foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Gorily v pražské zoo
V sobotu 23. září oslaví pražská zoologická zahrada Světový den goril společně s výročím 60 let zdejšího chovu největších primátů. Návštěvníci se mohou těšit na speciální program hned ve dvou gorilích pavilonech. Jeden z nich je teď navíc držitelem ocenění Zelená střecha.
Podle tiskové zprávy zoologické zahrady je pro návštěvníky při příležitosti Světového dne goril připraven speciální program v obou pavilonech, které gorily momentálně obývají. V Rezervaci Dja bydlí od loňského roku rodinná skupina, zatímco slavný Richard a jeho synové žijí v Centru Méfou.
Speciální komentované setkání bude na obou místech probíhat od 11 do 16 hodin v každou celou. Na 15. hodinu si pak chovatelé připravili pro všechny gorily překvapení.
Zajímavý bude i doprovodný program
Doprovodný program v Rezervaci Dja nabídne od 10 do 16 hodin například stanoviště Remobilu a Zoo Praha, na kterém bude možné zjistit, jaké suroviny obsahují mobilní telefony. Stan strážců přírody přiblíží jejich práci a další stanoviště představí projekt na ochranu goril ve střední Africe.
Program bude od 10 do 16 hodin připraven také v Centru Méfou. Návštěvníci tu budou mít možnost se seznámit s gorilími osobnostmi za celou dobu historie chovu a podle fotek rozpoznat jejich obličeje. Budou si také moci vyzkoušet hlavolamy, které největší primáti běžně řeší. Rozvíjí tak svou inteligenci a zahání nudu.
Psali jsme
Kůň Převalského, kondor andský, lední medvěd nebo třeba gepard. Právě tato zvířata se dostala až na žebříček historicky nejvýznamnějších odchovů…
Rezervace Dja má nejlepší Zelenou střechu
Nový pavilon goril, Rezervace Dja, letos zabodoval v soutěži Zelená střecha. Porotci na ní dle informací z tiskové zprávy ocenili celkový záměr i kvalitu architektonického provedení a technického řešení. Dosud největší pavilon v pražské zahradě navíc dle jejich slov „organickým tvarem a vegetací na střeše dokonale splynul s okolními loukami“.
„Naším cílem bylo, aby se střecha pavilonu propojila se stepí v okolí usedlosti Sklenářka, a to nejen opticky, ale i ekologicky. Díky úsilí manželů Chvostových se tento záměr dokonale naplnil a střechu pokrývá autochtonní vegetace a již ji osídlila řada teplomilných bezobratlých, často velice vzácných,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Domov tu našly ohrožené druhy
Podle průzkumu žijí na střeše Rezervace Dja druhy klasifikované jako ohrožené. Například modrásek jehlicový, který jinak střechy zásadně neobsazuje. Překvapující je i výskyt pavouka plachetnatky nebo běžníka květomilného.
„Vedle motýlů či pavouků navštěvují střechu i syslové obecní, kteří tam svým hrabáním vytvářejí prostor pro přesemenění rostlin z širokého okolí. Tím se zvyšuje biodiverzita místa a pro nás je to potvrzení, že střecha je skutečnou součástí ekosystému,“ dodala vedoucí koncepce zeleně Zoo Praha Kateřina Chvostová.
Celková plocha pavilonu činí 12.637 metrů čtverečních a jedná se tak o největší a zároveň nejmodernější pavilon pražské zahrady. Kromě goril nížinných tu žijí také další středoafrické druhy zvířat a část expozice je věnována představení dlouholetých aktivit Zoo Praha na ochranu biodiverzity v Kamerunu. Veřejnost mohla pavilon poprvé navštívit loni v září.