foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Olšanské hřbitovy v Praze
Úplně poprvé v historii bude mít veřejnost díky Dni otevřených dveří možnost nahlédnout do zákulisí pražských hřbitovů a pohřebních služeb organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (HPS). O víkendu 18. až 20. října čeká návštěvníky bohatý a zajímavý program.
Na Dny otevřených dveří HPS zve tisková zpráva pražského magistrátu. Návštěvníci budou mít ve dnech 18. až 20. října možnost navštívit hrobnický workshop, zúčastnit se noční prohlídky Olšanských hřbitovů anebo exkurze do krematoria ve Strašnicích. Součástí události je také panelová výstava s názvem Proměny pražského pohřebnictví, která je k vidění až do konce října na Mariánském náměstí.
„Uspořádáním dnů otevřených dveří i výstavou na Mariánském náměstí chceme Pražanům ukázat, jak široký je záběr naší organizace a co všechno vlastně pro město děláme,“ uvedl ve zprávě Richard Čejchan, náměstek pro pohřební služby HPS a pokračoval: „Hřbitovy veřejnost fascinují svou svébytnou, romantickou atmosférou. Pozornost si však zaslouží i to, co někdy zůstává trochu stranou – činnost našich kolegyň a kolegů v pohřební službě, v krematoriích i na hřbitovech. Ti všichni vykonávají důležitou práci, kterou dříve nebo později bude potřebovat každý z nás. I proto jsme pro akci v lehké nadsázce zvolili slogan Smrtí to u nás teprve začíná.“
Program zve na neobvyklé zážitky
Dny otevřených dveří pořádá organizace vůbec poprvé. Program zahrnuje kromě komentovaných prohlídek hřbitovů a strašnického krematoria také méně obvyklé zážitky, například hrobnický workshop na Ďáblickém hřbitově, přehlídku autoparku nebo noční prohlídku Olšanských hřbitovů, včetně návštěvy několika hrobek. Úplně poprvé bude možné se zúčastnit také workshopu na výrobu přírodní dušičkové výzdoby, při němž účastníci využijí odpadový rostlinný materiál ze hřbitovů.
Kompletní program Dnů otevřených dveří je k dispozici na webu HPS. Prodej vstupenek bude spuštěn přes platformu GoOut v pondělí 7. října v 6 hodin ráno. Co se týče cen, noční prohlídka Olšanského hřbitova vyjde na 300 korun. Denní procházky a prohlídky hřbitovů či strašnického krematoria budou zdarma, ovšem nutná bude předchozí registrace.
Psali jsme
ROZHOVOR: Práce, kterou předchází její pověst. Být hrobníkem znamená být v nepřetržitém kontaktu se smrtí. Není to však zdaleka jediná věc, kterou…
O hrobnický workshop byl zájem
„Pro někoho může znít představa hrobnického workshopu morbidně nebo absurdně. Když jsme se však na sociálních sítích zkusmo ptali, jaký program by naše publikum zaujal, po noční prohlídce Olšan byl největší zájem právě o něj,“ uvedl ve zprávě Petr Zeman, vedoucí koncepčního a rozvojového oddělení HPS. Hrobnické povolání už podle jeho slov není doménou desperátů nebo lidí z okraje společnosti.
O tom, co konkrétně obnáší práce hrobníka, si naše redakce povídala letos v srpnu s Jiřím Navrátilem, hrobníkem jinonického hřbitova. Správný hrobník by měl být podle jeho slov fyzicky zdatný a empatický. Svou práci popsal jako velice komplexní. Kromě ukládání mrtvých do země, do uren či na rozptylové loučce se prý stará také o zeleň. Za nejtěžší pak označil čelit otupení vůči smrti a nutnost přistupovat k práci s emocemi. Celý rozhovor je k dispozici ZDE.
Ve dne to na hřbitovech žije
Olšanské hřbitovy jsou v Praze největším pohřebištěm. O tom, jak to tam žije ve dne, jsme psali ZDE. Při procházce není výjimkou potkat návštěvníky, kteří si mezi hroby čtou, prochází s dětmi anebo například sportují. Za divné to nepovažují, přichází prý hlavně za klidem a tichem.
Že se hřbitovy stávají místem pro trávení volného času tehdy potvrdil naší redakci i tiskový mluvčí příspěvkové organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy Jiří Královec. Trend podle něj nepřišel ze dne na den, ale vyvíjel se postupně. Přibývá prý nejen maminek s kočárky, ale i pracovníků z kanceláří, kteří si na hřbitov přicházejí v době polední pauzy posedět a sníst oběd.
Dvacet panelů přibližuje historii i současnost pohřebnictví
Zákulisí pražského pohřebnictví a historii současnosti pražských hřbitovů přibližuje také dvacet výstavních panelů, které jsou po celý říjen k vidění na Mariánském náměstí. Zájemci se na nich dočtou zajímavosti z historie pohřbívání v metropoli, prohlédnout si moderní kremační pece nebo legendární pohřební tramvaj.
Další panely se týkají problematiky vojenských pohřebišť, moderních architektonických řešení funerálních staveb i trendů v pohřbívání. Velkoformátové fotografie pak nechají nahlédnout do tváří hrobníků, řidičů pohřebních vozů či topičů v krematoriu.