Pracovní úřad v Praze: „Katastrofa, nekompetentnost, peklo!“

26. 08. 202409:44
9 min. čtení
Pracovní úřad v Praze: „Katastrofa, nekompetentnost, peklo!“
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad práce Novodvorská

Dvě nejlidnatější pražské čtvrti, Praha 4 a Praha 10, společně s Prahou 11, 12, 15 a 22 se dělí o jedno pracoviště Úřadu práce. Nachází se na Novodvorské a podle klientů i samotného úřadu nestíhá. Žadatelé si nejčastěji stěžují na dlouhé čekací lhůty nebo na to, že úřadu se nelze dovolat. Neodpovídá prý často ani na e-maily a datové zprávy.

Kontaktní pracoviště Úřadu práce (ÚP) na adrese Novodvorská 803/82, Lhotka, Praha 4 zajišťuje zprostředkování zaměstnání, státní sociální podpory, hmotné nouze, příspěvků na péči, dávek pro osoby se zdravotním postižením či nepojistných sociálních dávek. To vše pro obvody Praha 4, 10, 11, 12, 15 a 22.

Podle řady klientů je ale fungování úřadu přinejmenším nekomfortní. Stále častěji se objevuje kritika na dlouhé čekací lhůty i dlouhé zpracovávání žádostí. Nejhorší je prý komunikace s úřadem. Nezvedá telefony a i na případné e-maily nebo zprávy prostřednictvím datové schránky odpovídá pouze sporadicky.

Telefonická komunikace není možná

Téma nedávno rozebírali členové facebookové skupiny Desítka, Praha 10. Z téměř stovky komentářů vyplývá, že telefonická komunikace s úřadem v podstatě není možná. „Já tam volám už několik dní, jen abych se zeptala na stav mojí žádosti, co jsem podávala na začátku června a jako totální ignor,“ napsala autorka příspěvku. „Nedovolala jsem se nikdy a na dávku jsem dvakrát čekala půl roku,“ objevilo se v komentářích. „Nereagují na telefonáty, na e-maily, a dokonce ani na zprávy přes datovou schránku,“ přisvědčila další z komentujících.

„Bohužel se přidávám s negativní zkušeností - dovolat se na pobočku v Novodvorské se mi nepodařilo nikdy, zkoušeno na různá čísla v různé časy. Podotýkám, že jsem psala na dva různé maily na pracovnice, se kterou jsem žádost sepisovala (a pak doplňovala), pak i stížnost na vedoucí, s jedinou reakcí - že si nemám stěžovat a konkrétní pracovnici označovat, protože žádost je v procesu. Když jsem po 3 měsících od marného podání žádosti nasraná nakráčela na pobočku, bylo mi řečeno, že oni telefony zásadně nezvedají, protože by prý údajně nedělali nic jiného,“ připojila se další. Taková odpověď se při osobní návštěvě dle komentářů dostala více lidem.

úřad práceÚřad práce pro Prahu 4, 10, 11, 12, 15 a 22. Foto: redakce PrahaIN.cz

Odpověď je o štěstí, pomůže MPSV

Některým prý úředníci odpověděli alespoň na e-mail, jiným zase na datovou zprávu. I v takových případech to prý ale trvalo velice dlouho a šlo spíš o štěstí. Mezi návrhy, které by mohly zafungovat, figurovalo například označit e-mail jako urgentní, napsat konkrétnímu úředníkovi, přímo řediteli úřadu anebo rovnou ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL).

„Já napsala rovnou Jurečkovi, a to jak na mail, tak na mobil SMS. Druhý den mi z úřadu volala paní, že sice ještě nejsem na řadě (páč jsem si podávala žádost v lednu 2024 a toto bylo v květnu 2024), ale že teda mi to vyřídí přednostně. Pak mi z ministerstva přišel omluvný dopis datovkou. Nicméně je srpen, v červenci dodány podklady k pokračování přídavků na dítě a zas nic. Tak asi budu pravidelný korespondent s MPSV,“ přiblížila další z komentujících svůj postup.

Stížnosti se množí i na Google

Kromě nemožnosti se na úřad dovolat zaznamenali členové skupiny i další nepříjemnosti. „Na Novodvorskou jezdím každé pondělí a středu. Od dubna nepřišly příspěvky na bydlení. Vše dodáno, potvrzeno od úřednice. Jednou žádost nedali do systému, zapomněli. Pak ztratili. Minulou středu opět ta samá žádost znovu. Údajně to pošlou. Máme být trpěliví, prý. A lístečky od 9 hodin nejsou. Doba čekání na přepážku 9 – 16:30. Dobrý bordel na Novodvorské!“ poukázala další z klientek.

Ani v recenzích na Google si pracoviště nestojí příliš dobře. Z celkového počtu 472 recenzí získalo hodnocení 2,2 hvězdičky z pěti. Negativní recenze výrazně převažují ty pozitivní. Nejčastějším důvodem stížností jsou dlouhé fronty, několikahodinové čekání i špatná komunikace s úřadem.

Šílenost, katastrofa, peklo

„O neskutečných frontách, předbíhání a mačkání a strkání mi do kočárku mluvit nebudu, škoda slov. Pro člověka se sociální fobií zážitek zralý na psychiatra. Takže čekání na x hodin. Dovolat se na callcentrum je kapitola sama o sobě,“ napsala v recenzi z července letošního roku jedna z uživatelek.

