foto: Facebook Skupina ČEZ/Fotovoltaický panel, ilustrační obrázek
Praha bude sbírat sluneční energii. Pomoci by to mělo se změnou klimatu i nárůstem cen za energie. Tisíce fotovoltaik na území celého města chce proto propojit Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE).
Do projektu se zapojí také Praha 12, jak uvedla na webových stránkách. Podle starosty Jana Adamce (Piráti) jsou převážně sídlištní Modřany pro projekt naprosto ideální. Fotovoltaiky na střechách panelových domů nebudou překážet památkářům a neviditelné budou i pro samotné obyvatele. Příkladem pak může jít i samotná budova radnice, která již na sluneční energii částečně spoléhá.
„Když jsme v roce 2018 přebírali projekt nové radnice, zavázali se udělat její budovu co nejvíc zelenou a energeticky soběstačnou. Elektrárna na střeše budovy pokryje zhruba třetinu spotřeby radnice. Během několika let se tak tato investice vrátí na úsporách,” uvedl Jan Adamec.
Zapojit se mohou rodinné i bytové domy
Do projektu se mohou zapojit majitelé rodinných i činžovních domů, společenství vlastníků, bytová družstva, živnostníci i podnikatelé. Nejdůležitější je zájem o fotovoltaickou energii a také vhodné místo na střeše.
Zatím se do projektu přihlásilo téměř tisíc objektů včetně těch, které jsou majetkem hlavního města. Konkrétně z Prahy 12 je to potom 53 zájemců, jejichž objekty by se měly do komunitní energetiky zapojit v lednu příštího roku.
Bez stavebního povolení nebo zásahů do elektroinstalace
Na instalaci fotovoltaiky budou moci obyvatelé čerpat také dotace, a to ve výši až 40 nebo 50 procent investičních nákladů. Není navíc nutný ani zásah do domovní elektroinstalace. V případě výroben do 20 kWh navíc není nutné ani stavební povolení. Projektová příprava i samotná instalace tak nezabere déle než tři měsíce.
V případě společenství vlastníků je k instalaci fotovoltaických panelů potřeba získat souhlas nadpoloviční většiny domácností, které se pak stanou přednostními odběrateli vyrobené elektřiny. Zbylé domácnosti nebudou s vyrobenou energií nijak spojovány.
Vznikne ekologická energetická síť malých fotovoltaik
Cílem projektu PSOE je vybudovat energetickou síť pro všechny obyvatele hlavního města v rámci decentralizované sítě malých fotovoltaik rozmístěných na střechách domů po celé Praze. Systémy by se měly postupně objevit na střechách 23 000 objektů. Kromě rodinných a bytových domů také na školách, domovech pro seniory, divadlech, kinech či administrativních budovách.
Každý, jehož střecha ponese panel sluneční elektrárny, bude moci bezemisní energii využívat pro provoz budovy i domácí spotřebu. Přebytečná energie pak za finančně výhodných podmínek poputuje tam, kde jí bude zrovna potřeba.
Psali jsme
V rámci managementu hospodaření s energiemi pokračuje městská část Praha 2 v realizaci množství úsporných opatření. Informovala o tom…