POZVÁNKA: Magistrát v sobotu 28. října mimořádně zpřístupní čtyři budovy

27. 10. 202308:47
POZVÁNKA: Magistrát v sobotu 28. října mimořádně zpřístupní čtyři budovy
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Nová radnice

V rámci dne otevřených dveří při oslavách Dne vzniku samostatného československého státu v sobotu 28. října zpřístupní pražský magistrát hned čtyři budovy. Od 10 do 18 hodin budou v Rezidenci primátora, Clam-Gallasově paláci, ve Škodových saloncích a na Nové radnici probíhat speciální prohlídky zdarma i doprovodný program pro děti a dospělé.

Kromě speciálních prohlídek také Praha při příležitosti oslav státního svátku vyvěsí v centru metropole české vlajky a v národních barvách rozsvítí Petřínskou rozhlednu. O oslavách informovala tisková zpráva magistrátu.

Jednou z otevřených budov bude Rezidence primátora hlavního města Praha. Vznikla v roce 1928 jako součást Městské knihovny na základě projektu Františka Roitha. Interiéry jsou ve stylu art deco. Již od začátku slouží rezidence k protokolárním a reprezentačním účelům.

Clam-Gallasův palác je po rekonstrukci otevřen teprve rok

Návštěvníci budou moci nakouknout také do Clam-Gallasova paláce, který byl po dlouholeté rekonstrukci zpřístupněn teprve vloni v září. Pro zájemce jsou na 28. října připraveny komentované prohlídky zdarma. Na prohlídky Rezidence primátora a Clam-Gallasova paláce je nutné se zarezervovat ZDE.

„Všechny Pražany, kteří budou mít o prohlídku zpřístupněných prostor zájem, co nejsrdečněji zvu. Je to i důstojný způsob oslavy tak významného svátku, jakým je 28. říjen. Veřejnost se také bude moci přesvědčit, že o toto dědictví se hlavní město řádně stará a uchovává jej i pro další generace,“ pozval primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS).

Zpřístupněny budou také Škodovy salonky. Pět propojených místností v prvním patře Škodova paláce v Jungmannově ulici. Ten byl postaven jako administrativní sídlo ředitelství Škodových závodů v Plzni. Za návrhem stojí architekt Pavel Janák. Salonky sloužily jako reprezentační prostory továrníka Škody a díky rekonstrukcím se teď mohou návštěvníkům předvést v původní podobě.

Nová radnice bude hostit divadlo, zpěv i stánky městských společností

Program nezapomněl ani na Novou radnici na Mariánském náměstí. Ta už od svých počátků slouží městským úředníkům. Dnes tu sídlí vedení hlavního města Prahy. V zastupitelském sále bude pro děti připraveno divadelní představení O pejskovi a kočičce od Říše loutek. Hrát bude zdarma od 11 a 14 hodin. Program dále vyplní pěvecká vystoupení.

V přízemí budovy se pak bude odehrávat bohatý doprovodný program pod taktovkou různých městských společností. Jednotlivé stánky představí inovativní technologie, 3D letecký simulátor, lego robotiku, autodráhu nebo malování na obličej.

Ve spolupráci s Technologiemi hlavního města Prahy pak budou na sloupech veřejného osvětlení v centru města vyvěšeny české vlajky. Petřínská rozhledna se navíc rozsvítí v národních barvách a ulice bude křižovat speciální tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky, která bude na pravidelných linkách jezdit až do konce roku.

K oslavám zve také zoologická zahrada

Slavnostní program si dále připravila například také pražská zoologická zahrada. Kromě vstupného pro všechny děti do 15 let za 1 korun se mohou návštěvníci těšit na speciální komentované krmení lvů. Právě ti jsou totiž zobrazeni na státním znaku. Krmit se budou dle informací v tiskové zprávě ve 14 hodin, v 10, 12 a 15 hodin je pak u jejich výběhu naplánováno komentované setkání.

Ve 13:00 proběhne také křest psů pralesních, jejichž kmotrem se stane primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Akce se zúčastní i jeho náměstkyně pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti). Připraven bude po celý den, tedy od 10 do 16 hodin, také doprovodný program týkající se historie chovu lvů v Praze, herní stanoviště pro děti Poznáváme lvy indické a výtvarná dílna Zvířata ve znacích a erbech.