Praha 2 se snaží lépe hospodařit s energiemi, chce ušetřit statisíce
foto: Jarda Demčák/Topení, ilustrační obrázek
V rámci managementu hospodaření s energiemi pokračuje městská část Praha 2 v realizaci množství úsporných opatření. Informovala o tom na webu.
Radnice má v plánu zajistit chemické čištění topných systémů ve svých objektech a to ještě před začátkem topné sezóny. Mělo by to snížit energetickou náročnost budov a nemálo také ušetřit na celkových nákladech.
Technologie byla pilotně vyzkoušena loni a to u sedmi základních a mateřských škol. Metoda z radiátorů a rozvodů topení odstraňuje usazeniny a zvyšuje tak tepelný výkon. Zároveň snižuje spotřebu tepla.
Investice se vrátí do tří až čtyř let
„Metoda přináší zajímavé finanční úspory nákladů na vytápění. Podle předběžných odhadů jsme dosáhli až šestnácti procent. Z mého pohledu se tak jedná rozhodně o dobrou investici, která se nám do tří až čtyř let vrátí,“ zhodnotil místostarosta Prahy 2 pro oblast financí Jan Korseska (ODS).
Letos by se nového způsobu ošetření radiátorů měly dočkat další tři základní školy, Centrum sociálních služeb a také budova úřadu. Radnici by to mělo stát asi 2 358 000 korun.
Radnice chce jít příkladem
Praha 2 se snaží ochraně životního prostředí věnovat velkou pozornost. Podle Korseskových slov chce jít úřad občanům příkladem, a proto začíná u sebe. V hospodaření s energiemi hledá nejoptimálnější řešení a zavádí nové technologie.
„Již v roce 2018 jsme zřídili pozici energetika a později rozhodli o implementaci normy ČSN EN ISO 50001, která pomáhá management hospodaření s energiemi nastavit. Také jsme schválili Energetickou koncepci MČ Praha 2, jejímž hlavním cílem je snížení spotřeb energií, v budovách provozovaných městskou částí Praha 2 a jejími příspěvkovými organizacemi, a dále snížení dopadů výroby energií na životní prostředí,“ dodal Jan Korseska.
Na nákladech ušetří až 200 tisíc ročně
Už v roce 2020 zavedla radnice Prahy 2 automatizované dálkové odečty energií ve svých budovách a nastavila tak energetický management. Postupně se také pustila do výměn tepelných zdrojů v kotelnách, aby šetřila náklady na spotřebu plynu a teplo vyráběla efektivněji. Až 200 tisíc korun ročně na nákladech za elektřinu by pak měla městské části přinést letošní optimalizace odběrných míst elektrické energie.
Psali jsme
Enormní růst cen energií zvyšuje poptávku po energetické soběstačnosti. Podle statistiky ČEZ chce fotovoltaickou energii využívat až 3x více firem…
Tagy
Speciály