POZVÁNKA: Zoo Praha v podzimních barvách

20. 10. 202319:10
POZVÁNKA: Zoo Praha v podzimních barvách
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Sloni v pražské zoo

Do pražské zoologické zahrady dorazil podzim. Návštěvníci se tak mohou těšit na tradiční dýňové hody, Světový den vombatů, speciální krmení lvů, lampionový průvod, křtiny štěňat psů pralesních i nového obyvatele. To vše v průběhu října a začátku listopadu.

Už v neděli 22. října oslaví Zoo Praha Světový den vombatů. Jak je uvedeno v tiskové zprávě, návštěvníci se mohou těšit na dvě speciální komentovaná krmení vombatího páru, čtyřleté Winkleigh a dvouletého Coopera. Proběhnou v 10 a ve 14 hodin. Od desáté hodiny ranní až do čtyř odpoledne pak bude připraven doprovodný program v podobě herního stanoviště pro děti Staň se vombatem, výtvarná dílna či infostánek o australské a tasmánské fauně.

Podzimní prázdniny ve jménu dýňových hodů

Další speciální program si pak zahrada připravila na podzimní prázdniny. Ve dnech 26. až 29. října čekají na vybrané druhy zvířat tradiční a oblíbené dýňové hody. Celkem si bude na dýních pochutnávat více než 20 zvířecích druhů.

Dýně se budou podávat například v Africkém domě, Rezervaci Dja, Údolí slonů či Darwinově kráteru. Návštěvníci budou moci při jídle podzimní pochoutky pozorovat například hrabáče, velké želvy, slony, vombaty, vlky, leguány, ďábly či nosály. Detailní rozpis včetně časů krmení je k dispozici na webu zahrady.

Den vzniku Československa oslaví lvi i psi pralesní

Slavit se bude i státní svátek, který připadá na sobotu 28. října. Den vzniku samostatného československého státu oslaví pražská zoologická zahrada speciálním komentovaným krmením lvů. Právě ti jsou totiž zobrazeni na státním znaku. Krmit se budou ve 14 hodin, v 10, 12 a 15 hodin je pak u jejich výběhu naplánováno komentované setkání.

Stejný den ve 13:00 proběhne také křest psů pralesních, jejichž kmotrem se stane primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Akce se zúčastní také jeho náměstkyně pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti). Připraven bude po celý den, tedy od 10 do 16 hodin, také doprovodný program týkající se historie chovu lvů v Praze, herní stanoviště pro děti Poznáváme lvy indické a výtvarná dílna Zvířata ve znacích a erbech.

Svátek světel Diwali rozzáří celou zahradu

V sobotu 11. listopadu pak Zoo Praha rozzáří lampionový průvod napříč celou zahradou. Oslavovat se tak bude jeden z nejznámějších a nejbarevnějších indických svátků, svátek světel Diwali. Podle legendy tu noc svítí nespočet světel, která ukazují cestu Rámovi domů z jeho vyhnanství.

Odstartuje v 17 hodin u Vzdělávacího centra poblíž hlavního vchodu a povede až k Údolí slonů s hinduistickým chrámem ašrám v horní části. Návštěvníci se navíc mohou těšit na jedno velké překvapení. Do Zoo Praha se totiž po letech vrátí jeden staronový druh zvířete, který zahrada oficiálně představí v blízké době.

Do Prahy se vrátí Kapybary

Dle spekulací by se však mohlo jednat o kapybaru, největšího světového hlodavce. Naznačují to četné zmínky ředitele pražské zoo Miroslava Bobka na sociálních sítích. V současné době chovají kapybary v České republice zahrady v Brně, Jihlavě, Plzni, Zlíně, Dvorci a Děčíně.

„V listopadu se kapybary vrátí i do Zoo Praha. Vlastně už tam jsou, ale musí absolvovat karanténu,“ informoval Bobek v polovině října na svém Facebooku. Upřesnil dále, že by tito hlodavci měli obývat starý sloninec.