foto: MČ Praha 14, pro média/Fejkova pískovna, známá jako Bílý kůň
Jedna z mála velkých báňsko-technických památek v Praze, Fejkova pískovna, známá spíše pod názvem Bílý kůň, byla při příležitosti letošních oslav 30 let od založení Prahy 14 poprvé v historii zpřístupněna širší veřejnosti. Vstup je zdarma.
Podzemí Bílý kůň se nachází v ulici Nad Hutěmi v místech, kde zástavba přechází v pole. O jeho zpřístupnění uvažovala radnice Prahy 14 zhruba od roku 2015, kdy za pomoci jeskyňářů a dobrovolníků z řad ochránců přírody či vyznavačů geocachingu začaly práce na postupném úklidu prostor, úpravě přístupu do podzemí a zabezpečení. Prvních návštěvníků se však pískovna dočkala až po téměř deseti letech. Informuje o tom tisková zpráva Čtrnáctky.
„Mám velkou radost, že jsme pískovnu mohli lidem otevřít zrovna letos – byť zatím stále v omezenějším režimu. Myslím, že je to opravdu hezký dárek k výročí,“ uvedla ve zprávě místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO), která má v gesci investice a rozpočet. Zmíněným výročím je 30 let od založení Prahy 14, která vznikla na základě usnesení tehdejšího Zastupitelstva hlavního města Prahy dne 23. června 1994.
Prohlídky jsou zdarma ve víkendových termínech
Termín a čas prohlídky podzemí Bílý kůň si mohou zájemci zarezervovat na webu podzemibilykun.cz. Vstup je zdarma, možný však bude pouze s průvodcem a ve skupině o maximálně dvaceti a minimálně pěti osobách. Termíny jsou vypsány na víkendové dny, vždy mezi 10. a 17. hodinou s tím, že prohlídky začínají vždy v celou hodinu.
Návštěvníci musí v rámci prohlídky počítat s nerovným terénem nebo s tím, že vstup do podzemí vede po točitém schodišti. Teplota vzduchu je v pískovně v průběhu celého roku stálá a pohybuje se kolem 8 stupňů Celsia. Každý zájemce o prohlídku bude před sestupem vybaven povinnou přilbou a svítilnou.
Prohlídku mohou absolvovat ale i zájemci, kteří se z nějakého důvodu nemůžou zúčastnit fyzického průzkumu. K dispozici je totiž také speciální online virtuální prohlídka, dostupná přímo na webu pískovny. Návštěvníky z pohodlí domova přenese do útrob bývalé pískovny za pomoci několika 360stupňových fotografií.
Psali jsme
Nad ulicí Vrbova v parku Za Mlýnem začala pět let připravovaná revitalizace Kunratického potoka v režii pražského magistrátu. Její součástí je…
V plánu je proměna celého území
Čtrnáctka zároveň připravuje proměnu území nad pískovnou. Kromě úpravy zeleně je v plánu také vznik zázemí pro návštěvníky a pro organizátory prohlídek.
„Projektovou dokumentaci již máme zpracovanou. Souběžně jsme odeslali žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přes který se v Česku rozdělují finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Praha 14 má poměrně omezený rozpočet, investičně jsme tedy na externích zdrojích víceméně závislí. Žádost je momentálně ve fázi posuzování. Výsledek vyhodnocení očekáváme v příštím roce,“ přiblížila ve zprávě místostarostka Ševčíková.
Problematický je vznik pískovny i její lidový název
Fejkova pískovna zůstávala nepovšimnuta dlouhá léta, zajímavá byla pouze pro lidi, kteří si ji pletli s popelnicemi a větracími otvory do ní postupně naházeli obrovské množství odpadu. Název Bílý kůň navíc zůstává záhadou.
Problematická je také otázka vzniku pískovny, který nedokážou přesně datovat ani badatelé. Uvádí se však časové rozmezí od 17. do 19. století. Ještě počátkem 2. světové války se ovšem v podzemí prokazatelně těžilo. Ve druhé polovině 20. století pak část nezasypaná struskou a troskami z vybombardovaného ČKD sloužila jako sklad ovoce a zeleniny. V 80. letech pak jablka nebo brambory začaly nahrazovat odpadky. Pískovna představuje unikátní geologický profil druhohorními pískovci. Nachází se v ní také zimoviště netopýrů a je proto ze zákona chráněným biotopem.