Praha 1 bude mít oficiální zastoupení v duhovém průvodu Prague Pride

02. 08. 202316:22
Praha 1 bude mít oficiální zastoupení v duhovém průvodu Prague Pride
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Prague Pride Praha 2022. Ilustrační foto

Pražský festival hrdosti už klepe na dveře. Mluvíme o akci Prague Pride, která se letos koná už potřinácté.

Je zvykem, že řada firem, organizací nebo úřadů podporuje festival sexuálních menšin symbolickým vyvěšením duhové vlajky.

Stejnou podporu vyjádří i radnice Prahy 1. Nad vyvěšením duhové vlajky si vzala záštitu sama starostka první městské části Terezie Radoměřská (TOP09). „Vyvěšení duhové vlajky symbolizující jednotu v rozmanitosti považuji za významný symbol respektu k lidským právům,“ uvedla na webu Prahy 1 starostka.

Vlajka zavlaje nad radnicí centrální městské části znovu po čtyřech letech. I proto se rozhodla udělat radnice z vyvěšování malou slavnost. Dojde k ní v pondělí 7. srpna v 11 hodin. A kromě místostarosty Davida Bodečka (nezávislý) bude duhovou vlajku vyvěšovat i herec Jan Cina, herečka Radka Pavlovčinová a její bratr tanečník a zpěvák Adam.

Prague Pride bude hostit metropole až do neděle 13. srpna. V rámci zvýšení osvěty o sexuálních menšinách je připraven na Střeleckém ostrově doprovodný hudební a divadelní program, ale také besedy, kde se bude citilivě diskutovat o tématu sexuální orientace, o předsudcích, ale i o nenávisti.

Nejočekávanějším vyvrcholením Prague Pride je však každoročně takzvaný Pochod hrdosti. Ten vyrazí letos v sobotu 12. srpna krátce po poledni z dolní části Václavského náměstí na Letenskou pláň.

V posledních letech se akce neobešla bez účasti pořádkových a antikonfliktních týmů, protože Pochod hrdosti bývá často napadán příslušníky protestujících z řad krajní pravice nebo náboženských uskupení.

První městská pražská část letos na webu přiznala, že své hrdé zastoupení nebude mít jen při vyvěšování duhové vlajky, ale také přímo v sobotním průvodu.