkou,“ řekl serveru PrahaIN.cz tiskový mluvčí Martin Šalek.

Povodeň v roce 2013 nedosáhla tak katastrofických rozměrů jako v létě 2002, zpustošila ale přesto část zoologické zahrady, zatopeny byly Lahovice a Libeň.

Po vydatných víkendových deštích se na větší vodu v pondělí chystalo i hlavní město. Nádrže Vltavské kaskády totiž odpouštějí a v Praze by hladina Vltavy měla dosáhnout prvního stupně, zavřena byla v pondělí například vrata na Čertovce a část náplavek.

„Je v pohotovosti povodňový štáb Prahy 8. V tomto okamžiku se ale nerozhoduje o žádných dílčích opatřeních. Pohotovostní režim je, kdy, obrazně řečeno, nejdeš spát. Opatření pro naši městskou část ale zatím ze strany povodňové komise hlavního města žádné nevyplynuly. Uvidí se, co přinese situace dál například v souvislosti s Rokytkou. Je totiž součástí vodní soustavy, neboť je přítokem Vltavy a je s ní propojená. V okamžiku, kdy se musí upouštět kaskády, tak to je pak ta povodňová vlna, která dorazí do Prahy. To znamená, že když se zvedne hladina Vltavy, může se zvednout hladina Rokytky. Proto je nyní povodňový štáb v pohotovosti,“ řekl naší redakci Martin Šalek.

PrahaIN.czTak vypadá vylitá Rokytka. Foto: PrahaIN.cz

V této souvislosti připomněl povodně před deseti lety. 4. června 2013 se poklidná Rokytka změnila po vytrvalých deštích na agresivní veletok, na Libeňském ostrově byla sice postavena stálá bariéra v podobě protipovodňových vrat, kapacita čerpadel se ale ukázala jako nedostatečná a vodu nestíhala přečerpávat do Vltavy.

Protipovodňová vrata se tak staly zátkou pro vodní masy valící se z druhého směru. „Rokytka nám několikrát předvedla, co dovede. Pokud by například v Praze vytrvale pršelo, tak se umí rozlít. To se právě stalo před deseti lety. Tehdy se to naštěstí vyhnulo Karlínu. Ale Libeň byla vytopená. Nyní zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se podobný scénář mohl opakovat. V Rokytce není tolik vody. Teď především voda ve Vltavě rozhoduje o tom, zda se pražské přítoky rozvodní dál,“ řekl Šalek naší redakci.

Jak dále uvedl, činnost povodňové komise řídí starosta a členy jsou všichni radní. V případě potřeby jsou do štábu povolává další osoby z různých odborů úřadu podle aktuální potřeby. Především jde o vedoucí pracovníky odboru stavebního, životního prostředí, hygieny a dopravy. Největší dopady jsou totiž během povodní právě na tyto čtyři oblasti. Pokud by nastaly mimořádné okolnosti, členy rozšířeného krizového odboru se stávají i zástupci police, hasičů a městské policie.

„Povodňová komise Prahy 8 je zřízená Radou jako „zvláštní orgán Městské části. Pokud povodňová situace přesahuje území MČ Praha 8, přebírá řízení ochrany povodňová komise hlavního města. Povodňová komise Prahy 8 pak provádí vlastní opatření podle jejich pokynům,“ ukončil Martin Šalek.