„Šílenost. Kdyby všechny úřady pracovaly tímto způsobem, tak se můžeme jít všichni klouzat. Absolutně nechápu, jak je tohle vůbec možné a jak si vůbec zaměstnanci mohou dovolit takhle pracovat. Lhůty dle zákona tady asi těmto státním úředníkům nic neříkají. Telefony je nikdo nenaučil zvedat. Nemám slov a co k tomu víc říct. Je mi z toho smutno, že v dnešní době tohle lze dopustit,“ doplnila v recenzi z poloviny srpna další z recenzentek. Také v dalších recenzích se objevují slova jako katastrofa, nekompetentnost nebo peklo.

Mnoho lidí ve svých reakcích upozorňuje na fakt, že úřad zpracovává žádosti hned šesti pražským částem naráz. Pro obyvatele Desítky navíc přestěhování pobočky, která do roku 2022 sídlila v budově vršovické radnice, představuje i dopravní komplikaci. Při cestě na úřad musejí často několikrát přestupovat, k úřadu navíc jezdí pouze autobusy.

Praha je zahlcená, vyřizování se prý ale zrychluje

Jak naší redakci sdělil tiskový mluvčí Úřadu práce České republiky Martin Bušo, vyřizování dávek se ve všech regionech daří postupně zrychlovat. Ve lhůtě je prý vyřízeno 90procent žádostí o příspěvky na bydlení a příspěvky na dítě. Velkou pomocí je prý postupná digitalizace.

V Praze je podle jeho slov situace nejsložitější. „Během posledních dvou let vzrostl počet vyplacených dávek o třetinu, přičemž se zde dlouhodobě potýkáme s nedostatkem zaměstnanců – chybí nám zhruba 100 pracovníků. Praha tedy je přehlcená. Ale i zde došlo ke zrychlení a aktuálně se v Praze daří vyřídit skoro 80 procent podaných žádostí o dávky ve lhůtě 30 dní, což je nejlepší výsledek v historii. Ale my s tím stále nejsme spokojeni a chceme situaci v Praze dále zlepšovat – k dalšímu zrychlení jsme přijali sérii opatření, takže věříme, se nám bude dařit i nadále vyřizování dávek v Praze urychlovat,“ uvedl Bušo.

úřad práceBudova Úřadu práce na Novodvorské. Foto: redakce PrahaIN.cz

Pomoci mají nová opatření

Úřad prý každý nespokojený klient mrzí a všechny případné podněty jsou férově řešeny. „V souvislosti s Prahou 4 jsme zaregistrovali některé oprávněné stížnosti klientů, proto jsme nedávno udělali několik kroků, které, jak věříme, situaci zlepšují. Zrušili jsme polední hodinovou pauzu a služby poskytujeme kontinuálně i během oběda, naši lidé samozřejmě obědovou pauzu mají a prostřídají se. Pracovníky bezpečnostní agentury jsme zčásti vyměnili a zbytek jsme proškolili, abychom zlepšili proklientský přístup při organizaci front a provozu čekacích hal. Navíc jsme se inspirovali třeba u bank nebo dalších institucí a vyčlenili jsme pracovníky Úřadu práce, kteří ve špičkách (obzvláště během období čtvrtletního dokladování) obcházejí klienty v hale a pomáhají jim s přípravou jejich podání. S magistrátem hlavního města pak spolupracujeme tak, že jejich pracovníci v rámci speciálního projektu pomáhají lidem podat žádost o Příspěvek na bydlení,“ přiblížil mluvčí situaci na Novodvorské. Úřad podle jeho slov intenzivně řeší také nábor nových pracovníků.

Žádosti zpracovávají i jiné úřady

Online žádosti podané v Praze prý od dubna pomáhá zpracovávat také detašované pracoviště v Příbrami. Pražským pobočkám to má alespoň trochu ulevit. „Klient to vůbec nepozná, protože agenda je digitalizovaná,“ doplnil Bušo.

Komentáře některých žadatelů však mluví trochu jinak. Žádosti podané na Praze 4 podle jejich reakcí řeší i další úřady. „Moji žádost nakonec řešila úřednice z Přerova, protože v Praze prý nemají dostatek personálu,“ napsala jedna z obyvatelek Desítky. „Nás řešila paní z Mostu.. ale je fakt, že peníze do 14 dnů na účtě,“ připojila se další. „Kamarádka čeká od dubna, 12krát tam volala a teď ji volali z Liberce,“ dodala třetí.

Martin Bušo považuje spolupráci úřadů za výhodu. „Výhodou Úřadu práce ČR je právě to, že je to celorepubliková instituce, takže když je nějaký kraj přehlcen a má mimořádný úkol, další mu pomohou. To se neděje jen v případě Prahy, ale třeba i u vyřizování žádostí spojených s náhradou mezd pro pracovníky Liberty Ostrava, kdy jsme museli řešit v jeden moment tisíce případů. Nemá to dopad na kvalitu zpracování, ale pomáhá to vše urychlit,“ uzavřel mluvčí.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy