Praha 1 zajistila školám výhodné dodávky energií

02. 12. 202208:32
Praha 1 zajistila školám výhodné dodávky energií
foto: Mateřská škola Trenčínská/Zahrada mateřské školy; ilustrační foto

Díky dlouhodobým kontraktům a nákupům prostřednictvím aukcí si mohou školní jídelny i mateřské a základní školy na Praze 1 oddechnout. Výhodné ceny plynu i elektřiny jim radnice garantuje. Z rozpočtu navíc dostanou navýšený provozní příspěvek.

Jak je uvedeno na webu první městské části, školská zařízení dostanou z rozpočtu pro následující rok výrazně vyšší provozní příspěvky, které by měly s úhradou elektřiny a plynu pomoci. Ceny jsou však pro ně díky aukcím energií dlouhodobě výhodné.

„V uplynulých dnech jsme na poradě informovali všechny ředitele našich školních jídelen i mateřských a základních škol mimo jiné i o situaci v oblasti energií. O detailech s nimi navíc hovořil dlouholetý externí spolupracovník, který pro městskou část a její příspěvkové organizace dlouhodobě řeší aukce energií. Díky tomu máme výhodné a dlouhodobě platné ceny,“ uvedl první místostarosta Prahy 1 David Bodeček (Piráti).

Jednička spravuje celkem 5 základních škol, 7 mateřských školek a stejný počet školních jídelen.

Ceny drží na uzdě díky spotovým cenám

Dodávky plynu má Praha 1 v současné době čerstvě vysoutěžené. Výhodné takzvané spotové ceny jí a jejím příspěvkovým organizacím zajišťuje společnost E.O.N.

Stejný dodavatel zásobuje Jedničku i elektrickou energií, a to díky dlouhodobému kontraktu výhodné ceny až do konce příštího roku.

Příspěvkové organizace se mohou ještě připojit

Některé příspěvkové organizace v minulosti na dodávky plynu a elektřiny uzavřely vlastní smlouvy. Na poradě pro ně tak byly k dispozici na prostudování aktuální podmínky, které městská část nabízí. V případě zájmu se budou moci k výhodnějším dohodám připojit.

Podpořit školy se rozhodla také Praha 5. Na nákup energií do konce letošního kalendářního roku poskytla ze svého rozpočtu 4,3 milionu korun. Nárůst cen za energie navíc odrazí i v návrhu rozpočtu na příští rok.