POZVÁNKA: Na Prosek zamíří populární kinobus, zájem lidí o filmy je obrovský

06. 07. 202408:44
POZVÁNKA: Na Prosek zamíří populární kinobus, zájem lidí o filmy je obrovský
foto: Archív Prahy 9, se svolením/Festival Barevná devítka.

Mezi nejúspěšnější kulturní akce, které připravuje radnice Prahy 9, je letní promítání filmů v červenci a srpnu. Vstup na filmová představení je zdarma. „Jde o velmi úspěšnou a tradiční letní akci na Praze 9, která už běží několik let. Zájem veřejnosti je mimořádný,“ řekla serveru PrahaIN.cz Marie Kurková, tisková mluvčí Prahy 9.

Improvizované letní kino připravuje Praha 9 společně s pražským dopravním podnikem. Kinobus začne promítat 15. července a provoz zahájí filmem Sladký život.

„Kulturních akcí pořádáme každý rok pro veřejnost mnoho a každý člověk si může vybrat podle svého zájmu a zaměření. Promítání filmů v kinobusu je velmi populární a zájem veřejnosti je obrovský. Lidé nám volají už měsíc dopředu a ptají se na termíny promítání. Čtyři filmy se budou promítat v červenci. Další pak v srpnu, kdy budeme promítat v parku Podviní ve Vysočanech. Kromě filmových představení už od května běží Vysočanská nokturna v parku Zahrádky. Během léta rovněž běží koncerty na vinici Máchalka a výstavy a vernisáže v Galerii 9, kde pro zájemce běží i kreativní dílna,“ řekla redakci tisková mluvčí.

parku ZahrádkyKoncert v parku Zahrádky. Foto: Archív Prahy 9, se svolením.

„V parku Přátelství proběhnou také Prosecká zastaveníčka. Až do 17. září se tady každé úterý vždy od 18 hodin konají komorní koncerty v provedení nejrůznějších hudebních uskupení. Posluchači uslyší barokní kancionály, skladby renesančních autorů i světové evergreeny nebo filmové melodie. Pro nejmenší děti Praha 9 pořádá v létě už 22. ročník Pohádek pro nejmenší. Letos kromě Dvorečku v Jandovce také v parku Podviní a parku Zahrádky,“ dodala Kurková.

Kinobus

Mezi mimořádně oblíbené akce každý rok patří festival Barevná devítka. Na akci se setkávají lidé z různých koutů světa a poznávají se prostřednictvím hudby, kuchyně i zvyků. Barevná devítka je velmi populární akce, na kterém představují svoji kulturu, tradice a národní kuchyni příslušníci různých národností, kteří trvale žijí v Praze. Ve stáncích jednotlivých ambasád se mohou návštěvníci festivalu seznámit s kulturními zvyky Moldavie, Turecka, Srí Lanky, Súdánu, Konga, Indie a dalších zemí. Jde o celodenní a velmi úspěšnou akci,“ prozradila Kurková.

Pozornost především mezi dětmi a mladými lidmi upoutal i příměstský tábor, na Podvinném mlýně, který pořádá Rugby club Sparta Praha, který s Prahou 9 úzce spolupracuje. Zájemci se seznámí a mohou si vyzkoušet ragby nebo americký fotbal. Druhý a třetí červencový týden budou sportovní kempy otevřeny všem zájemcům z řad veřejnosti.

„Přijdou k nám trenéři i jiných sportů a děti si mohou vyzkoušet například americký fotbal, softball nebo ultimate frisbee. O ragby se občas v minulosti šířily naprosto nepravdivé informace. Jde sice o pokud tvrdší sport, ale má dokonalá pravidla, a je proto bezpečnější než řada jiných sportů. Ragby je nádherný sport a rok od roku zájem mezi dětmi i mládeží roste. Je to i proto, že Česká televize přenáší mistrovství v ragby. Kromě toho, že se děti u nás aktivně věnují sportu, je to i služba pro rodiče dětí, kteří se jim nemohou během léta věnovat, protože jsou v zaměstnání. Zveme k nám všechny zájemce a příznivce a všechny je u nás přivítáme. Tábory budeme pořádat i v dalších letech, protože se nám velmi osvědčily,“ řekl naší redakci hlavní trenér mládeže Petr Štěpánek.