foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 1
Projekt týkající se nové podoby náměstí Miloše Formana budí vášně již několik let. S výstavbou na konci Pařížské ulice dlouhodobě nesouhlasí nejen občané, ale i někteří političtí představitelé hlavního města. Do budoucí podoby místa se nyní rozhodla zasáhnout městská část Praha 1, která schválila svou účast v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži.
Zatím posledním krokem hlavního města bylo odsouhlasení změny územního plánu, která výstavbu na náměstí Miloše Formana vedle hotelu InterContinental umožní. Jak jsme informovali již v červnu, kladnému výsledku předcházely hodiny jednání. Se změnou totiž nesouhlasili místní obyvatelé, ale ani někteří koaliční i opoziční zastupitelé.
Rozhodnutí na takzvanou Staroměstskou bránu, projekt přestavby hotelu InterContinental a umístění čtyřpodlažního objektu, takzvaného Brand Store, na náměstí Miloše Formana na konci Pařížské ulice vydal stavební úřad Prahy 1 v roce 2021. Novostavbu měl povolit na základě závazného stanoviska magistrátního odboru, které je ale v rozporu s územním plánem. Odvolala se dvacítka dotčených sousedů.
Nesouhlasili radní, zastupitelé Prahy 1, ale ani místní občané
Nesouhlas se stavbou následně vyjádřili také pražští radní. Návrh předložený tehdejším náměstkem pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (tehdy za TOP 09, nyní STAN) na stavbu čtyřpodlažní budovy odmítli. Pro přijetí usnesení zamítající stavbu tehdy hlasovali všichni zástupci Pirátů a Prahy sobě a také radní Marvanová (tehdy STAN). Petr Hlaváček a Petr Hlubuček (STAN) se hlasování zdrželi.
Následovalo odvolání proti rozhodnutí magistrátního stavebního odboru prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje (IPR). Jako argument byla uvedena nedostatečná participace s obyvateli a rozpor umístění stavby s územním plánem. O přezkum stanoviska magistrátu ovšem IPR nepožádal a neúplné odvolání bez žádosti o přezkum odvolací stavební úřad po právu zamítl. Rada hlavního města pak letos v únoru schválila memorandum, které výstavbu budovy s plochou 515 metrů čtverečních umožňuje.
Psali jsme
Zastupitelé hlavního města odsouhlasili na svém zasedání ve čtvrtek 20. června změnu územního plánu, která umožní výstavbu na náměstí Miloše…
Do procesu Jednička aktivně vstoupí
Nesouhlas vyjádřilo také zastupitelstvo Prahy 1, naposledy letos v březnu. Požadovalo nezastavitelnost plochy, čímž deklarovalo svůj principiální nesouhlas. Teď se však Jednička rozhodla do celého procesu přeměny aktivně vstoupit. Jak informovala v tiskové zprávě, schválila totiž svou účast ve mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži, která rozhodne o budoucí podobě náměstí Miloše Formana.
Cílem je podle vedení městské části snaha najít udržitelný a esteticky hodnotný návrh, který vylepší přístupnost prostoru, propojí ho s okolní zástavbou a přinese kvalitní veřejný prostor prospěšný pro místní obyvatele i návštěvníky.
Příležitost vrátit náměstí důležitý veřejný prostor
„Tato soutěž je příležitostí vrátit náměstí Miloše Formana jeho význam jako důležitého veřejného prostoru Starého Města. V porotě budeme hájit především zájmy občanů Prahy 1 a dbát na to, aby výsledný návrh přispěl k jejich komfortu i estetickému zážitku,“ uvedl ve zprávě radní pro územní rozvoj Karel Grabein Procházka (ANO).
Soutěž organizuje vlastník pozemku ve spolupráci s hlavním městem a nově také Prahou 1. Návrhy mají počítat s odstraněním stávajících bariér, rozšířením pochozích ploch a integrací moderních prvků zelenomodré infrastruktury. Jednička při tom bude klást důraz na transparentnost, přičemž součástí soutěže mají být také konzultační setkání s veřejností. Tím má být docíleno, aby byly při posuzování návrhů zohledněny také názory občanů.
„Jedná se o krok, který podtrhuje náš závazek k udržitelnému rozvoji a otevřené komunikaci s veřejností. Chceme, aby náměstí Miloše Formana bylo místem, na které budou moci být pyšní jak obyvatelé Prahy 1, tak návštěvníci z celého světa,“ dodal ve zprávě radní Procházka. Výsledky soutěže by měly být známy do druhého čtvrtletí roku 2025.