foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Zastupitelé Prahy 11 zatím neznají termín, kdy bude pokrařovat přerušené zasedání.
Radní v Praze 11 schválili návrh rozpočtu. Zatímco většina městských částí schvalovala své rozpočty na lednových zasedáních zastupitelstev, Praha 11 i v únoru pokračuje v takzvaném rozpočtovém provizoriu. Po přerušeném jednání zastupitelstva se totiž stále čeká na pokračování.
O únorovém zasedání zastupitelstva Prahy 11 jsme na PrahaIN.cz již informovali. Přestože mělo být schválení rozpočtu jedním z hlavních bodů jednání, nedošlo na ně. Kvůli bouřlivým debatám na téma několika zdejších kauz a také kvůli obstrukcím, které provázely celé jednání, skončili zastupitelé minulý čvrtek v deset hodin večer, aniž by se na jednání o rozpočtu dostalo.
Termín zatím neznámý
Od té doby se stále čeká na stanovení termínu pokračování. „Termín bude stanoven tak, jak říkají pravidla. Pokračovat se tedy bude po řádném svolání navazujícího jednání, které by se mělo konat do patnácti dnů od přerušení,“ řekl v závěru čvrtečního jednání starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) na dotazy opozičních zastupitelů.
Přerušené jednání zastupitelů by podle aktuálního vyjádření místostarosty Martina Sedeke (ODS) mohlo pokračovat v první polovině března. Přesný termín zatím nebyl stanoven. Na webových stránkách Prahy 11 je nicméně uveden předpokládaný termín dalšího standardního jednání zdejších zastupitelů na 17. březen.
Provizorium trvá
Praha 11 tak zůstává v takzvaném rozpočtovém provizoriu, až do schválení rozpočtu zastupitelstvem tedy nemůže investovat a každý měsíc může užívat jen dvanáctinu výdajů schválených pro předešlý rok. V minulém roce zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 439,8 milionu a výdaji zhruba 840 milionů korun.
Aktuální návrh, který už prošel radou městské části počítá s mírně vyššími příjmy a naopak nižšími výdaji. Praha 11 by měla letos hospodařit s příjmy asi 448,7 milionu a výdaji asi 822,5 milionu korun. Rozdíl mezi výdaji a příjmy chce radnice pokrýt prostřednictvím rezerv z minulých let.
Více peněz z daní
Jižní Město by podle návrhu rozpočtu mělo nejvíce peněz získat z takzvaných transferů. Převody peněz z rozpočtu Prahy a státu by letos měly být v podobné výši, jako bylo plánováno pro rok 2021. Z rozpočtu hlavního města by tak radnice měla letos získat 290,3 milionu a na výkon státní správy by měla ze státního rozpočtu obdržet asi 57 milionů korun. Více peněz než loni by se mělo vybrat na daních, a to asi o 7,9 milionu korun. Daňové příjmy Prahy 11 by tak letos měly činit 71,4 milionu. Zásluhu by na tom měly mít zvláště daň z nemovitostí a správní poplatky. Radnice naopak očekává, že méně vybere na místních poplatcích, jako jsou poplatky z pobytu a užívání veřejného prostranství.
Výdaje by podle radou schváleného návrhu rozpočtu měly být asi 822,5 milionu korun. Proti rozpočtu na rok 2021, který schválilo zastupitelstvo, by měla radnice zaplatit více na běžných výdajích, méně peněz než loni by měla Praha 11 proinvestovat. Zatímco loni bylo na investice vyčleněno 355,5 milionu, což se během roku ještě o 63 milionů zvýšilo, letos vedení radnice počítá s investicemi asi za 282 milionů korun.
Evergreen jménem Sandra
Asi 166,2 milionu by se mělo letos investovat do polyfunkčního domu na adrese Nad Opatovem 2140, tedy do rekonstrukce výše zmíněné ubytovny Sandra. V plánu je mimo jiné zateplení pláště budovy, což by podle dokumentu mělo být hotovo v roce 2023. V budově, která se opravuje od roku 2019, by v budoucnu mělo podle plánů radních být 174 bytů zvláště pro mladé rodiny, kanceláře, sál a restaurace. Havarijní stav objektu na adrese Opatovská 874 by měla pomoci řešit hydroizolace tamní pochozí zóny. Současný stav hydroizolace totiž podle dokumentu k usnesení rady vede ke zhoršování statiky budovy. Na práce návrh rozpočtu pro tento rok počítá s 15,4 miliony korun.
Investice na lávky i opravy
Pět milionů by měla Praha 11 ze svého rozpočtu vydat na rekonstrukci a dostavbu budovy v ulici Vejvanovského, kde by mělo nově být zařízení sociální péče s 35 lůžky. V plánu je i rekonstrukce objektu domu seniorů a ošetřovatelského centra v ulici Janouchova. Pět milionů korun letos radní určili na opravu lávky přes ulici Opatovská. Rekonstrukce lávky by měla podle odhadů z roku 2019 stát celkem asi 25 milionů korun, ceny stavebních prací a materiálů však od té doby vzrostly. Náklady ve výši 25 milionů korun se předpokládají i na výstavbu nové lávky přes ulici Opatovská, která by měla nově stát u tamního zdravotního střediska. Vzniknout by měly také projektové dokumentace k plánovaným parkovacím domům v ulicích Ledvinova a Šalounova a studie pro zvažovanou městskou bytovou výstavbu v lokalitě Chodovec.
Opozice se snížením daní neuspěla
Opozice navrhovala na zastupitelstvu snížení daně z nemovitostí, které by podle zastupitelů HPP11 pomohlo lidem v této těžké době, kdy roste inflace a prudce rostou i náklady na energie. Návrh se ale nepodařilo prosadit.
Kritiku si vedení Prahy 11 vysloužilo, tedy rada městské části, kterou aktuálně tvoří jen 7 z původních devíti členů někdejší koalice, také v souvislosti s rozpočtem. Přestože byly snahy o jeho projednání, nakonec se zastupitelstvo zabývalo jen kauzami okolo ubytovny Sandra, problémy s Areálem ledových sportů a také velkou směnou pozemků na Opatově, kdy by radnice měla získat pozemky od restituentů a naopak se vzdát lukrativních parcel pro výstavbu, kterou chce realizovat developerská společnost Finep.
Právě v této souvislosti a vzhledem k tomu, že byla směna v zastupitelstvu přes kritiku opozice schválena, může Praha 11 očekávat i další příjmy do rozpočtu. Ty by na základě dohod o směně měly činit něco přes padesát milionů korun.
Psali jsme
Areál ledových sportů na Jižním Městě se vrátí do soukromých rukou. Koalice navzdory protestům opozice, odhlasovala na včerejším…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy a Městské části Praha 11 za ANO na svém Facebooku 18. února ke kauze paní…
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Místostarosta Prahy 11, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 16. února k Velké Opatovské…