foto: Slovo 21 - projekt Rodina odvedle/Rodina odvedle sbližuje Čechy s cizinci
Program Rodina odvedle přináší inovativní způsob, jak podpořit integraci cizinců, komunikaci a sousedské soužití. To vše díky jednomu obědu, který obě rodiny sblíží a nabídne také záminku ke konverzaci.
Kromě podpory integrace, má projekt Rodina odvedle za cíl zlepšit komunikaci mezi cizinci z třetích zemí s majoritní společností. Snaží se ji informovat o životě různých etnických skupin a vytvářet tak reálnější obraz migrantů.
Tradiční nedělní oběd pro cizince se letos uskuteční v neděli 27. listopadu. V tomto roce přinese i speciální formát pro ukrajinské rodiny. Za projektem stojí organizace Slovo 21.
Efektivní nástroj rozvoje vztahů
Rodina odvedle podporuje přímý kontakt mezi rodinami Čechů a cizinců již 18 let. Tento ojedinělý model integrace se za tu dobu ukázal jako velice efektivní nástroj rozvoje vztahů a kvalitnějšího soužití.
Role hostitele se vždy ujme jedna rodina, která ve své domácnosti připraví tradiční oběd. Společné stolování dá prostor výměně kulturních zkušeností a navázání dlouhodobých přátelství. Cizinci tak poznají českou kulturu a zvyky a Češi mohou na oplátku ochutnat nová jídla.
Rodiny jsou vybírány tak, aby mohly najít společná témata
Přihlášené rodiny párují asistenti projektu, a to na základě věku, koníčků, jazyka, místa bydliště i například počtu a věku dětí. Díky tomu je pro ně snazší najít co nejvíce společných témat k rozhovoru. V předchozích letech se zapojily rodiny ze Sýrie, Indie, Běloruska, Turecka, Egypta, Libye, Iránu, Alžíru, Vietnamu nebo třeba Nového Zélandu.
Počáteční komunikace probíhá výhradně prostřednictvím krajských koordinátorů a následně asistentů setkání. Jejich práce je osobně kontaktovat rodiny a předat jim veškeré informace o druhé rodině i průběhu samotného setkání. Asistent se také celého setkání účastní, aby mohl například prolomit počáteční stud či jakkoli jinak pomoci.
Určené datum setkání není závazné a může být z různých důvodů posunuto. Hostitelské rodiny navíc mohou žádat o příspěvek na nákup na přípravu pokrmů, a to na základě účtenek či paragonu.
Stačí vyplnit dotazník
Do projektu je možné se přihlásit vyplněním dotazníku ZDE, nebo v případě ukrajinské verze ZDE. Organizátoři následně vybrané rodiny kontaktují. Přidat se může jakákoli česká rodina či rodina cizinců ze třetích zemí s legálním statusem pobytu na území Česka.
Rodiny se u společného oběda setkávají již tradičně poslední listopadovou neděli. Dosud se takových setkání podařilo uspořádat již 868 a sešlo se při nich přes 4 800 lidí. Projekt také získal ocenění Sozial Marie za originalitu a inovativní přístup. Rozrostl se navíc i do dalších sedmi evropských států. V některých, například v Portugalsku nebo Španělsku, probíhá stále.
Psali jsme
Celkem čtyři adventní koncerty chystá radnice v Nuslích. První z nich je připraven na 29. listopadu, další budou následovat 8., 15. a 22.…
Slovo 21 bojuje proti rasové diskriminaci
Organizace Slovo 21 se zabývá problematikou rasové diskriminace. Snaží se přispět k lepšímu porozumění ve společnosti a spolupracuje se státními i nevládními neziskovými organizacemi. Bojuje proti stereotypům a podporuje vzdělávání a sebevědomí menšin.
Hlavním zaměřením je pak neférový přístup k Romům v různých oblastech života, jako je zaměstnání, bydlení či školství. Dlouhodobě se věnuje i migrantům a azylantům ze třetích zemí. Vizí organizace je žít ve společnosti, která je založena na vzájemném porozumění a respektu.