POZVÁNKA: Na Kulaťáku vyroste vědecká laboratoř

03. 06. 202411:10
POZVÁNKA: Na Kulaťáku vyroste vědecká laboratoř
foto: VědaFest, se svolením/VědaFest v minulých letech

Ve středu 19. června se bude na Vítězném náměstí na Praze 6 opět konat největší venkovní naučná akce v celé republice. VědaFest je společným projektem vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí od roku 2011. PrahaIN.cz se ptala, co letos návštěvníky čeká.

Letošní dvanáctý ročník nese téma „Věda vzdělává“. Na Kulaťáku to začne žít již od půl deváté ráno do sedmi hodin večer. V rámci jednodenní akce se spojí vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že představení vědy má svůj nezastupitelný význam.

Na místě bude celkem 113 stánků.

„Letošní VědaFest připravil pro návštěvníky 113 expozic, zajímavý program na festivalovém pódiu a atraktivní doprovodný program o umělé inteligenci pro školy a v podvečer pro veřejnost formou veřejné debaty. Každý ročník, kromě stálic VědaFestu, vždy představuje i expozice nové. Letos to budou třeba funkční parní stroje. Návštěvníci uvidí, jak se předpovídá počasí, zahrají si ekonomické a matematické hry, ale třeba si vyzkouší, jak se cítí řidič, když se s ním převrátí auto. Virtuálně mohou vymalovat místnost, postavit zeď nebo opravit kapající kohoutek. Nahlédnou do světa přírodních věd, ekologie, stavebnictví, strojírenství, architektury, chemie, budou třídit odpad nebo čistit odpadní vody, míchat nátěrové barvy. Bude toho opravdu hodně a máme pro návštěvníky připravenou i soutěž o zajímavé ceny,“ zmínila pro PrahaIN.cz za VědaFest Irena Krumlová.

Zájem je obrovský. Autor: VědaFest, se svolením

I přesto, že je akce určena zejména pro žáky a studenty, podle jejích slov si na své přijdou všechny věkové kategorie.

V minulém ročníku přišlo během jednoho dne více než dvanáct tisíc návštěvníků, v průběhu akce se ale pokazilo počasí a přišel prudký déšť. „V předchozích letech to bylo ještě víc,“ dodává Krumlová.

Návštěvníci se také seznámí s virtuální realitou v mnoha oborech. Například s bibliobusem městské knihovny bude možné projít knihovnou v několika historických obdobích.

Žáci si mohou vše sami vyzkoušet. Autor: VědaFest, se svolením

Podle Ireny Krumlové zájem mladých o techniku a vědu roste. „Po letech zkušeností s touto akcí bych řekla, že zájem roste. Přírodní a technické vědy jsou srozumitelně vysvětlovány, popularizovány, výsledky vědy jsou viditelné a použitelné v běžném životě. Je tedy vidět, že věda je všude kolem nás a bez ní to nejde. Slovo věda už není strašák,“ říká.

Pestrý program doplní i program na pódiu. Kromě chemických show se návštěvníci mohou těšit i na stavební show, na práci psích detektivů, nebude chybět ani téma umělé inteligence. Pro školy VědaFest připravil interaktivní přednášky na téma „AI v kapse“. Celodenní program uzavře veřejná debata, „Co umělá inteligence je a není: mýty a fakta“. Debata je určena především rodičům dětí, které se již s umělou inteligencí seznámily. Rodiče se mohou ptát na vše, čeho se obávají, co je zajímá i čemu nerozumí.

Vědě a technice bude věnovaný celý den, na organizátory často míří dotazy, zda není škoda, že akce netrvá třeba celý víkend. „Víme, že by lidé uvítali, kdyby VědaFest byl delší, ale vzhledem k tomu, že se jedná o venkovní akci opravdu velkého rozsahu, která je volně přístupná ze všech stran, není v našich možnostech stany a jejich vybavení plně zabezpečit,“ uzavírá Irena Krumlová.

Pozvánka na VědaFest. Autor: VědaFest, se svolením